Министърът на културата Найден Тодоров предложи 10 мерки за "минимизира натрупването на дефицити". Причината за предложенията са скандалите в театрите в Смолян и в Разград.
Според прокуратурата в измамната схема, за която вече бившият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград – Левон Манукян, е обвинен за фиктивни назначения, с което е ощетен бюджетът, е и театърът в Смолян.
"Пиша долните редове с натежало сърце. Секторът, който би трябвало да показва пътя напред на всички останали, се разтресе от скандал, показващ, че по никакъв начин не е пощаден от болестите на нашето време", пише министърът.
Той иска корекция както на методиката на финансиране на Държавните културни институти, така и на механизмите за контрол от страна на Министерството на културата.
По думите му в Министерството на културата също ще бъде извършена сериозна проверка, която да установи какво е можело да се предотврати и ако е можело, защо не е предотвратено:
"Тази проверка ще бъде извършена от най-високия проверяващ орган на изпълнителната власт – Главния инспекторат на Министерския съвет. Ще трябва да се разбере и кое е било резултат на човешка грешка, кое е било проблем в системата и особено важно – имало ли е умишлено деяние, което да е било в помощ на извършителите".
Ще се извършат последователни проверки в държавните културни институти.
Следващата е да се предотвратят възможностите за бъдещи измами в сектора. Ще се извърши анализ на възможността за централизиране на информационния поток на критични данни, с цел мониторинг на системата в държавния културен сектор и предотвратяване на бъдещи пробиви. Т.е. единна система за продажба на билети, единна система за счетоводство и управление на човешките ресурси и единна деловодна система за регистриране на договори и т.н.
Министърът предлага и законови корекции:
- Промяна на формулата и стандарта на делегирания бюджет и периодите на преизчисление.
- Ясен и непроменим в рамките на финансовата година бюджет, със заложени месечни лимити, съобразени с даденостите на отделните институти.
- Класифициране на институтите според вида им, дейността им през последните години, особеностите на региона и съобразено с особените обстоятелства в съществуването на всеки един институт (наличие на сграден фонд, взаимодействие с местната власт и прочие).
- Фиксиране на минимален и максимален брой щатни бройки, според новосъздадения класификатор.
- Създаване на система за изчисление на труда и заплащането, съобразена с особеностите на професиите в културния сектор.
- Фиксиране на административните, творчески и икономически правомощия на ръководните екипи в културните институти.
- Създаване на система за обективно атестиране на културните институти и работещите в тях, включително периодична атестация на техните ръководители.
- Създаване на стимули за развитие на културните институти, съчетано с подпомагане на развитието на регионите в страната чрез нова мотивационна система на Държавна задача, заимствана от концепцията за Национална културна стратегия.
- Създаване на легални стимули за съвместна работа между културните организации от държавния, общинския и независимия сектор.
- Създаване на дигитална платформа, представяща дейността на всички културни институти от държавния сектор, към която да могат да се присъединяват и други желаещи културни организации.
Това, според Найден Тодоров, би дало възможност на културните институти да се съсредоточат в творческата си дейност и развитието на културата в регионите, в които са ситуирани.
"Съжалявам, че трудът на стотици хора на изкуството бе очернен от схеми, които показват за пореден път болестите на нашето време и представят пред обществото една действителност, която няма как да бъде истинското лице на българската интелигенция. Бъдещето ще покаже, че в България има много хора на изкуството, които обичат своята работа и работят за издигането на родната култура", заключва той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
8
05.10 2024 в 15:15
айде и другите са попват.
кмета иска оркестър, плаща.
мероприятия с класическа музика, плаща се.
другото билети и як труд.
аз се скъсвам да работя, онея на бюджет от данъците ми, барабар с кърлежите.
22558
7
05.10 2024 в 15:13
всички други да се издържат от билети.
не желая да плащам за този вид култура.
3000
6
04.10 2024 в 20:38
Тодоров, защо не вземеш да се скриеш и да забравиш да се намериш, завинаги? Гавра института Софийска филхармония!!!! Или да поразкажа моите несъгласия с доста украсената ТИ биография, че съм свидетел на доста епизоди от нея. Малоумното предложение на Тодоров да изгорим юргана заради бълхите в него въобще не коментирам. То дори за ограничена личност като настоящия "Министър" е твърде малоумно.
1000
5
04.10 2024 в 20:20
Щом е държавно, ще се краде.
14389
4
04.10 2024 в 13:24
Министърът трябва да е управленец, а да и творец, би било чудесно, но рядко се случва.
"Законовите корекции" са писани със сърп и чук и се сещам се за правите краставици на ЕС! (особено т.4)
Т 2. и 3, са отдавна изписани, но той не знае...
Да си свири и да не се излага излишно.Достатъчно е, че е министър в гербаво правителство!
1246
3
04.10 2024 в 11:17
1000
2
04.10 2024 в 11:17
10840
1
04.10 2024 в 11:11
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България