Тазгодишният пролетен семестър на „София Филм Фест за учащи” се задава с 12-те най-добри филмови заглавия от 19-ия кинофест през март, заедно с актуални европейски и световни заглавия.
Програмата стартира на 17 април със специална прожекция на филма „Съдилището” на режисьора Стефан Командарев и ще завърши в края на юни с най-новия филм на неуморния гений Уди Алън – „Магия в полунощ”.
Да образова и споделя кинокултура с ученици и студенти е мисия на екипа на фестивала още от 2009 г. и доказателство за това е новата селекция кино, предлагана на младежите с вход свободен в рамките на почти три месеца.
Всички прожекции (освен „Съдилището”) са в понеделник и са с начален час 18:30 часа, а безплатните си билети учащите могат да вземат пет дни преди това от касата на Дом на киното.
Откриването е на 17 април (петък) с българския филм „СЪДИЛИЩЕТО”. След успеха на „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” режисьорът Стефан Командарев предлага история, в която много от зрителите ще открият нещо познато и преживяно – чувство за семеен дълг, обич, страх, съпътстващите живота предизвикателства.
На 20 април, Международният ден на свободния печат, ще гледаме „ЧОВЕШКИ КАПИТАЛ” на италианския режисьор Паоло Вирдзи – филм за стойността на човешкия живот във време на финансова криза и политически игри.
Световния ден на дизайна ще отбележим на 27 април с великолепния "ИВ СЕН ЛОРАН" на Жалил Леспер. Емоционалният биографичен филм е изкусен портрет на френския моден дизайнер и пионер Ив Сен Лоран. Той проследява двадесет години от живота на творческия гений – от иновативната му работа за „Dior” до създаването на собствената му модна къща с партньора му Пиер Берже.
Носителят на най-високото отличие от Берлин ’14 „Златна Мечка” и „Сребърна Мечка” за най-добър актьор „ЧЕРЕН ВЪГЛЕН, ТЪНЪК ЛЕД” пък ще отбележи Деня на младежта в Китай на 4 май. Отчасти филм-ноар, отчасти реалистичен социален портрет на индустриалния живот в Северен Китай, творбата на режисьора Дяо Инан е ненатрапчиво въздействащ трилър.
70 години след края на най-кръвопролитната и жестока война в историята на човечеството, на 11 май ще гледаме „ФЕНИКС” на немския режисьор Кристиан Пецолд, в който оцелялата след концентрационен лагер героиня търси своя съпруг. Трогателен филм за любовта и пътя към нея, криволичещ и труден.
„ДВА ДНИ И ЕДНА НОЩ” на знаменитите братя Дарден, номиниран за „Златна палма” в Кан ’14, е филмът, който ще гледаме на 18 май. Главната роля във филма е поверена на Марион Котияр и изиграна забележително от младата актриса. Творбата се фокусира върху проблема за почтеността, солидарността и сблъсъка им със силата на парите и оставя зрителя в размисъл дълго след това.
25 май е времето за „БЕЛИЯТ БОГ” (Кан ’14 – Голямата награда в конкурса „Особен поглед” за режисьора Корнел Мундруцо) – филм, който разглежда темата за връзката между човека и кучето. „Ако едно общество третира кучетата си като равни, то е в добро състояние”, споделя режисьорът Корнел Мундруцо.
Деня на детето на 1 юни ще отпразнуваме с новия филм на Аличе Рорвахер „ЧУДЕСАТА” (Kaн ’14 – Голямата награда на журито и номинация за „Златна палма”). Филмът ни пренася на село, в отдалечена ферма в Умбрия, и разказва за меда, живота и изчезването на едно семейство.
Сред най-забележителните филми на 19-ия София Филм Фест с номинация за Оскар за документален филм е „СОЛТА НА ЗЕМЯТА”, който ще въведе еко-темата в рамките на пролетния семестър за учащи - в Световния ден на океаните 8 юни.
Българско кино с „ОМБРЕ” на режисьора Захари Паунов и с участието на любимеца от киното и театъра Валери Йорданов е предложението за 15 юни. Филмът, по думите на авторите, е история за приятелството, любовта и толерантността, както и за невъзможността да ги постигнем по едно и също време и на едно място, особено тук - на Балканите.
На 22 юни Франция отбелязва Празника на музиката. Ще го отбележим и ние с френския „КИТАЙСКИ ПЪЗЕЛ” на Седрик Клапиш. Последната част от остроумната трилогия „Европудинг” ни среща с вече 40-годишния Ксавие, с Уенди, Изабел и Мартин, 15 години след запознанството им в Барселона. Филмът е с номинация СЕЗАР за музика.
За финал, на един от най-хубавите български празници Петровден, на 29 юни ни очаква „МАГИЯ В ПОЛУНОЩ” – най-новият филм на Уди Алън, с който той се завръща към забавния романтичен фарс с поредното доказателство защо и на 79 годишна възраст все още е най-добрият комедиен сценарист и режисьор на американското кино.
Режисьорът проф. Георги Дюлгеров и киноведът и директор на БНФ Антония Ковачева за пореден семестър ще ни представят най-интересните подробности около филмите и ще отговорят на въпросите на публиката.
17 април – 18:30 – петък
„Съдилището”, режисьор Стефан Командарев
20 април – 18:30
„Човешки капитал”, режисьор Паоло Вирдзи
27 април – 18:30
„Ив Сен Лоран”, режисьор Жалил Леспер
4 май – 18:30
„Черен въглен, тънък лед”, режисьор Дяо Инан
11 май – 18:30
„Феникс”, режисьор Кристиан Пецолд
18 май – 18:30
„Два дни и една нощ”, режисьор братя Дарден
25 май – 18:30
„Белият бог”, режисьор Корнел Мундруцо
1 юни – 18:30
„Чудесата”, режисьори Аличе Рорвахер
8 юни – 18:30
„Солта на земята”, режисьор Вим Вендерс и Жулиано Рибейро Салгадо
15 юни – 18:30
„Омбре”, режисьор Захари Паунов
22 юни – 18:30
„Китайски пъзел”, режисьор Седрик Клапиш
29 юни – 18:30
„Магия в полунощ”, режисьор Уди Алън
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)