ГДБОП, Националната следствена служба и Върховната касационна прокуратура са участвали в международна операция срещу киберпрестъпници, получили 46 млн. долара от откупи за откраднати данни, съобщиха на брифинг от НСлС.
Престъпната мрежа на NetWalker е работила активно от март 2020 г., като измамата ставала чрез фишинг мейли. Целият компютър се заразявал със зловреден софтуер, а информацията в него се криптирала. След това до жертвата се изпращало отделно писмо, в което се искало да се плати определена сума в криптовалута, за да не бъде разпространена информацията от компютъра. За да покажат сериозността си, престъпниците публикували в онлайн пространството част от придобитата информация.
В САЩ е задържан канадски гражданин, получил 27 млн. долара от рекети. В България се намирали наети сървъри, които поддържали два сайта в "тъмната мрежа". Именно през тях ставало изнудването и плащането от жертвите.
По време на операцията са иззети половин милион долара в криптовалута.
От киберпрестъплението са засегнати множество институции и болнични заведения. Университетът в Сан Франциско е изплатил 1,1 млн. долара на престъпниците, за да откупи своя информация, добавиха от следствената служба. Към момента са установени 305 жертви в 27 държави.
От НСлС добавиха, че това не е единственият случай, по който работят с ФБР и има още поръчки за съдействие с правоохранителните органи на САЩ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България