След като по-рано днес Конституционният съд определи президентския указ от 10 май, с който Румен Радев назначи Кирил Петков за министър на икономиката в първото служебно правителство, за противоконституционен, се появяват и първите реакции по казуса.
Той коментира, че е изпълнил своето задължение към Конституцията на България, отказвайки се от канадска пенсия, безплатното здравеопазване, възможността за пътуване и работа по целия свят.
Кандидатът за президент проф. Анастас Герджиков, издигнат от Инициативен комитет и подкрепен от ГЕРБ, коментира, че и президентът е нарушил Конституцията, което е недопустимо.
В позиция до медиите той заявява, че Румен Радев е бил наясно с двойното гражданство на Кирил Петков.
"Абсолютно недопустимо е българският президент да нарушава Конституцията. Нямаше да има проблем, ако г-н Радев беше казал, че е бил подведен и че не е знаел за двойното гражданство на Кирил Петков. Но той още в началото потвърди, че е бил наясно със случая, обаче смята, че не трябва да се гледа формално на конституционните разпоредби", заявява той.
"Как българските граждани да вярват, че имаме върховенство на правото и че никой не е над закона, когато българският президент не смята за нужно да спазва основния закон на страната - Конституцията на България?", пита проф. Герджиков.
От ВМРО съобщиха, че внасят жалба във ВАС, за да бъдат анулирани актовете и решенията, подписани от Кирил Петков като министър на икономиката.
Решението на КС не отменя всички нормативни актове, подписани от Петков. За да се случи това, е необходимо всеки един от тях да бъде обжалван в съд, който и ще вземе решение, позовавайки се на становището на КС.
От ВМРО определиха днешното решение на Конституционния съд като "достойно и национално отговорно".
От патриотичната формация използват случая, за да контрират опонентите си на предстоящите парламентарни избори.
Според тях това са "новите", "честните" и "променящите статуквото". Идват уж, за да оправят България, но влизат в тази битка по нечестен и незаконен начин".
От пресцентъра на ВМРО съобщиха, че ще бъдат внесени жалби за всички документи, подписани от Петков, за да бъдат обявени за нищожни. Според тях и решенията на МС, взети с гласа на икономическия министър, могат да се окажат невалидни.
КС "защити Конституцията и националния ни суверенитет с единственото решение, което отговаря на закона и фактите", коментира Радостин Василев от "Има такъв народ". Депутатът от партията на Слави Трифонов написа в профила си във фейсбук, че решението е "лъч надежда, че сме независима държава, в която се защитава основният закон, а не се обслужват чужди интереси". Той призовава за дела за отмяна на актовете, подписани от Петков, както и да му бъде търсена наказателна отговорност.
Василев твърди, че "щетата, нанесена от него на държавата, е с неясен към момента размер."
По-късно от партията съобщиха, че мнението на Василев не представлява позицията на ИТН и ако има такава, тя ще бъде изпратена от техния пиар.
Скандалът с двойното гражданство на Петков започна именно от ИТН. Съдът беше сезиран от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, след като ИТН разгласиха информацията, че Петков има двойно гражданство - българско и канадско.
Съпредседателят на ИБГНИ Мая Манолова пък защити Кирил Петков, който тя определи като един от най-успешните български министри.
Тя заяви, че решението на КС е несправедливо.
"Този казус не се отнася само до лицето Кирил Петков, но и до всички български граждани зад граница, които ще бъдат дискриминирани".
Според нея решението на КС се използва за политическа употреба.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска президентът да отговори дали е знаел за двойното гражданство на Кирил Петков.
"Решението на Конституционния съд е, че Кирил Петков е станал министър в нарушение на Конституцията. Румен Радев трябва да отговори дали е знаел, че назначава човек с двойно гражданство за икономически министър. Щом е имал наглостта да изпрати писмо до съда да спре делото, значи е знаел! Ние настояваме да се спазва върховенството на закона", заяви в поредното фейсбук видео на живо Борисов.
Той коментира, че няма нищо против Петков и иска да го види на политическата сцена, за да се покаже кой е по-добър.
Президентът Румен Радев отказа да коментира решението на КС. Той отрече да е знаел за двойното гражданство на Кирил Петков.
Радев обаче защити бившия икономически министър:
"Мога да кажа само, че ако България имаше повече министри като г-н Кирил Петков, щеше да изглежда по друг начин."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1580
3
27.10 2021 в 18:09
4038
2
27.10 2021 в 14:20
Пазете правото! Дори от законите. Така казва Кристиан Таков.
Последни коментари
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Протести пламнаха в Сирия след групово запалване на коледна елха
Главчев: Пътят към еврото е безпрепятствен
Паричните обезщетения за майчинство за този месец ще бъдат платени на 31 декември
До 20 часа днес се променя организацията по АМ Хемус заради засиления трафик