На първия си брифинг Байдън се зарече да не допусне Китай да стане първа сила

Президентът е готов да се кандидатира за втори мандат през 2024 г.

OFFNews 26 март 2021 в 12:47 3343 0

Снимка БТА/AP

На първата си самостоятелна конференция като държавен глава на САЩ в четвъртък президентът Джо Байдън заяви, че няма да допусне Китай да стане първа световна сила, разкритикува републиканските си опоненти и защити политиката си за предоставяне на подслон на деца, пресичащи границата с Мексико.

Байдън говори пред репортерите повече от час, изглеждаше добре подготвен и спокойно приемаше въпросите - за разлика от предшественика си Доналд Тръмп, чиито пресконференции често бяха резки и трудни.

На фона на най-лошите отношения между САЩ и Китай от десетилетия Байдън сравни китайския президент Си Дзинпин с руския президент Владимир Путин, наричайки ги двамата привърженици на автокрацията.

Той каза, че Съединените щати не търсят конфронтация с Китай въпреки различията в търговията, потъпкването на демокрацията в Хонконг, отношението към малцинството на уйгурите или запасяването с военни сили. Но въпреки това винаги ще показват на света, когато някой нарушава човешките права.

Байдън коментира надпреварата с Китай за мястото на водеща световна сила:

"Виждам близка надпревара с Китай. Китай има голяма цел и аз не ги критикувам за целта, но тяхната голяма цел е да станат водеща сила в света, най-богатата страна в света и най-силната страна в света. Това няма да се случи "в моята смяна". САЩ ще продължат да растат и да се разрастват"

Президентът заяви, че ще настоява китайският лидер да „играе според международните правила за лоялна конкуренция, лоялни практики, лоялна търговия“.

Байдън също критикува подкрепените от републиканците мерки в законодателството на много щати за ограничаване на избирателните права, като заяви, че те са по-лоши от закони, въведени в южните щати през десетилетията след гражданската война в САЩ 1861-65 за узаконяване на расовата сегрегация и потискане на чернокожите граждани.

Никоя предишна администрация не е отказвала грижи и подслон на деца, идващи от Мексико, освен тази на Тръмп, каза Байдън. Вместо да остави тези деца да "гладуват до смърт" на границата, Байдън каза, че администрацията му ще се грижи за тях и разкритикува политиките на републиканците.

Президентът отбеляза, че е избрал вицепрезидента Камала Харис да ръководи дипломатическата работа с Мексико, Хондурас, Гватемала и Салвадор по въпросите с мигрантите.

Байдън среща противопоставяне от републиканците в Конгреса на амбициозните си инфраструктурни планове на стойност 3 трилиона долара и увеличение на данъците, което да плати за тях.

Той каза, че Сенатът, контролиран от Демократическата партия, трябва да затрудни републиканците да използват практика за блокиране на решенията, наречена филибустър, при която са необходими 60 от 100 гласа, за да премине даден закон. Байдън заяви, че се злоупотребява с тази процедура и призова за връщане на традиция сенаторите да изказват доводите си в случаите, когато са против.

Много анализатори смятаха, че 78-годишният Байдън, който е най-възрастният президент на САЩ в историята, би изкарал само един мандат, но на пресконференцията той заяви, че планира да се кандидатира отново на изборите през 2024 г., отново в дует с Камала Харис.

Той си постави и нова цел по отношение на ваксинационната кампания в страната. През декември Байдън заяви, че за първите 100 дни на своето управление ще има 100 милиона ваксинирани американци. Тази цел беше постигната миналата седмица на 58-мия ден и новата цел вече са 200 милиона ваксинирани до края на този период.

Байдън отстъпи от крайния срок за изтегляне на американските войски в Афганистан 1 май, след като Тръмп се опита, но не успя преди да напусне поста. Според Байдън ще е трудно да се спаси срока, но не смята, че през следващата година войските ще са още там.

На въпроса за изстрелването на ракети от Северна Корея, което разтревожи американските съюзници Япония и Южна Корея, Байдън отговори, че ако те ескалират, САЩ ще отговори по съответния начин. 

Той каза, че е подготвен за „някаква форма на дипломация“ със Северна Корея, „но тя трябва да бъде обусловена от крайния резултат от ядреното разоръжаване“.

Пхенян иска Съединените щати и други държави да облекчат икономическите санкции, наложени заради програмата му за ядрено оръжие.

Американски представители заявиха, че са се опитали да се свържат дипломатично със Северна Корея, но не са получили отговор.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA