Ледът в Гренландия и Антарктика се топи шест пъти по-бързо в сравнение с 90-те години на миналия век заради глобалното затопляне, показва преглед на сателитни данни от двата полюса, пише Би Би Си, като се позовава на оценки на учени.
За периода от 1992 г. до 2017 г. Гренландия и Антарктика са загубили 6.4 трилиона тона лед. Това е достатъчно за увеличаването на нивото на световния океан със 17.8 мм.
"Това не е добра новина", казва проф. Андрю Шепърд от Университета в Лийдс, Великобритания.
Ученият е един от ръководителите на екип от експерти, които наблюдават измерванията на леда от три десетилетия, а последната оценка на екипа бе публикувана в печатното издание на сп. Nature тази седмица. Тяхно ключово заключение е, че загубата на леда сега надхвърля максималните очаквания, базирани на компютърния модел, използван от авторитетния Междуправителствен панел за климатични промени (МПКП). На база симулациите му от 2014 г. се предполагаше, че нивото на световния океан може да нарасне с 53 см до 2100 г. Но екипът на проф. Шепърд е установил, че загубите на лед досега сочат към много по-песимистична прогноза и вероятно ще добавят още 17 см към загубите към края на века.
Ако това е вярно, то може да постави 400 млн. души в риск заради наводнения до 2100 г., предупреждава професорът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата