Опасна ''билка'' упоява затворници, стандартните тестове не я засичат

OFFNews 17 February 2026 в 11:26 2445 0
Опасна ''билка'' упоява затворници, стандартните тестове не я засичат

Снимка Омбудсман

Опасна ''билка'' упоява затворници, стандартните тестове не я засичат

Опасно упойващо вещество с неясен химически състав, известно сред лишените от свобода като „билка", се разпространява в затворите и в редица случаи не може да бъде засечено с наличните наркотични тестове.

Това е една от тревожните констатации в 13-ия годишен доклад на институцията от проверките в местата за лишаване от свобода през 2025 г., извършени от Националния превантивен механизъм (НПМ), съобщават от пресцентъра на омбудсмана.

През 2025 г. НПМ е извършил 81 проверки – с 35% повече спрямо предходната година в затвори, арести, социални услуги, психиатрични болници и центрове за настаняване на търсещи закрила лица.

Именно при такава проверка, след самосезиране по повод смъртен случай на затвроник в Затворническо общежитие от закрит тип „Кремиковци“, инспекторите се натъкват на феномена "билка".

При вътрешни проверки са открити предмети със специфична, остра миризма, свързвани с употребата на течно вещество с неясен произход. По данни на администрацията веществото се внася чрез хитри скривалища - напоява се в дрехи, хартия и конци или дори се инжектира скрито в плодове, за да не бъде засечено.

Пред екипа на омбудсмана представители на затворническата администрация и медицински специалисти изразяват съмнение, че веществото представлява комбинация от различни препарати – включително отрова за дървеници, разредители и индустриални спрейове. Стандартните уринни тестове обаче не засичат подобни химични съединения, което прави контрола практически неефективен. Освен това, тези, които са консумирали веществото, винаги дават отрицателни проби за наркотични вещества.

В тази връзка НПМ отправя препоръки към Министерството на правосъдието за извършване на разширен химичен анализ на установените вещества, за осигуряване на по-съвременна техника за проверка на пратки и за закупуване на тестове, обхващащи по-широк спектър от субстанции.

Извън конкретния случай, проверките в затворите и арестите потвърждават дългогодишни системни дефицити - пренаселеност, лоши материално-битови условия, влага и мухъл, наличие на паразити, недостатъчно осветление и сериозен недостиг на медицински персонал. Достъпът до адекватно лечение остава затруднен.

Децата в конфликт със закона

Сериозен акцент в доклада е поставен върху правата на децата, настанени в социално-педагогически интернати, възпитателни училища-интернати, домове за временно настаняване към МВР, центрове от семеен тип и други институции.

Проверките показват, че въпреки многократните препоръки на омбудсмана през годините, България продължава да прилага остаряла нормативна рамка спрямо деца в конфликт със закона. Институционалният и наказателният подход доминират над подкрепящите, възстановителни и превантивни мерки.

И през 2025 г. са установени случаи на настаняване на деца, включително под 14-годишна възраст, в среда, която не гарантира ефективна подкрепа за развитието им и крие риск от вторична виктимизация.

Омбудсманът препоръчва цялостна реформа на системата за детско правосъдие, отмяна на действащия от 1958 г. закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, приемане на ново законодателство с акцент върху отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки, закриване на интернатите и изграждане на интегрирана мрежа от социални и психо-социални услуги.

Омбудсманът подчертава, че без структурна промяна системата ще продължи да възпроизвежда изолация и стигматизация, вместо подкрепа, възстановяване и реална ресоциализация.

Липса на интеграционна политика при бежанците

По отношение на непридружените деца – бежанци в доклада е отчетено, че въпреки намаления брой молби за закрила от непридружени деца, проблемите остават – ограничен достъп до здравна помощ, липса на достатъчно социални услуги и трудности при интеграцията след получаване на статут.

„Остава актуална препоръката за необходимостта от въвеждане на системна политика за закрила и интеграция на непридружените деца, включително извеждането им от центровете за бежанци след предоставяне на бежански или хуманитарен статут и настаняването им в подходящи социални услуги. Социалните услуги за непридружени деца продължават да бъдат крайно недостатъчни, а броят на специалистите, работещи с тях, остава ограничен“, пише още в доклада.

Тежки нарушения в грижата за уязвими хора

Сред най-тежките констатации са случаите на незаконно предоставяни социални услуги за възрастни хора и хора с увреждания. Още през 2022 г. НПМ установява сериозни нарушения от нелицензирани доставчици, включително спрямо хора с деменция и психични разстройства, които поставят в риск здравето и живота им.

„В условията на липса на ефективна нормативна уредба, позволяваща санкциониране и прекратяване на подобни практики, през следващите години омбудсманът последователно настоява за законодателни промени. В този контекст многократно беше подчертавано, че незаконното предоставяне на социални услуги и третирането на настанените в тях лица по жесток, нечовешки или унизителен начин представляват изтезание по смисъла на Конвенцията против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание на Организацията на обединените нации, както и на Европейската конвенция за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа.“

След последователни и многогодишни препоръки на омбудсмана, в края на 2025 г. са приети законодателни промени, с които тази дейност вече е криминализирана.

Криза в психиатриите

Проверките в държавните психиатрични болници и центровете за психично здраве разкриват сериозен кадрови дефицит – недостиг на психиатри, медицински сестри, психолози и социални работници, както и амортизирана материална база.

Установени са случаи на продължителна изолация и недостатъчно ясен регламент относно прилагането на мерки за физическо ограничаване. Липсват конкретни правила за продължителността и честотата на имобилизацията, което създава риск от прекомерна и продължителна изолация.

Омбудсманът подчертава, че без реформа на правната рамка в областта на психичното здраве и без реални инвестиции в сектора съществува риск от нечовешко и унизително отнасяне към хора с психични разстройства.

Националният превантивен механизъм (НПМ) е структура към омбудсмана, която осъществява независим контрол върху всички места, в които хора са поставени в институционална зависимост – затвори и арести, психиатрични болници, социални услуги за деца и възрастни, домове за хора с увреждания, центрове за мигранти и бежанци и др.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Политическата криза ни направи по-богати, причините са две