Можем ли да горим 500 калории нощем, без да правим усилие? Оказва се, че е напълно постижимо, ако се наспиваме добре. Ето няколко правила, които ще ни осигурят качествен сън.
Прохладна спалня
Колкото по-хладна е стаята, в която спим, толкова повече енергия е нужна на организма за поддържане на оптимална температура на тялото. А това води до загуба на калории. Както показват изследвания, сънят в прохладно помещение подпомага метаболизма, което има благоприятен ефект и през деня. За да бъде постигнат този ефект, оптималната температура не бива да надвишава 20 градуса, но в летните горещини компромисен вариант са 24-25 градуса.
Малко протеини преди сън не вредят
Нощното хранене е вредно? Може би, ако става дума за обилна вечеря, богата на въглехидрати и захар. Леката закуска, която съдържа 30 грама протеин (чудесен вариант са 150-200 г извара), половин час преди лягане, активира метаболизма и ни застрахова срещу нощни набези към хладилника.
Без алкохол
Фазата на бързия сън (80-90 минути след заспиване) е времето, в което тялото ни изгаря най-много калории. Този процес може да се осъществи, ако организмът ни не е ангажиран с преработката на алкохола, който сме консумирали преди лягане. Ако искаме да горим калории и по време на сън, е добре да спрем консумацията на алкохол 2-3 часа преди лягане.
Лека вечеря
Причините са същите като при алкохола – ако преядем на вечеря, вместо да горим калории във фазата на бързия сън, тялото ни ще е ангажирано с метаболитни процеси. Освен това обилното и късно хапване е съпроводено с инсулинов пик, който не е от полза нито за здравето, нито за фигурата ни. Добре е вечерята да е ранна (не по-късно от 2-3 часа преди лягане) и лека.
Смартфоните и таблетите са табу
Без интернет в спалнята е правило, което трудно можем да следваме, но в голяма степен определя качеството на съня ни. Синята светлина, която се излъчва от устройствата, вреди на синтезирането на мелатонина – хормонът, който регулира циркадните ни ритми (биологичния часовник) и отговаря за скоростта на метаболитните процеси. Четенето на книга преди сън е много по-здравословен, релаксиращ вариант.
Наистина тъмно
Ако не можем да си осигурим плътна тъмнина в спалнята, можем да се снабдим с маска за сън. Дори слабият източник на светлина пречи на синтеза на мелатонин и с времето води до натрупване на излишни мазнини. Тъмнината е най-добрият съюзник на здравия сън.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)