ГДБОП, Националната следствена служба и Върховната касационна прокуратура са участвали в международна операция срещу киберпрестъпници, получили 46 млн. долара от откупи за откраднати данни, съобщиха на брифинг от НСлС.
Престъпната мрежа на NetWalker е работила активно от март 2020 г., като измамата ставала чрез фишинг мейли. Целият компютър се заразявал със зловреден софтуер, а информацията в него се криптирала. След това до жертвата се изпращало отделно писмо, в което се искало да се плати определена сума в криптовалута, за да не бъде разпространена информацията от компютъра. За да покажат сериозността си, престъпниците публикували в онлайн пространството част от придобитата информация.
В САЩ е задържан канадски гражданин, получил 27 млн. долара от рекети. В България се намирали наети сървъри, които поддържали два сайта в "тъмната мрежа". Именно през тях ставало изнудването и плащането от жертвите.
По време на операцията са иззети половин милион долара в криптовалута.
От киберпрестъплението са засегнати множество институции и болнични заведения. Университетът в Сан Франциско е изплатил 1,1 млн. долара на престъпниците, за да откупи своя информация, добавиха от следствената служба. Към момента са установени 305 жертви в 27 държави.
От НСлС добавиха, че това не е единственият случай, по който работят с ФБР и има още поръчки за съдействие с правоохранителните органи на САЩ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)