Украински военни, работещи с доставените от САЩ танкове „Ейбрамс“, откриха неочаквани слабости в дълго чаканите бронирани машини. Това поставя под съмнение тяхната полезност на фронтовата линия, предава Си Ен Ен, разговаряйки с хора от предните бойни редици.
Танковете "Ейбрамс" бяха пратени на Украйна от американския президент Джо Байдън в знак на подкрепата на САЩ във войната.
"Ейбрамс" (M1 Abrams) е основният боен танк на американската армия и е на стойност около 10 милиона долара. За бойни задачи е служил в Ирак срещу силите на Саддам Хюсеин.
Пред Си Ен Ен обучени в Германия украински военни, използващи M1 Abrams на източния фронт, посочват, че танкът няма подходяща броня срещу съвременните оръжия.
По думите на войник с позивна Жокера бронята на танка не защитава екипажа, защото в днешната война се използват безпилотни самолети. Сега, когато танкът се задвижи, те могат да го ударят."
Неговият колега "Днипро" е още по-ясен. По думите му "Ейбрамсите" са "цел номер едно" на бойното поле.
„Без защита екипажът не оцелява“, пояснява той.
Си Ен Ен разказва как екипажите на танковете опитват да подобрят с подръчни средства защитата на бойната машина, като монтират на един повреден танк пластини от пластичен експлозив, които се взривяват при попадане на снаряд върху тях и осигуряват защитен контравзрив.
Според служители на 47-а механизирана бригада, която ги е приела, всички 31 танка "Ейбрамс", разположени в Украйна, са ангажирани в близост до фронтовата линия на изток.
Молбата на Украйна за доставка на танкове Abrams предизвика сериозни дебати в началото на 2023 г., тъй като американската бойна машина има сложна верига за доставка, а някои версии дори работят с реактивно гориво, припомня Си Ен Ен.
Представители на Пентагона заявиха през април, че „Ейбрамс“ са изтеглени от фронтовата линия поради заплахата от руски атакуващи безпилотни самолети, въпреки че 47-а бригада заяви, че някои от тях все още са в действие, въпреки установените недостатъци.
В голяма част от украинската фронтова линия сега преобладава използването на саморазрушаващи се атакуващи дронове - малки и точни устройства, които могат да обстрелват пехотата и дори да нанасят значителни щети на танковете. Появата на тези т.нар. безпилотни летателни апарати с виждане от първо лице (FPV), управлявани от войници, носещи очила за игри, промени характера на войната, ограничавайки движението и въвеждайки нов елемент на уязвимост на бронираните машини, пише още Си Ен Ен.
Не само иновациите са пречка за танковете - те изглежда имат и технически проблеми, пишат авторите на репортажа. Те са видели танк, паркиран по дърво, който е почти неподвижен поради проблем с двигателя, въпреки че току-що е бил доставен от Полша. Екипажът казва, че при дъжд или мъгла кондензът може да изпържи електрониката в бойната машина.
Боеприпасите също са проблем, както навсякъде по украинската фронтова линия. Бойците казват, че изглежда разполагат с неподходящ тип амуниции.
„Това, с което разполагаме, е по-скоро за директни боеве между танкове, което се случва много рядко“, казва Жокера. „Много по-често работим като артилерия. Трябва да се пробие блокада от дървесни стволове или сграда. Имали сме случай, когато стреляхме 17 пъти в една къща и тя все не падаше“, разказва войникът.
Слабата ефективност на танковете е осмивана от руските анализатори, които ги наричат „празни консервни кутии“. Един от моделите е заловен от руските сили и повреден е изложен на Червения площад, завършва репортажът от фронтовата линия.
Украинският екипаж изразява недоумение, че танковете са създадени за натовски стил на водене на война, при който въздушните сили и артилерията подготвят бойното поле преди настъплението на танковете и пехотата. Киев отдавна се оплаква от липсата на артилерия и въздушна мощ.
„Те никога не биха го направили“, казва боецът за войниците на НАТО, имайки предвид офанзивата без въздушна подкрепа. И преминава на английски, за да имитира войник от НАТО: „Обадете се на авиацията, обадете се на артилерията“. „Ние нямаме авиация и артилерия. Имаме само танк. Това е проблемът“, посочва Жокера.
Говорител на украинското министерство на отбраната коментира пред CNN, че „сега Украйна тества и подобрява оборудване, което първоначално не е било подготвено за нашата война“.
„Молим всички държави да ни подкрепят с оборудване от всякакви нива на технически възможности. Ние използваме всичко това по съответния начин", добавя говорителят.
Мая Младенова
Мая Младенова e журналист, редактор и преводач. Започва кариерата си преди близо 20 години във вестникарството. Заместник главен редактор на OFFNews от 2012 г. Пише за медии, политика и др.