Европа коментира референдума в Турция: Удар за демокрацията и сравнения с Хитлер

ОFFNews 17 април 2017 в 09:36 11705 1

Снимка NewEurope

Приетите конституционни промени на проведения в неделя референдум в Турция предизвикаха различни реакции от европейските политици. Още по време на кампанията в подкрепа на преминаването към президентска република, Анкара изостри отношенията си е Европа и негативните отношение към властта в Турция се запазва за голям брой политици на запад. Ето и някои от коментарите в ЕС:

"Близкият резултат на референдума показва, че Ердоган не е Турция. Усилията за демокрация и човешки права трябва да продължат", заяви Мартин Шулц, кандидат на германските социалдемократи за канцлерския пост и бивш председател на ЕП, цитиран от БТА.
.
"Турският референдум не трябва да води към несподелена власт. Ако бъда избран за президент, ще протегна ръка на всички хора, които вярват в демокрацията", заяви кандидатът за президент на Франция Еманюел Макрон.

"Турция избра повече ислямофашизъм и тоталитаризъм днес", заяви холандският политик Герт Вилдерс.

Министърът на външните работи на Австрия Себастиан Курц заяви, че резултатът от референдума в Турция вероятно ще усложни бъдещото сътрудничество между Анкара и ЕС, предаде Асошиейтед прес.
Курц посочи в Туитър, че резултатът показва "колко разделена е страната". "Сътрудничеството с ЕС ще стане дори по-трудно", прогнозира той.

Членове на Европейския парламент изразиха разочарование от резултата от турския референдум, съобщава Ройтерс.
Манфред Вебер, лидер на групата на Европейската народна партия в ЕП, заяви, че президентът Ердоган разделя страната си, а съпредседателят на групата на Зелените Ска Келер каза, че резултатът е "унищожителен удар за демокрацията в Турция".

Пред германската телевизия ЦеДеЕф (ZDF) Манфред Вебер заяви, че Турция се движи в грешна посока, насочвайки вниманието към масовите уволнения след опита за преврат през юли и хвърлянето в затвора на журналисти и държавни служители.

"Сега, когато Турция очевидно е поела в грешна посока от европейска гледна точка, ние трябва да оценим отново нашите отношения, и конкретно това означава, че преговорите за присъединяване на Турция, които все още водим, не може да бъдат продължени", заяви Манфред Вебер, цитиран от Ройтерс.

Високопоставеният представител на Германската социалдемократическа партия Аксел Шефер коментира, че мнозинство, постигнато при демократично гласуване, може да се обърне против самата демокрация, като припомни изборите през 1933 г. в Германия, когато се надига подкрепа за нацистите на Адолф Хитлер.

Лидерът на германските Зелени Джем Йоздемир, който е от турски произход, посочи в Туитър, че това е "черен ден за Турция", но допълни, че "почти 50 процента са гласували за демокрация и против диктатурата". "Ние заставаме на тяхна страна", посочи Йоздемир.

Беатрикс фон Щорх, европейски депутат от антиимигрантската партия Алтернатива за Германия, призова в Туитър "всички турци с германски паспорт, които са гласували в подкрепа на ислямска диктатура в Турция", да напуснат Германия.

Германският външен министър Зигмар Габриел каза, че е важно да се запази спокойствие, какъвто и да е резултатът от вота, предаде Асошиейтед прес.

Петер Алтмайер, началник на политическия кабинет на канцлера Ангела Меркел, каза, че трябва да се изчакат официалните резултати преди да бъде правен коментар, съобщава Ройтерс.

Запитан дали гласуването е било свободно и демократично, Алтмайер заяви пред телевизия АЕрДе, че германското правителство ще обсъди резултата, след като наблюдателите дадат оценка дали гласуването е било честно. По думите му германското правителство ще уважи резултат, който е дошъл от свободни и демократични избори.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови