Резултатите от проверките на морската вода в Царево и Приморско ще излязат вероятно още утре следобед. Искам да кажа, че след информацията, която подадоха „Активни потребители“, от тези места пак е вземано - на 21 и на 23 август. За да сме още по-сигурни, сме удвоили броя на пробите и няма абсолютно нищо, което да ни притеснява в резултатите“.
Това каза за БНР доцент Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той подчерта, че често в морето след буря има гниещи водорасли, което не означава, че то е замърсено:
„Не трябва да се доверяваме на това как изглеждат водите и обратното - понякога в предвидимо кристално чиста вода може да открием по-големи количества ентерококи или пък ешерихия коли“.
Според Кунчев последните разминавания в резултатите на двете страни се дължат на „неподготвеността на екипа, който е правил изследването от страна на „Активни потребители“.
Нито методът, който са използвали, нито лабораторията, която е използвана са сертифицирани. Лабораторията няма необходимата акредитация за изпълняване на такива проби. Няма как да сравняваме резултати, получени по различни методи. Дори и сега не знам какъв точно метод използват колегите, казва той.
Методът за изследване, прилаган у нас, е взет от европейското законодателство и е ясно разписан, подчерта Кунчев. В България има 6-7 акредитирани за това лаборатории. На всеки плаж у нас се правят минимум 16 проби на сезон, подчерта той. Той допълни, че навсякъде около нас има от бактерията ешерихия коли, но въпросът е в какви количества:
В случая не тя е опасната! А ние я използваме като показател, за да видим има ли органично замърсяване на този плаж или няма. Всеки сезон се правят до 1500-1600 изследвания. Имали сме отклонения, затваряли сме плажове. Никой не ни се бърка в тази работа - това си е решение на всеки орган по място - директорите на РЗИ, но то трябва да е на базата на цифри, на факти, на доказателства, посочва главният здравен инспектор.
Във връзка със страховете от замърсяване заради Нова Каховка България е добавила и допълнителни изследвания. Според Кунчев дори когато в миналото е имало отклонения от нормите в различните плажове, отклоненията не са били такива, каквито „бяха хвърлени в пространството“.
Цялата работа ми прилича на една много евтина сензация и гонене на интерес. За съжаление, той се постигна - вече имаме запитвания от колеги от Великобритания какво се случва и трябва ли да се вземат мерки, да се прекъсват пътувания и платени резервации. В края на краищата това е резултатът от едно, за мен, необмислено действие, заяви доцентът.
От началото на сезона до 15 август са направени около 960 изследвания морето. Всички данни се качват на сайтовете на РЗИ, подчерта Кунчев.
В Гърция и Турция солената вода ограничава възможността за развитие на микроорганизми, подчерта той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)