В края на юни Марта Воева вече ви информира за онази малко полупотайна среща на съмишленици и участници, в която поляхме пред-премиерата на този филм. И понеже вече е в Мрежата, да ви напомня: не го бъркайте нито с книгата на Саймън Скароу, нито с оня блокбастър от 86-та с Киану Рийвс. Не, с българска реч /и много български рок/ е сглобен този исторически документ, който още докато се работеше, достигна заявеното от автора му намерение: да бъде от 3 части.
Истинската премиера – за разлика от разказваните истории в едно време без Интернет и мобилни телефони – бе не само всенародна, а направо световна: на 10 септември в 20:00 часа във Фейсбук бе пусната 1-та част на „Млада кръв”, нашият си, филмът на Петър Даскалов /наричан Петре́/ и събрал неголяма – но важната и обещаваща част от спомени, тръпка, носталгия, опит, коментари за славното рокаджийско време от средата и края на 80-те. И за Синьото кафе, за Кравай, за Созопол...
Аз сега си мисля, че изобщо не е случайно, дето с Румен Янев написахме книга за същото това време, а събрахме в нея и поезията и посланията на БГ рока. Петре́ ни изпревари с премиерата. Но случайно ли е, че „Цветята от края на 80-те” /по парчето на „Ревю” събират в експлозивно кратката си няколкогодишна епоха живите – все още – хора и намерения тази рокхроника да бъде разказана, филмирана, събрана в трайни носители за следващите любопитни, посветени; за всички, които отказват и ще откажат да повярват, че „стени не се разбиват със глави”. Антологията ни взима „назаем” заглавие от Воево-Гюровите емоции. Филмът на Даскалов – от също емблематично парче на „Атлас”. И понеже, двамата с колегата Янев сме влезли в лентата, нека кратката анотация за 1-та част на „Млада кръв” да бъде на колегите от „Про Рок”:
Само преди минути - в 20:00 тази вечер във Фейсбук бе пусната виртуалната премиера на филма "Млада кръв". Името на филма е взето от една от популярните песни на Атлас, по текст и идея на Енил Енчев (Гонзо). Филмът разказва за времето от края на 80-те години на миналия век - за идеите, надеждите, музиката и копнежа за свобода и промяна; за живота на музикантите от ъндърграунда, живели и творили поезия и музика в периода 1985-1990 г. Музикантите от групите Атлас, Клас, Контрол, Конкурент, Кале, Вход Б, Нова Генерация, Ревю и Милена - сами разказват за онези години, споделят романтични спомени за ''Синьото кафе'' и ''Кравай'', разкриват тайни от задкулисието на тогавашния живот, за тогавашните нрави, за цензурата, за купона и ''бизнеса''. Двама от най-добрите ни музикални журналисти – Емил Братанов и Румен Янев, правят опит за оценка на епохата. Изваждат и много други, неразказвани досега - пикантни истории от кухнята на бранша.Специален гост във филма е Кирил Маричков (Щурците).
От мое и от името на Румен, благодарим за възможността да участваме. Когато се срещнахме в апартамента на Пепи Писарски с другия бивш „Атлас”-ец, също Петър, поговорихме каквото поговорихме, записахме едно-друго, вдигнахме малък тост за идеята и начинанието и вече знаехме – и ние и автора му, че с един 50-тина минутен филм няма да сколасаме да представим този период. Ето, режисьорът Даскалов и съпругата му /изпълнителен продуцент и май главен спомоществувател на проекта/ обещават 3 части и има за какво да чакаме. Какво повече да напиша в този анонс към „Млада кръв”, който вече може да се гледа /освен в голямата „Туба” и „Вибокса”/ и във видеопанела на нашата Медия? Че бяха славни години… Че рокаджиите имаме минало и това на 2-то БГ-поколение бе кратко, но много стойностно… Че има какво да кажем, напишем, запишем или снимаме още… Ако във Вашето семейство „димитровградския” манталитет не е допуснат през прага, гледайте го, през декември потърсете и Антологията с поезията от края на 80-те. Обяснете на децата си и им го пуснете. Живот и здраве, догодина, трябва да имаме и другите части. В „пред-премиерния” материал на Марта тук в Нюза има повече и от устата на самия Петър Даскалов. Там закриващото парче се нарича все още „Очите на нощта”, но пък линкът към него в „облака” е валиден.
И още нещо: финалната песен вече се нарича „Заснежените гори” /по едноименната поема на Димитър Воев/. Направена е специално. Музиката е на Петре́, аранжимента на Пепи Попов, а освен двамата в записа й участват Милена и Тони Чембъра.
Това е; нека настроението да е с вас и рокендролът не ви напуска никога.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15.09 2013 в 18:41
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара