Твърденията за способностите на стайните цветя да пречистват въздуха в помещенията са силно преувеличени. Доказаха го учени от Дрекселския университет във Филаделфия, Пенсилвания. Резултатите от проучването им са публикувани в Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology.
„Това беше много разпространена заблуда. Растенията са великолепни, но те не пречистват въздуха в помещенията достатъчно бързо, за да провлияят върху качествата му“, казва Майкъл Уоринг, ръководител на изследователския екип.
Учените са анализирали резултатите от 12 изследвания, провеждани в продължение на 30 години. Основният им извод е, че естественият или вентилационният въздухообмен в помещенията (домовете и офисите) снижава концентрацията на летливите органични съединяния значително по-бързо от растенията.
Гръмкият експеримент, който създаде мита за стайните растения като филтри на въздуха, е проведен през 1989 година от НАСА в опит да се намери начин за пречистване на въздуха в космическите станции. Тогава е било обявено, че растенията могат да бъдат използвани като пречиствател на химични вещества, които предизвикват рак.
Според авторите на новото изследване обаче подобен род експерименти се провеждат в лаборатория, в изолирана среда, която има много малко общо с домовете и офисите. Растенията били в разположени в малка херметична камера и разграждали един вид летливи органични съединения, чийто разпад бил наблюдаван в продължение на много дни. Получените данни не били тествани в реални помещения с естествен или вентилационен въздухообмен.
Авторите на обзора, които използвали данните от наличните изследвания, изчислили скоростта на подаване на чист въздух. Установено било, че скоростта, с която растенията снижават концентрацията на летливите органични съединения, е много по-ниска от стандартната скорост на въздухообмен в сградите. Така доказали, че общото влияние на растенията на качеството на въздуха няма реална стойност.
"Това е метричен стандарт, който се използва при научни изследвания за въздействието на въздухопречиствателите на вътрешната среда, но много учени не са взели предвид инженерната екология и не са разбрали как скоростта на въздухообмена взаимодейства с влиянието на растенията върху качеството на въздуха в помещенията", отбелязва Уоринг.
Съгласно получените от екипа му резултати, за да са конкурентноспособни на системите за пречистване на въздуха в сградата или дори само на два отворени прозорци в къщата, са необходими от 10 до 1000 растения на квадратен метър.
"Безусловно, това е пример как научните резултати могат да заблудят или да бъдат неправилно тълкувани. Същевременно е и прекрасно доказателство, че научните изследвания трябва да бъдат прераглеждани непрекъснато и резултатите им да се подлагат на съмнение за откриване на истината", добавя Майкъл Уоринг.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)