От 21 до 28 юли в Лисабон, Португалия, се проведоха Европейските игри за трансплантирани атлети. За първи път България участва с отбор от 11 души, сред които 7 дебютанти. Тези 11 трансплантирани атлети спечелиха 16 медала - 10 златни, четири сребърни и два бронзови. Страната ни се нареди на престижното 17 място сред 28 държави-участнички. Всъщност то е повече от престижно предвид малкия брой трансплантирани пациенти у нас, които биха могли да вземат участие в подобен форум и липсата на традиция в подпомагането на тези атлети за участие в прояви, които популяризират донорството и трансплантациите.
Как изглеждат постиженията
Георги Пеев (плуване) – четири златни медала
Огнян Ганчев (плуване и бадминтон) – два златни и три сребърни медала
Ирен Дикова - Димитрова (тенис на корт и тенис на маса) – два златни медала
Евгени Георгиев - (тенис на маса и бадминтон) – златен и сребърен (бадминтон)
Наталия Маева (бадминтон) - златен медал
Христина Николова (бадминтон) - бронзов медал
Симеон Танчев (колоездене 5 км) - бронзов медал
Както казва тийм мениджърът Анна Пеева: "Владимир Катошев, Ангел Трендафилов-Ачо, Димитър Василев и Стефан Тамбуев не спечелиха медали, но успяха да покажат сила на духа, честна игра и воля за победа, независимо от конкуренцията!"
Ако съпоставим 16-те медала с броя на извършените през тази година 13 трансплантации, стойността на това, което постигнаха нашите атлети, се покачва неимоверно. Защо го правят обяснява европейският шампион по тенис на маса Евгени Георгиев:
"При нас всичко тръгва от една болка. Човек се разболява, в нашия случай има нужда от трансплантация. После започва нов живот, започва да тренира след това, стига до такива спортни постижения. Така показва, че трансплантираните могат да живеят пълноценно, затова трябва да има повече трансплантации."
Евгени Георгиев е ветеран сред трансплантираните атлети. Преди 15 години в УМБАЛ "Св. Екатерина" му присаждат сърце. На европейските игри тази година спечели златен медал на тенис на маса с три безапелационни победи и сребро в двубоите по бадминтон. Започнал е спортната си кариера след трансплантацията с плуване, поставил е България на картата в този спорт. Сега Георги Пеев и Огнян Ганчев не отстъпват позициите при плувците.
Ирен Дикова е с трансплантирани бели дробове. Операцията по присаждането на органите се извършва преди 8 години във Виена. Година по-късно тя вече регистрира участие на спортен форум. През март тази година в Италия Ирен беше единственият участник от България в зимните игри за трансплантирани. Грабна златните медали в три дисциплини - слалом, гигантски слалом и паралелен слалом. Сега е шампион в тенис на корт и тенис маса. Казва, че спортът е част от ежедневието ѝ на интериорен дизайнер.
И двамата уточняват, че това са игри, които преминават в по-лек формат, без натоварванията на професионалния спорт, като че ли това прави успеха им по-незначителен. Ние мислим точно обратното. А какво мислят за представянето на българските трансплантирани атлети институциите, които имат отношение към трансплантациите, не е ясно. Няма реакция от парламент, Министерство на здравеопазването, защо не и от Президентството. Единствената покана за среща до момента е от директора на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" Иванка Динева.
Макар че ако питате Евгени Георгиев ще ви каже категорично - "Не ни трябват поздравителни адреси, трябват ни трансплантации".
Изгледайте видеото, за да научите как вторият живот може да те направи атлет и шампион. Ще разберете и защо според събеседниците ни трансплантациите у нас са толкова малко. И вероятно ще усетите колко тънка е нишката между болката и труимфа.
Абонирайте се за нашия Youtube канал. Вашата подкрепа ни помага да го развиваме.
Янка Петкова
Янка Петкова e работила като водещ в радио „Мелодия“, репортер и новинар в радио „99 – Контакт“, редактор в сп. „Моето бебе и аз“, автор на "Мама Нинджа". От 2018 г. е в екипа на OFFNews с ресор "Здравеопазване".