03.06.2020 г. „Това е подпорна стена, която придържа всички земни пластове зад нея.“
10.06.2020 г. „В имота ще се използва укрепително съоръжение, което ще е интегрирано в хотел.“
М. Ненчев, шеф на РДНСК Бургас.
Алепу. Помните ли този казус?
През последните дни се случиха толкова много е все скандални събития в политическия ни и обществен живот, че човек трудно може да ги обхване: ефективна криминална присъда на зам.-председателя на Народното събрание; лавина неудобни въпроси от ЕП към българското правителство; разкритията на “Der Spiegel” и материалите в „Politico”.
Отминалите скандали бързо се забравят, изтласкани от новите още по-скандални събития.
Но има един общ признак, който ги обединява.
Осезаемо се усеща краят на правителството "Борисов 3" и наближаващата политическа смърт на самия му лидер, а оттам и разпадът на ГЕРБ - съдба, която спохожда всяка лидерска партия след провала на водача ѝ.
Кое носи това усещане?
Пропука се цялата фалшива опаковка на едно пагубно за България десетгодишно управление, а подпорната му стена започна бавно, но сигурно да потъва в подвижните пясъци от вътрешни кризи и външни реакции.
Протестите изразяват справедливия гняв на граждани с най-различен обществен статус и политически възгледи (според проучване на „Алфа рисърч“ над 60% от българите ги подкрепят), които не само генерират, но и катализират редица процеси, водещи до неминуема промяна в политическата ситуация. Но не само за тях става дума.
Премиерът е бил политически „поръчан“? Както сам се изразява.
Изтеклите записи и снимки на Борисов очевидно произлизат от близкото му обкръжение или от центрове, които лесно могат да достигнат до него. Публикувани в удобен контекст, последвани от нарочна акция на Гешев в Президентството и допълнени с изнесения център за взимане на решения „за“ или „против“ подаване на оставка, формират именно подобни изводи. Откровените провокации в Росенец, побоят над младежите пред Министерски съвет и режисираните инциденти на протеста на 02.09.2020 г., все с цел ескалиране на напрежение, затвърждават тези подозрения. А лъсналите вече икономически зависимости с Пеевски и Доган или заявените от самия хазартен бос Божков взаимовръзки с премиера и финансовия му министър предполагат някои от посоките в тези процеси.
При всички положения обаче описаното чудесно обрисува въведения и отстояван с всички сили порочен модел на управление. "България изглежда като демократична държава на повърхността, но в действителност политическата и съдебната ѝ системи са изгнили до корен" – споделя Джеймс Пардю в статия пред „Politico” от преди дни. Бившият посланик на САЩ в България в периода 2002 г. – 2005 г. продължава със своя безмилостен анализ: „Борисов и политическият му апарат могат да се характеризират като "лека версия на Путин". Спокойно може да се допълни, че голяма част от действията му не само наподобяват тези на руския президент-диктатор, но са и в негова полза. Форсираното реализиране на проекта „Турски (Балкански) поток“ и налетите там пари, независимо от критиките на ЕС и заплахата със санкции от страна на САЩ, както и рестартът на проекта АЕЦ „Белене“, въпреки липсата на всякакви актуални разрешителни и икономически смисъл, обслужват изцяло геополитическите руски интереси, разбивайки на пух и прах мита за опазване на страна и народ от идването на комунистите.
На запад нещата не са по-розови.
„Сериозни критики са били отправени към България на днешното закрито заседание на мониторинговата група за върховенството на закона в Европейския парламент, на която бе обсъдена ситуацията в България“ – разказва журналистът от "Биволъ" Димитър Стоянов пред БНР, присъствал на изслушването, проведено на 28.08.2020 г. и посветено на България. Поканените Борисов и Гешев не се явиха, а изпратиха свои заместници, но от групата не се отказаха и преди ден публикуваха отправените писмено към българското правителство 29 безпощадни въпроса, отличаващи се със завидна конкретност и прецизна насоченост и свързани с върховенството на закона, безконтролната дейност на главния прокурор, развитието на разследването по „Барселонагейт“ и др.
На заседанието на Комисията по граждански права, правосъдие и вътрешен ред (LIBE), проведено на 10.09.2020 г. ирландският представител Клеър Дейли бе изключително остра в изказването си: „Той (Борисов) достатъчно хитро избягва да преследва малцинствата така, както го правят Унгария и Полша, за да си спести остри критики за това, че управлява най-корумпираната държава в ЕС с най-бедното население. Разполагаме с безспорни свидетелства за връзките му и взаимодействието му с главния прокурор Иван Гешев. Той му казва кого да преследва, как да прикрива твърденията срещу него за пране на пари в Испания, за тормоз на съдии и т.н“.
В началото на октомври в Европарламента ще се състои откритият дебат за върховенството на закона в България, който е безпрецедентен за страната и се провежда само за държави в критична ситуация.
Изглежда най-накрая премиерът Борисов е поставен на точното му място в Европа – горещия стол за поемане на политическа отговорност по въпроси с ключова важност за Съюза – върховенство на закона, правораздаване, корупция, контрол на прокуратурата, медийна свобода. Съвсем реален сценарий е и да му бъде потърсена наказателна отговорност предвид разследването на властите в Испания за пране на пари по казуса с къщата в Барселона.
Кралят е мъртъв! Да живее Кралят!
„Ако не аз – кой?“ – обича да пита Борисов. Наистина кой?
Проведените през лятото проучвания за обществените нагласи, макар и с някои различия, сочат сходни тенденции.
Очевиден е спадът в електоралната подкрепа на двете големи партии ГЕРБ и БСП, но все пак остават водещи. ДПС са доказали през годините, че имат твърд електорат, който е почти независима от политическата ситуация и измерванията на агенциите величина. А и почетният председател не се задоволява само с това.
Поредните патерици на правителството, за кратко засмукващи обществените блага в собствена полза политически паразити, в случая от „патриотичния“ спектър и варненската клиентелистка формация с ефективно осъден шеф, извървяха своя път по политическия небосклон и угасват под ясните сигнали, че вероятно ще останат под бариерата на следващите парламентарни избори.
Очакван и рязък ръст на подкрепа регистрира обединението Демократична България, особено след брилянтно проведената акция в Росенец. Разноликата, но хомогенна спойка между нееднородните формации и водещи личности, изградена на принципна основа и обединяващи цели е добър пример за успешна коалиция. Изключително активният лидер на „Да, България“ Христо Иванов, ефективният на европейска сцена Радан Кънев, зрелищно и несправедливо арестуваният по време на протестите лидер на „Зелено движение“ Борислав Сандов и неговият колега Владислав Панев, разкрил наскоро имотни далавери на Румен Гайтански (Вълка), и останалите водещи фигури демонстрират завидна за подобна многопластовост координация и единство на полаганите усилия.
Проучванията за съжаление диагностицират и една до болка познатата и прилагана нееднократно с тежки последици рефлексия на голяма част от гласоподавателите - избор на следващия месия.
Слави Трифонов. Кандидат за новия „спасител“ на народа или за новия наместник на Сараите?
Защо не и двете.
Построена от опитен хидроинжинер подпорната стена на задкулисието обаче се оказва завидно здрава и непреходна във времето. Някой трябва да подсигури интересите на скритите от политиката, но не и от икономическия и обществен живот Доган и Пеевски след оттичането на изхабения Борисов в политическия канал.
В досега представената политическа палитра ясно се открояват основните конкуренти за тази роля – „новият месия“ Трифонов и познайникът Цветанов, чието формирование „Републиканци за България“ агенциите още не са мерили, но е с ясна заявка за съществена роля в изборите поради познаването на структурите, процесите и хората по места от страна на доскорошния първи офицер на Борисов.
Защо не и двамата.
Цветанов може да разцепи или овладее ГЕРБ, не че това ще донесе нещо ново за хората, а Слави може да кумулира голяма част от протестния вот плюс всички онези, които вечно се надяват някой да ги спаси и оправи.
Без никакви категорични действия, с публикувани цели, но не и програма, „Има такъв народ“ бива сочена за трета политическа сила, а в едно изследване дори бе посочена като събираща най-голямо доверие. Когато нищо не правиш, няма как да се издъниш. Тази максима обяснява доверието, но потвърждава и тезата, че българинът по телевизора посреща, по думите изпраща. Действията или не се проследяват, или не се тълкуват правилно, или въобще нямат значение. Както бързо се забравиха тези на Мая Манолова, свързани с Изборния кодекс и назначаването на Пеевски за шеф на ДАНС.
Дали може да се пребори статуквото с въвеждане на мажоритарен вот с абсолютно мнозинство в два тура, каквото е предложението на Слави, като така според историята и анализаторите се бетонират две основни политически сили. Отнема се шансът картината да бъде разчупена от по-малки, различни и независими партии, какъвто впрочем е и ефектът на другото му предложение за 120 народни представители. Това е един от ключовите въпроси, които следва да си зададем в опит да разграничим популизма от реалните намерения и възможности на новата формация. За останалото трябва да гадаем, тъй като за съдебна система, здравеопазване и образование са налични само общи и семпли декларации за реформа.
Какво ни остава?
Да мислим - алтернативи винаги има, особено ако спим с площадната си готовност на нощното шкафче и не допуснем отново от който и да е сегашната злоупотреба с власт.
Помните ли антирекламата: „Избираш Бойко – получаваш Костов“?
Е, хората избраха Бойко и получиха Доган, избраха и Станишев и получиха Доган, избраха и Царя и получиха Доган.
Дали ще превърнем подпорната стена на задкулисието в луксозни сараи за пореден път зависи от всички нас, от нашата информираност, историческа памет и здрав разум – там, пред урните.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)