Замърсяването на въздуха, причинено от войната, може би е основната причина за раждането на деца с вродени дефекти и ракови заболявания в Ирак и други зони на военни конфликти, показва ново проучване.
Излагането на човешкия организъм на тежки метали и невротоксини от бомби, куршуми и други боеприпаси засяга не само тези, които са били поразени директно при бомбардировките, но и военните, и цивилните, които живеят близо до военните бази, според проучването.
Чрез него токсиколозите доказват връзката между опасно високите нива на олово в организма на децата и вродените им дефекти. Двете са неразривно свързани както в Ирак, така и в Ирак и Ливан. В Ирак обаче са открити деца с 4 до 50 пъти повече олово в организма от деца в Иран и Ливан.
Досега не са правени много проучвания на последствията от конфликтите в Близкия Изток. Затова и това е особено ценно. То показва в по-голяма дълбочина последствията за цивилното население от войните: рязко увеличаване на броя на децата с вродени дефекти, преждевременни раждания, увеличаване на броя на новородените с левкемия.
Резултатите доказват, че войната поразява здравето на хиляди оцелели за години напред. Потърпевши са и цивилни, и военни.
Те потвърждават тезата, че една от основните причини за тежкото замърсяване на въздуха и оттам - за сериозно влошеното здраве на хората, преживели войната в Ирак, са тъй наречените горящи ями. В тях по време на войната военните са горили на открито огромни по обем отпадъци, включително много токсични и съдържащи тежки метали, включително лекарства, разтворители, медицински отпадъци, трупове на животни, човешки изпражнения, метални кутии, батерии...
270 от тези ями са горели 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Някои продължават да се използват и днес, а горящите отпадъци да изхвърлят токсини във въздуха. Една от тях - край базата в Балад, е обхващала 10 акра, в които са изгаряли 50 тона отпадъци на ден. Не е имало ограничения за това какво е позволено да бъде изгорено и какво - не.
Повече от 85 000 ветерани са развили болести на дихателната система, рак, неврологични заболявания, депресия след връщането си от Ирак.
"Бях предупреден за замърсяването, когато живеех близо до Басра и започна инвазията. Тогава няколко жени направиха спонтанен аборт в университета, където преподавах", казва бившият американски пехотинец и армейски сержант Джоузеф Хикман пред "Independent".
"Открихме много високи нива на живак, олово, титан и различни токсични метали в косата на деца и родители на деца с нарушения или тежки вродени малформации. Резултатите ни показаха, че увеличението на случаите започва през 2003 година", допълва Хикман.
Можем да се види, че когато бомбардировките започват, се увеличават и ражданията на деца с увреждания. През май 2010 г. 15% от новородените 547 деца в болницата в Басра са имали страшни увреждания. Преди войната процентите са варирали между 2 и 4. По-късно през 2010-а вече 30% от новородените са с увреждения.
Вероятно никога няма да разберем напълно страшните поражения от войната върху живота в региона.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара