Няма механизъм, ако някой задържа лекарствени продукти в склад поради определена търговска практика, той да бъде стимулиран да ги изведе оттам. Това каза по БНР съветникът на здравния министър Аркади Шарков. По думите му в момента се обмисля ускорен паралелен внос, обясни той.
Все пак има механизъм, с който може да бъде предотвратен износът им и затова беше създадена системата СЕСПА, която ежеседмично генерира забранителен списък с лекарства (при които наличностите са под 65% от потребностите на пазара). Медикаментите в този списък не могат да бъдат изнасяни, докато количествата в страната не надвишат определените проценти. Преди дни директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов потвърди, че в момента в забранителния списък са включени 63 лекарствени продукта, но сред тях не са тези, за които има недостиг на пазара и са най-търсени.
Според Шарков спирането на паралелния износ е противозаконно, каза още Шарков - "Румъния се опитаха да спрат паралелния си износ, но ЕК съответно изпрати писмо с информация, че могат да бъдат санкционирани."
Шарков съобщи още, че антибиотиците (чиито доставки по думите на здравния министър трябваше да започнат тази седмица) ще пристигнат следващата. Очаква се и антивирусни препарати. По думите му приоритет са доставките на лекарства за деца.
Има и уверение на производители на генерични лекарства у нас, че ще попълнят част от дефицитите, допълни Шарков. За лекарствата, за които имаме лиценз, имаме налични суровини и те могат да се произведат, за да намалят липсите, отбеляза той.
Вчера от БгФармА - асоциацията на производителите на генерични лекарства (еквивалент на оригиналните със същите активни съставки) - излязоха със становище, според което заместващите медикаменти се доставят редовно.
Шарков напомни, че има забавяне на доставките на суровини от Китай и Индия и предупреди, че "вероятно ще имаме и други такива пикове" с недостиг на лекарства.
"За вентолин и пулмикорт има уверение, че ще може да се осъществи бърз паралелен внос. В момента предписването на пулмикорт надхвърля с 20-30% от това по време на пандемията, което затруднява намирането на медикамента, посочи още Шарков.
По думите му 25 от 27 държави в ЕС са заявили дефицит на определени лекарства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)