Здравният министър проф. Асена Сербезова смята, че не трябва да се бърза с изграждането на национална детска болница.
По време на днешния парламентарен контрол Сербезова съобщи, че на 24 януари е създадена работна група от експерти, която до два месеца да анализира предприеманите досега действия по проекта за национална детска болница. По думите на министъра в момента се извършва проверка за извършените разходи за реализация на проекта.
„Екипът ни се въздържа от прибързани и необосновани решения по този казус и всяко наше действие е подложено на задълбочен анализ. С встъпването ми в длъжност едно от първото ми решения беше спирането на процедурата за вливането на двете болници - детската и болница "Лозенец", за да се намери най-доброто и дългосрочно работещо решение”, заяви министърът на здравеопазването.
Сербезова каза, че в здравното министерство е постъпил доклад от директора на съществуващата детска болница за подобряване на условията в нея.
400 хиляди лв. за юридически и медийни услуги
В отговор на въпрос на депутата Ивайло Христов за сключени договори от страна на Александровска болница за периода 2014-2020 год. за юридически и медийни услуги на стойност над 400 хил. лв., министър Сербезова посочи, че оперативното управление на болницата се извършва от Съвет на директорите, в чиито правомощия са и сключването на договорите. Изискахме информация от дружеството и от нея е видно, че настоящото ръководство на лечебното заведение потвърждава достоверността за разходите за договорите, допълни тя.
При направената справка е установено, че за този период са сключени 15 договора за юридически услуги и 19 - за медийни услуги. За този период Александровска болница е имала четирима юристи, 24 аналитични специалисти, които през 2020 г. са намалели до 18, а експертите за връзки с обществеността от един са станали двама, каза още министър Сербезова.
Здравният министър съобщи, че Министерството на здравеопазването ще предложи промени в Закона за публичните предприятия. Министър Сербезова посочи, че сега чрез Закона за публичните предприятия доста се ограничават възможностите за намеса на Министерството на здравеопазването в конкретните оперативни решения на болниците.
Какви ваксини чакаме и даряваме
Десет хиляди дози ваксини срещу COVID-19 от производителя „Валнева“ и седем млн. дози от ваксината на производителя "Пфайзер" се очакват в България, каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова по време на парламентарния контрол. В доставката на ваксината от "Пфайзер" е включено количество и за следващата година.
В периода 15 декември 2021 г. – 15 февруари 2022 г. в регистъра за ваксинация са вписани 725 971 поставени дози ваксини, посочи министър Сербезова и уточни, че за първи прием са 135 155 дози, за втори прием - 147 985 дози, за бустер - 442 831 дози.
Министерството на здравеопазването проучва възможността за препродажба и дарение на ваксини, които ще се доставят тази година у нас и към момента е направено преразпределение на 3 млн. дози за Франция от заявените дози за България. Тези дози са преразпределени преди да пристигнат, уточни министър Сербезова. По думите ѝ е започнал процес на преговори за дарение на ваксини от производителя "АстраЗенека" на Иран и на Уганда. За целите на финализиране на преговорите се очаква съдействието на Европейската комисия, допълни тя.
Ваксинационното покритие в страната не е достатъчно, но заради това има много причини, като една от тях е, че в началото на пандемията трябваше да има адекватна кампания и на достъпен за хората език, добави Сербезова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си