50 на сто от българите в страната искат предсрочни избори.
Това показват данните от национален телефонен сондаж на АФИС, проведен в началото на август сред 1200 души. Целта на социолозите е да проверят: Дали и доколко протестът е провокиран от автентично гражданско недоволство или е „дирижиран“ от външни сили и платен от олигарси или сенчести структури; До каква степен искането за оставка на правителството и изразено от малцина в българското общество или призивите за сдаване на властта са масови и общо споделяни; Доколко оставката е искане само на опозиционните партии и доколко консолидирани са привържениците на управляващите; Доколко искането за оставка присъства само в столицата и някои големи градове или е набиращ сила процес, без значение от географския обхват.
За малко над половината анкетирани (52%) причината за протестите е „Всеобщото недоволство от цялостното управление на държавата“. В тази линия попадат липсата на реформи, неумението да бъде управлявана кризата около Covid-19, хаотичните действия и промяна на позициите и политиките, водещи само до негативни последици за по-голямата част от обществото.
Относително равен дял от всички социални и демографски групи споделят това усещане, като единствено изключение са хората с по-високи доходи – т.е. тези, които към момента живеят по-добре от останалите.
С доста близък относителен дял (49%) запитаните посочват „Възмущение от корупцията във високите етажи на
властта“. Мнението е споделено от разнородни групи в обществото, а сред живеещите в областни градове, този дял
достига до 58 на сто – близо двама от трима анкетирани. В същото време и опозицията не се привижда като основен
двигател на протестите. Едва един от всеки петима (или 22%) допуска, че недоволството е продиктувано от „Политическите амбиции на опозицията“. Несъстоятелни звучат и още две причини, често изтъквани от говорителите на властта – че протестът е резултат от „Борба между олигарсите“ (26% от анкетираните) или пък, че зад протестите стоят „Външни сили“, които дирижират улицата. Последното е споделено мнение от едва 11% от анкетираните.
На този фон дори партийната идентификация с управляващите вече не сработва гладко. Сред респондентите, самоопределящи се като близки до ГЕРБ, по-малко от половината вярват че причините за недоволството е
борба между олигарси или амбиции на опозицията, а 30% са съгласни, че протестът с основание изразява възмущение от корумпираната власт. Нещо повече, сред привържениците на националистите този дял е дори 40%. С други думи, основанията за протестите се споделят в различна степен от всички групи от обществото, включително и от значима част от идентифициращите се с властта.
На втория въпрос, дали оставката е искане на малцина или зад него стоят по-големи групи от обществото, отговорът към днешна дата е по-скоро ясен – властта в този си формат до голяма степен е изчерпала кредита си на доверие. За
половината от пълнолетните българи решението към днешния ден е скорошна оставка и организиране на
предсрочни избори, а запазването на настоящата управленска конфигурация е предпочетен вариант от едва
19% от респондентите. Смяната само на някои министри или пък ново правителство в рамките на сегашния парламент са значително непопулярни сред обществото (съответно 16 и 15 на сто от анкетираните).
Този въпрос, задаван регулярно от АФИС, показва интересна динамика: от началото на кабинета „Борисов 3“.
Привържениците на управляващата коалиция в този й формат са намалели двойно, докато противниците й са се
увеличили почти четири пъти, като значителна част от недоволните нарастват още към края на първата управленска
година (лятото на 2018). Можем да кажем, че това изхабяване на доверието е типично за третата и четвъртата
година на всяко едно управление. През последните месеци обаче махалото се залюля рязко – от силна, но много
кратковременна, консолидация около властта поради кризата с коронавируса до по-категорично от всякога отрицание през последните близо 40 дни.
Разрезът на данните свидетелства за още нещо – привържениците на националистите практически са
раздвоени – едва 27% от тях предпочитат запазване на сегашното правителство, а други 27% смятат, че оставка и
предсрочни избори са най-добрият вариант за страната. При близките до ГЕРБ респонденти, консолидацията отново е под въпрос – 52% от тях искат запазване на сегашната власт, но всеки трети споделя нуждата от смяна на още министри.
Същевременно 70% от определящите се като близки до БСП искат бърза оставка. Същото искане се споделя от около 60% от близките до Демократична България, ДПС и други формации, в това число „Има такъв народ“ на Слави Трифонов и „Изправи се БГ“ на Мая Манолова. Това подсказва, че властта не е легитимна за много широк и разнороден сбор от политически организации и граждани.
А дали едно от основните искания на протеста – оставката на правителството, се подкрепя само в София и някои големи градове или е масова нагласа, независимо от населеното място? Данните са категорични – въпреки че протестите са най-масови в столицата (където близо половината искат бърза оставка и нови избори), в областните центрове 58 на сто от анкетираните искат същото. В по-малките населени места обаче оставката се подкрепя от по-малко от половината анкетирани, но все пак със значителен относителен дял – 44% от живеещите в селата и 46% от живеещите в малки градове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3767
2
10.08 2020 в 10:57
Както би казал работодателя ти, ай сиктир!
2900
1
10.08 2020 в 10:21
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара