Народните обичаи в цялата страна се възраждат – 2012 година беше посрещната с традиционни ритуали в редица български градове и села, като мащабът на някои от тях надмина очакванията.
Рекордно голям беше кукерският карнавал в Разлог на 1 януари – 1300 участници гониха злите духове, а публиката наброяваше над 10 000 души. Всичко беше като по учебник – освен песните, танците и сценките, рано сутринта кметът на общината инж. Красимир Герчев посрещна с питка, колаци с яйце, гевреци и плодове сурвакари и група кукери, които в този край се наричат „чауши“. Герчев е категоричен, че с всяка година традициите се възраждат все по-осезаемо, а освен старите костюми, се шият и много нови, все по утвърдените вече обичаи. Кукери имаше и в Благоевград, където те предимно обикаляха по домовете на хората, вместо да се събират за няколко часа на карнавал.
В софийското село Пасарел 2011 г. беше изпратена с дългогодишна традиция, наречена „Пиперенка“. Според обичая Пиперенките са моми, които пеят и играят на мегдана вечерта на 31 декември - срещу Васильов ден и на самия Васильов ден. Те са предвождани от девойка, която трябва да има майка, баща, братя, сестри. Въпросната девойка се нарича Пиперенка. Тя носи украсено с чемшир бяло бакърено котле с кладенчова вода. Котлето се оставя в средата на мегдана, около него се посява овес, за да е плодна годината и започва да се вие хоро. Ергените се опитват да прекатурят котлето, но майката на Пиперенката или друга по-възрастна жена го пази с дрянова пръчка.
Деца, моми, ергени и булки поставят в котлето свои накити – пръстени, обеци, гривни, или ябълки. Оставените вещи трябва да пренощуват в котлето.
Водачката Пиперенка заедно с момичетата отнася котлето у дома си и го оставя да нощува под трендафил. Ако водата в котлето е замръзнала на другата сутрин, това е знак за здрава година. През нощта семейството й пази котлето да не го откраднат ергените.
На сутринта на 1-ви януари момичетата отиват в Пиперенката, вземат котлето и го изнасят на мегдана. Девойката започва да вади един по един предметите и ги връща на притежателите им, като им пожелава щастлива нова година. Междувременно другите момичета пеят песни и танцуват около котлето, за да го пазят от ергените.
Точно по този начин беше изпълнен и тази година обичаят, като освен момичета от Долни Пасарел, в ритуала взе участие и танцов състав „Пасарелци”, които облякоха своите носии и също излязоха в центъра на селото в 16 ч. На другата сутрин – в 10:30 ч. традицията беше подобаващо завършена и всички правила бяха спазени.
Подобен обичай се състои на Нова година и в Калофер. Новогодишното празненство започва на 31 декември с традиционния обичай "парен петел". Според ритуала около голям огън, запален в центъра на града, се събират семействата, в които има все още незадомени младежи и девойки. В менче с вода и китка босилек момите и ергените пускат някакъв свой предмет. На следващата сутрин изпълняващият ритуала, пеейки, вади късметите от менчето и нарича какъв жених или булка ще се падне на притежателя на всеки предмет.
Сурвакането, разбира се, си остава най-широко разпространеният новогодишен обичай и в първата сутрин на 2012 г. стотици деца обходиха къщите на своите роднини и съседи, за да съберат пари, храна и подаръци. Дряновите клонки и тази зима имаха огромен пазар, но повечето хора пазят миналогодишните сурвачки за децата си, а много българи предпочетоха и сами да направят сурвачката на малчуганите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)