Тютюнопушенето убива, а не никотинът: Общественото здраве се гради с информация

Ружа Райчева 18 септември 2024 в 10:00 26263 0

Илюстративна снимка

Снимка Shutterstock

Снимката е илюстративна

Заменянето на тютюнопушенето с вейпинг е успешният метод за намаляване на вредата за здравето. Тежките рестрикции върху бездимните алтернативи с намалена вреда засилва черния пазар. Дезинформационната кампания срещу никотина се засилва.

Около тази теза се обединиха специалисти от цял свят по време на "7th Summit tobacco harm reduction" - семинар с фокус върху намаляване на вредите от тютюнопушенето в Атина, Гърция.

Д-р Игнатос Икономидис от Националния Каподистрийски университет в Атина говори за нуждата от целеполагане на здравните системи. Икономидис изтъкна, че мисията на лекарите трябва да е да предоставят на обществеността висококачествена информация относно намаляването на вредите от тютюнопушенето. Според него така може да се изгради мост за комуникация с регулаторните органи и политиците в областта на общественото здраве.

Д-р Луиз Рос, клиничен консултант в Националния център за отказване от тютюнопушене и обучение в Обединеното кралство, разказа за британската национална инициатива "Swap to Stop" (превод – "Замени, за да спреш"), която приканва хората да заменят традиционните запалими цигари с бездимни алтернативи. Британското правителство вече е раздало над един милион вейп устройства на хора, които никога не са си представяли, че могат да се откажат от тютюнопушенето.

“Идеята дойде от д-р Джавед Кхан, който чу хората, че най-популярният и ефективен начин за справяне с тютюнопушенето е вейпингът”, заяви д-р Луиз Рос. 

Тя постави акцент върху важността от провеждането на подобни публични кампании, чрез които пушачите да се информират и да получават шанс да вземат по-добро решение за здравето си. 

По време на изказването си Рос обърна внимание на факта, че тютюнопушенето е по-разпространено сред малцинствените групи и ЛГБТИ общността.

“Тютюнопушенето убива, а не никотинът - заради катрана и въглеродния оксид. Хората предполагат, че вейпингът е по-вреден, но ние знаем, че не е”, каза още експертът.

Д-р Рос обаче предупреди, че ако пушачите спрат изцяло да пушат, а не преминат първо към бездимна алтернатива, е по-вероятно да се върнат към вредния навик.

“Не бързайте да спирате и вейпинга, защото това може да ви върне рязко към тютюнопушенето”, съветва тя. 

Д-р Луиз Рос обобщи, че вейп устройствата са лесно достъпен и икономичен начин за подобряване на живота на пушачите.

Марева Гловър е академик по обществено здравеопазване, специализиран в спиране на тютюнопушенето от Нова Зеландия. Тя сподели статистика за малцинственото маори население над 15-годишна възраст - откакто през 2019 г. вейп устройствата са се появили на пазара, тютюнопушенето при тях е спаднало значително. През 2019 и 2020 г. се наблюдава рязък спад на тютюнопушещите сред коренното население на страната, както и на употребяващите вейп устройства сред тях.

“Нивата на тютюнопушене спадат с най-голяма скорост именно сред маорите. Когато започнах да работя преди 30 години, 50% от коренното население тук пушеше”, разказа Гловър.

По думите ѝ вейпингът постепенно започва да заменя тютюнопушенето в Нова Зеландия. Марева Гловър посочи, че е важно политиките да се фокусират върху конкретни обществени групи, за да имат по-добър ефект, а не да са общо пожелателни.

Тя направи сравнение със ситуацията в Австралия, където вейп продуктите са тежко регулирани и не може дори да се рекламират (на този фон в Нова Зеландия вейпинг продуктите са освободени от данък).

“Заради политиката на правителството, хората не са информирани”, сподели Гловър. В Австралия дори се е стигнало до умишлени взривове на магазини за тютюневи продукти, а междувременно в страната процъфтява огромен черен пазар, който продава незаконни стоки на непълнолетни.

Гловър изтъкна, че негативната информация относно никотина и намалената вреда на бездимните алтернативи се разпространява и все повече хора вярват, че в действителност има вреда.

“Това забавя масовото отказване от цигарите. Много хора, които биха могли да преминат към алтернативни продукти, са принудени да спрат и двете, което е изключително трудно”, каза Марева Гловър.

Фернандо Буено - хирург и кардиолог, завършил в университета в Малага, Испания, посочи, че според Световната здравна организация (СЗО) над 1 млрд. души умират годишно вследствие на тютюнопушене.

“На фона на тази статистика повече от половината испанци не обмислят да спрат да пушат. Бъдещето на тютюна трябва да се фокусира върху научните факти, а не върху морално остарели предразсъдъци”, каза той.

Според д-р Буено превенцията и резкия отказ от цигарите не са достатъчни в битката с глобалната пандемия.

“Тези методи не предлагат решение за тези, които искат да спрат да пушат, но не могат да го направят. Намаляването на вредите е начин за допълване на превенцията и регулиране на резкия отказ”, обясни той.

Буено е на мнение, че липсва информираност сред научната общност относно продуктите с намалена вреда и затова трябва редовно да се провеждат организационни кампании.

“Политиците имат морални скрупули по отношение на никотина. Мислят, че той е проблемът, а всъщност проблемът е в дима от горенето”, заяви д-р Фернандо Буено.

Активистът за бездимно бъдеще Мария Папайоаной разказа за безизходната ситуация в Канада - наскоро е бил приет драконов закон, с който се забраняват никотиновите алтернативни продукти, които допреди това са се продавали на практика в почти всеки магазин. За сметка на това обаче алкохол и традиционни цигари продължават се продават навсякъде без проблем.

Голяма част от правителството се влияе от остарели данни. От една страна искат да намалят нивата на тютюнопушене, но от друга – отхвърлят новите методи, което води до абсурдни ситуации. „Цената за течност за вейп устройство струва много повече от това да си купиш цяла торба с традиционни цигари”, разказа тя. 

48 000 канадци умират годишно заради болести, свързани с употребата на тютюн.

Проф. Дейвид Суинър от Юридическия факултет и председател на консултативния съвет на Центъра за здравно право, политика и етика към Университета на Отава, каза, че в момента на световно ниво се наблюдава един типично човешки феномен - съпротива срещу иновацията.

“Иновативните бездимни алтернативи могат да са част от решението за овладяване на чудовищната епидемия от тютюнопушене, но насреща имаме огромна съпротива”, коментира той.

Лекарят и предприемач в областта на високотехнологичните здравни технологии д-р Судханшу Патвардхан от Индия допълни, че е важно индустрията да се движи заедно с потребителите и търсенето. Той обърна внимание на факта, че 80% от пушачите в света живеят в страни с нисък или среден БВП.

“Регулацията е трудна работа и е изключително важна. Забраната е най-лесният начин да получиш потупване по гърба от другите политици, но това ще е на гърба на хиляди страдащи хора”, заяви докторът.

Той разказа как преди близо 10 години в Бутан била забранена продажбата на тютюн, което довело до цъфтящ черен пазар.  В резултат на тоталната забрана за продажбата му употребата на тютюн сред 15-18 годишните в страната скочила с 30%. 

“За съжаление, колегите ми не са добре информирани. Близо 80% от медицинските специалисти в света се заблуждават, че никотинът е причина за заболяванията, свързани с тютюнопушенето”, заяви д-р Патвардхан.

По думите му тютюнопушенето причинява и засилва общественото неравенство, дори и в Западния свят.

Проф. Суинър обобщи, че е важно хората да бъдат овластени да вземат правилното решение за себе си и здравето си.

“Хората могат да вземат добри решения, само доколкото им позволява информацията, с която разполагат. Несправедливо е да им търсим отговорност за това, че са направили грешен избор. Високите нива на тютюнопушене показват колко оскъдна е наличната информация и колко слабо са информирани хората в световен мащаб, когато става въпрос за никотина и намаления риск”, заяви юристът.

Проф. Дейвид Суинър завърши изказването си с нещо оптимистично – „дори там, където виждаме тежки забрани - хората все пак успяват да се информират добре и да се снабдят продукти с намален риск.“

“Ако елиминираме тютюнопушенето в света изцяло, случаите на белодробен рак ще намалеят с 90%”, заключи Суинър.

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите