Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров, в която настоява той да постави на европейско ниво проблема на над 100 000 български граждани, които са преболедували COVID-19, но не могат да получат цифрови COVID сертификати на ЕС.
Причината е, че при тях коронавирусната инфекция е установена с положителен бърз антигенен тест и въпреки че са били регистрирани в РЗИ и карантинирани, нямат право на евросертификат. Според изискванията на новия регламент такъв се издава само ако болестта е установена с положителен PCR.
„Непризнаването на резултатите от бързите антигенни тестове като основание за издаване на сертификат за преболедуване, в рамката на цифрови COVID сертификати на ЕС, създава предпоставки за неравнопоставеност, нарушава граждански права и е несправедливо“, категорична е омбудсманът.
В препоръката си доц. Ковачева обръща внимание и на факта, че сериозно се нарушават правата и на други десетки хиляди граждани, при които болестта е протекла безсимптомно, но е доказана с антитела и имат изграден имунитет срещу заразата. Те обаче също не попадат в приетите общи условия за издаването на сертификат. Те не могат да бъдат и ваксинирани, тъй като лекуващите им лекари посочват наличието на висок титър на антитела срещу SARS-CoV-2 като противопоказание за поставяне на ваксина.
Във връзка с тези проблеми, омбудсманът иска от министър Кацаров да повдигне темата на срещата на министрите на здравеопазването на страните от ЕС на 14-и и 15 юни в Люксембург, когато ще се проведе заседание на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси. Омбудсманът подчертава, че моментът е подходящ, въпреки че възможността за признаване на преболедуван COVID-19 с бърз антигенен тест засега не получава достатъчна подкрепа в рамките на преговорите по акта между Европейския парламент и Съвета.
Същевременно доц. Диана Ковачева изпрати и писма до европейския омбудсман Емили О'Райли, до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и еврокомисарите по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду и по правосъдието Дидие Рейндерс, в които подробно ги информира за проблема. Тя посочва, че сертификат за преболедуване би трябвало да се издава и при положителен бърз тест за антигени за COVID-19, и при положителен резултат от изследване за антитела срещу SARS-CoV-2.
„Към омбудсмана на Република България за съдействие се обърнаха граждани, във връзка с издаването на цифрови COVID сертификати на ЕС. Посочват нарушени свои права и отбелязват, че към момента е регламентирано издаването на сертификат за преболедуване само в случаите, при които COVID-19 е установен с изследване по метода на полимеразна верижна реакция (PCR). Същевременно, бързите антигенни тестове за SARS-CoV-2 в Република България са официално регламентирани като метод за доказване на случаи на COVID-19, съответно поставяне под изолация на пациентите с положителен резултат от бърз антигенен тест“, пише омбудсманът и настоява да бъде намерено решение.
„Със загриженост за правата на гражданите се обръщам към Вас с молба за разглеждане на поставените проблеми, като очаквам да бъдат обсъдени всички възможности и намерено решение, с което да се гарантират правата на всички граждани. Предвид големия брой жалби и наличието на данни за неравнопоставеност на преболедувалите COVID-19 граждани, намирам за уместно тези въпроси да бъдат задълбочено обсъдени в контекста на правомощието на Европейската комисия да приема делегирани актове“, посочва още Диана Ковачева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)