Гинеколог: Болезненият цикъл може да е симптом на ендометриоза

Янка Петкова 20 ноември 2024 в 07:30 356 0

Александър Бояджиев

Снимка Фондация МОСТ

д-р Александър Бояджиев, акушер-гинеколог

Ендометриозата е хронично гинекологично заболяване, което протича с прогресия. Започва в юношеска възраст и се проявява изключително неспецифично. Това е причината много пациентки да не бъдат диагностицирани дълго време, докато вече не се получат усложнения вкл. и безплодие. В цял свят има проблем с диагностиката, изключение не прави и България, казва акушер-гинекологът д-р Александър Бояджиев от Медицински комплекс „Д-р Щерев“.

По думите му заболяването е предизвикано от разпространението на клетки от лигавицата на матката, където обикновено се намират, в други части на тялото, в коремните органи, най-често в малкия таз.

Където попадне, тази тъкан може да създаде различни оплаквания, да протече по различен начин. Най-често се изявява в образуването на шоколадови кисти на яйчника. Оплакванията са изключително разнообразни, не може по никакъв начин да се постави категорична диагноза. Най-често става дума за болезнена менструация, болка под таза, болка при полов акт и дефекация, подуване, метеоризъм, посочва гинекологът.

Широко разпространено в нашите географски ширини е твърдението, че болката по време на менструация е нещо нормално. Менструацията не трябва да бъде болезнена, не е нормално да се пият обезболяващи, категоричен е лекарят, който препоръчва при подобни оплаквания да се проведе консултация със специалист.

По думите му неглижирането на подобни симптоми може да доведе до ендометриоза на яйчника, което е предпоставка за стерилитет и невъзможност за забременяване.

Около 10 години минават от началото на първата менструация до диагностицирането на ендометриоза. Дългият път до диагнозата води до това, че от повърхностна и лесна за овладяване ендометриозата може да се превърне в много тежко заболяване, казва лекарят.

Факти за ендометриозата от презентацията на д-р Александър Бояджиев, представена на  23 Национална среща "МОСТ - Медии, Общество, Семейство, Традиции" 

Как се поставя диагнозата?

Първата стъпка е клиничен преглед, а ехография може да констатира ендометриоза не само в яйчниците, но и в съединителната тъкан около матката, уточнява специалистът и допълва, че се изследва засегнатата тъкан, за да се потвърди диагнозата.

Лечението е индивидуално, според възрастта на пациентката, защото не всяка жена е подходяща за консервативна терапия. Тъй като ендометриозата може да обхване различни органи, често се налага комплексен подход. Възможно е да се проведе консултация с уролог за цялостен преглед. Пациентката не е само наша, а на цял екип от лекари със различни специалности. Затова лечението се провежда най-успешно в ендометриозните центрове. Такъв център съществува и при нас. Специализирали сме се в ранната диагностика и комплексната грижа, казва д-р Бояджиев.

Как се подхожда?

В ендометриозния център има амбулаторна практика и болнична помощ. Пациентките често са млади момичета, които след диагностициране подлежат на наблюдение и продължаващо лечение. Прегледът се извършва на специален ехограф, при необходимост се прави и ядрено-магнитен резонанс. Когато е необходимо се включва репродуктивен специалист. Д-р Бояджиев уточнява, че консервативното лечение предхожда всякакъв друг вид терапия. Лекуването на болката не лекува ендометриозата, подчертава той и допълва, че се включва хормонална терапия. Консервативното лечение трябва да е прецизирано, за да се направи всичко възможно да се съхранят репродуктивните органи.

Кога се прибягва до операция?

Индикация за операция може да бъде нетипично образувание в яйчника. Интервенцията е лапароскопска, тъй като при нея се губи по-малко кръв от пациентката. Освен това операцията се извършва под ехографски контрол, който позволява да се открият недостъпни находки. Друг позитив на този тип лечение е бързото възстановяване. Обикновено жените се връщат към обичайния си начин на живот до 72 часа, обяснява гинекологът.

По думите му младите жени, които са преминали през това лечение, подлежат на поддържаща терапия (хормонална и физиотерапия), тъй като има опасност от рецидив. Но ако ендометриозата е единствен фактор за стерилитет, след операцията жената може да забременее спонтанно, категоричен е д-р Александър Бояджиев.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите