Проф. Мариана Мурджева е микробиолог и имунолог, главен координатор на Експертния съвет по клинична имунология и зам.-председател на Българската асоциация по клинична микробиология. Завършила е Медицински университет - Пловдив. Ръководител е на Катедрата по микробиология и имунология в същия университет и началник на Лабораторията по микробиология при УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив. Специализирала е молекулярна имунология в Националния институт за медицински изследвания (NIMR) в Лондон чрез спечелен грант от Leukemia Research Fund, а също и в престижни международни институти в Германия, Холандия и Унгария. Има над 200 научни публикации. Съавтор е на 15 учебни помагала и монографии, ръководител, координатор и участник в над 40 изследователски, инфраструктурни и образователни проекти. Научните й интереси са насочени към проучване на причинителите на инфекциите, механизмите на антибиотичната резистентност и контрола й, имунологичните аспекти на инфекциите и имунните дефицити. Ректор е на МУ - Пловдив от 2019 г. Проф. Мурджева припомня какво е имунитетът и защо ваксините срещу COVID-19 за толкова важни, съобщават от МЗ.
Как реaгира имунната система при среща с микробни агенти – вируси, бактерии и паразити?
При инфекции и след ваксиниране имунната система на човека реагира чрез образуване на специфични за микробния причинител молекули, наричани антитела (или имуноглобулини), както и с производство на имунокомпетентни клетки. Антителата в кръвния серум са едни от свидетелите за среща на организма с микроорганизма. Те могат да се открият в серума до няколко месеца или няколко години след тази среща.
Антителата са много важни в защитата ни срещу патогени, но те са само един елемент от цял арсенал с имунни средства, с които разполага имунната система. Други свидетели за срещата на организма с микробния причинител са специфичните клетки на имунната система - лимфоцитите.
Споменът за срещата с даден инфекциозен агент се запазва в специализирани лимфоцити, наречени клетки на имунната памет. Една част от тях (ефекторни паметови клетки) преживяват само няколко години, докато в други лимфоцити (стволови паметови клетки) паметта се пази десетилетия или до края на живота. Именно възникването на стволови паметови клетки лежи в основата на изграждане на дълготраен колективен имунитет и създаването на ефективни ваксини.
Каква е разликата между вродения и придобития имунитет?
Вроденият имунитет е наследствен. Той се осигурява от различни молекули и клетки – фагоцити, NK клетки – естествени „убийци“, комплемент, лизозим, интерферон, белтъци на острата фаза на възпалението. Вродените компоненти на имунната система действат незабавно срещу инфекциозния агент с еднаква сила и мощ при всяка среща с него и не оставят имунна памет. За разлика от тях придобитият имунитет се поддържа от антителата и специфичните клетки на имунната система – лимфоцитите. При първа среща с патогена се образуват клетки на паметта, които след втора среща с микроорганизма реагират по-бързо и мощно и осигуряват по-силна защита.
Какво цели ваксинирането срещу COVID-19?
Настоящата пандемия от COVID-19 се характеризира с непрекъснато нарастващо разпространение. Ваксинирането цели да изгради имунна реактивност срещу SARS-CoV-2, като насочва имунната система да създава антитела и имунни клетки срещу вируса или частици от него. Специфичните антитела са имуноглобулини (Ig) от различни класове – А, G и M. Те се произвеждат от имунните клетки, произхождащи от В лимфоцитите.
След ваксиниране антителата циркулират в серума (IgM и IgG) и могат да неутрализират попаднали в телесните течности вируси или „тапицират“ лигавиците (IgA), предотвратявайки проникването на вируса в тъканите. Най-голямо значение след преболедуване или ваксиниране имат т. нар. „неутрализиращи“ антитела, които са способни да предотвратят проникването на коронавируса в организма чрез блокиране на неговия S- aнтиген, който се свързва с нашите клетки.
Дори и антителата да намалеят след няколко месеца, организмът е защитен с помощта на т.нар. Т-клетки, в които се съхранява паметта за прекараната инфекция. Те продължават да играят роля, независимо от намаляващата концентрация на антителата. Дори и при липсата на антитела, някои хора остават защитени от болестта благодарение на Т-клетките.
Специфичните за имунната система Т-лимфоцити са няколко вида. Сред тях важно значение за унищожаване на навлезлия вирус в тъканите имат цитотоксичните Т-клетки, а друг тип – Т-хелперите, подпомагат В-лимфоцитите в образуването на антителата. Антителата и лимфоцитите действат в синхрон за осигуряване на имунната защита, подпомагани от сигнални молекули в имунния отговор. Целта на ваксинирането е да създаде основа от специфични антитела и клетки, които, ако срещнат вируса в организма, да го неутрализират и да подготвят имунната система за по-мощна и бърза атака срещу него.
Какво представлява общественият имунитет срещу COVID-19 и защо е толкова важен?
Обществен (колективен, стаден, популационен) имунитет е форма на защита срещу инфекция, когато голяма част от общността е ваксинирана или преболедувала. При достигането на определен процент от населението, обхванато от имунизация срещу дадено заболяване, общественият имунитет постепенно елиминира заболяването. По този начин е постигнато елиминиране на едрата шарка през 1977 г. в световен мащаб.
Според повечето експерти, ако 70 % от населението има имунитет срещу COVID-19, най-вероятно веригата на инфекцията ще бъде прекъсната. Дори и тези, които поради здравословни причини не могат да бъдат ваксинирани, са защитени, защото вирусът трудно циркулира сред ваксинираните и с малка вероятност се предава и на тях.
Колко дълго трае имунитетът след ваксиниране срещу COVID-19?
Продължителността на имунния отговор след преболедуване и след ваксиниране все още се проучва. Според производителите на ваксините те вероятно осигуряват защита в продължение на години, ако структурата на коронавируса не се променя рязко чрез мутации. Мутирането на вируса обаче ще изисква редовно подновяване на ваксината с новите варианти. Още през февруари т.г. се доказа, че преболедувалите от COVID-19 имат имунни клетки срещу коронавируса в костния си мозък и осем месеца след заразата.
Подобна защита би могла да се създаде и у хората, имунизирани с ваксина срещу причинителя на болестта. Клетките на паметта се съхраняват в костния мозък и при необходимост могат да предизвикат производство на антитела. Преболедуването от COVID-19 също така не гарантира, че човек не може да се зарази с нов щам на вируса, нито че не може да го пренася и да заразява други хора. Въпреки спекулациите по темата, няма научни данни до момента, че ваксинираните боледуват по-тежко от неваксинираните, че усложненията при тях са по-чести и че смъртността от заболяването при тях е по-висока.
Какви изследвания могат да се направят, за да разберем каква е продължителността на имунитета срещу COVID-19?
Хуморалният имунитет (от антителата) се изследва чрез вземане на венозна кръв, отделяне на серума и определяне на количеството на специфичните серумни антитела за S-антигена на SARS-CoV-2. Важно е да се изследват т. нар. „вирус-инхибиращи антитела“, които блокират свързването на вируса с човешките клетки. Достъпните в България тестове включват установяване на процент на този вид антитела.
Т-клетъчният имунитет може да се изследва само в специализирани имунологични лаборатории - отново чрез вземане на венозна кръв, отделяне на лимфоцитите, инкубирането им със специфични за вируса белтъци и доказване производството на молекули, типични за срещата с него. Много е важно да се направи адекватна интерпретация на проведеното изследване.
Защитават ли ваксините и срещу Делта варианта на коронавируса?
Основните одобрени до момента ваксини осигуряват защита и срещу новата мутация „Делта“, която се разпространява много по-лесно и с по-голяма скорост, твърдят в проучванията си изследователите от института „Паул Ерлих“ в Германия.
Трябва ли преболедувалите от COVID-19 да се ваксинират?
При леко преболедуване или безсимптомно носителство могат да се образуват недостатъчно количество антитела, които да се изчерпят бързо. Затова в такива случаи се препоръчва поставяне на ваксина и след преболедуване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)