Структурата на бъдещата детска болница ще бъде приета след широк експертен дебат и обществено обсъждане. Това е заявила министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева на работна среща с представители на Здравната инвестиционна компания за детска болница (ЗИКДБ), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), Белгийско-испанския консорциум IDOM и Обществения съвет (ОС).
„Трябва да се извърви целият път по постигане на консенсус, включително с експертните съвети и съсловните организации. Предстои докладът за структурата и капацитета на бъдещото лечебно заведение да бъде разгледан и в рамките на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, а накрая ще бъде публикуван и на сайта на ЗИКДБ“, е посочила Кондева.
Първоначално здравното министерство опита да пришпори приемането на структурата на бъдещата детска болница. След реакция на членове на Обществения съвет от ведомството заговориха за "широк експертен и обществен дебат".
Общественият съвет за детска болница: Няма да се откажем въпреки натиска
Дни преди срещата в МЗ от Съвета предупредиха, че има опити да бъдат държани встрани от този процес. Според тях по структурата има още работа, която "трябва да се свърши в диалог между външните консултанти и българските експерти". Поканени на срещата в последния момент те бяха обвинени от министерството, че не са представили становище.
МЗ се опита да попречи на консултантите и експертите да влязат в диалог и максимално да ограничи времето на ОС за бележки по доклада. Членовете на ОС, в това число лекарите в съвета, не бяха поканени на срещата за обсъждане на първата чернова на доклада на 16. юли. Беше ни пратен машинен превод 6 дни по-късно. След това получихме оригиналния текст на английски едва на 23-ти, след като изрично го поискахме, коментира Надежда Цекулова, член на Съвета.
По думите ѝ работата по документа е сложна, защото предлага някои напълно нови, непознати за българското здравеопазване модели на грижа. "Модели, които са златен стандарт в развития свят, а тук се чудим със свито сърце кой и как би могъл да ги имплементира", твърди тя.
Опасен* съвет за Национална детска болница
На днешната среща Консорциумът, нает от ЕИБ, е представил предложения вариант за обхват на детската болница, както по отношение на клиники, отделения и легла, така и на необходимия брой медицински специалисти.
След презентацията присъстващите експерти изложиха становищата си и посочиха дискусионните моменти и нормативните различия в българското здравеопазване, спрямо част от предложенията, базирани на опита от други държави. Беше обсъдено разпределението на леглата в различните отделения, необходимостта от прецизиране на клиниките и преосмисляне на начините на финансиране. От своя страна представителите на неправителствените организации в ОС, посочиха че осъвременяването и модернизацията на сега съществуващите практики трябва да бъдат поставени в основата на тези дебати, съобщават от здравното министерство.
Колко чиновници са нужни за изграждането на една детска болница
Борислава Габровска, старши съветник в представителството на ЕИБ за страната, е заявила, че това е само първи вариант на доклада и че работата по него ще продължи до отразяването на всички становища и постигането на консенсус. От Консорциума са уверили, че това няма да доведе до забавяне на следващите доклади – Функционална програма и Обхват на оборудването.
Директорът на ЗИКДБ д-р Влатко Глигоров е посочил, че паралелно с работата по стратегическите документи ще продължат и останалите дейности по разчистване на терена и подготовка на последващите процедури.
Янка Петкова
Янка Петкова e работила като водещ в радио „Мелодия“, репортер и новинар в радио „99 – Контакт“, редактор в сп. „Моето бебе и аз“, автор на "Мама Нинджа". От 2018 г. е в екипа на OFFNews с ресор "Здравеопазване".