Трикът на 80%: Защо калорийният дефицит удължава живота

OFFNews 18 ноември 2024 в 09:17 288 0

японска кухня

Снимка Pixabay

Японска кухня

Италия, Япония и Коста Рика може да изглеждат като различни светове, но всъщност ги свързва една забележителна черта. В тези страни се намират 3 от 5-те редки „сини зони“ на Земята - региони, в които вероятността жителите да доживеят до 100 години е 10 пъти по-голяма, отколкото където и да било другаде, съобщи Mirror.

Една от тайните за удължаване на живота на жителите на тези райони вече е разкрита - и всичко това се дължи на строга практика, известна като „трикът на 80%“ или „Хара Хачи Бу“.

Принципът на хранене е особено лоша новина за всички, които се стремят да се хранят обилно 3 пъти дневно. Обитателите на сините зони обикновено приемат само едно скромно хранене през втората половина на деня, като съвестно се спират на 80 % ситост - оттам идва и прозвището на това правило.

Това е практика, която помага да се избегне познатото усещане за „хранителна кома“, което може да се появи след прекаляване с храната, като същевременно позволява на хората да запазят енергията си през целия ден. Според изследователя на „сините зони“ Дан Бютнер този начин на живот се спазва предимно от жителите на Окинава, един от най-малките японски острови, пише БГНЕС.

„Тайната на умереното хранене в дългосрочен план е да се подражава на средата и навиците на хората от Окинава. Има значителна разлика в калориите между момента, в който американецът казва: „Наситен съм“, и момента, в който окинавецът казва: „Вече не съм гладен“, обясни Бютнер.

Предишни изследвания твърдят, че те живеят и в „калориен дефицит“, включващ само 1900 калории вместо типичните за повечето хора 2000-2500, което е свързано с по-малък риск от заболявания, свързани с възрастта. В светлината на това д-р Дебора Лий, общопрактикуващ лекар в аптека „Д-р Фокс“, заяви:

Представете си как ще изглежда цялата ви порция и изяжте 80% от нея. Смята се, че ограничаването на калориите забавя процеса на стареене. При по-малкото хранене се понижава скоростта на метаболизма. При по-малко протичащи метаболитни процеси се извършва по-малко окисление. Окислителният стрес вероятно е в основата на развитието на много от хроничните заболявания, които наблюдаваме днес - сърдечни заболявания, рак, диабет тип 2 и деменция, казва д-р Дебора Лий, общопрактикуващ лекар в клиника "Д-р Фокс".

Д-р Лий твърди, че отделянето на време за бавно хранене може да помогне и за спазването на правилото за 80%. Това е подкрепено и от науката, като едно проучване от 2012 г. доказва, че по-бавното хранене е свързано с по-голямо удовлетворение и по-малък глад между храненията.

„Специалистите по хранене смятат, че ако се храните съзнателно, бавно и старателно дъвчете всяка хапка, можете да се почувствате удовлетворени, като изядете само 80% от това, което е в чинията ви. Диетата има много предимства. Не се налага да броите калориите и нито една храна не е абсолютно забранена. Тя може да се съчетае с работния и социалния ви график. Все още ядете големи количества здравословни храни и се храните добре“, добави експертът. |

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Делян Пеевски и Кирил Петков си крещят от първия ред на пленарната зала