България ще получи осем самолета F-16 догодина, каза пред журналисти в Долна Митрополия служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.
Първите два ще дойдат в края на март - началото на април 2025 г. Следващите – второто тримесечие на годината, в края на третото тримесечие и осемте самолета ще бъдат в България, обясни Атанас Запрянов.
България трябва да получи общо 16 изтребителя F-16 Block 70.
Трябва да бъдем готови да започнем обучение на хората за F-16, заяви Запрянов. Всички пилоти, които са предвидени, са изпратени на обучение. Някои не успяха да се справят и се върнаха, продължава подготовката им. Имаме вече подготвен пилот и за инструктор. Надявам се, че ще имаме достатъчно пилоти, когато дойдат първите осем самолета, коментира министърът, цитиран от БТА.
Запрянов отбеляза важността и на инфраструктурата. F-16 ще ги получим, но не може да седят на земята. Незабавно трябва да пристъпим към бойна подготовка обучение на пилотите. Ако пилотите не летят определено време, ще трябва да ги върнем за преподготовка. Заради това бързаме и с инфраструктурата, това е голяма предизвикателство, обясни министърът.
Всички се фокусират върху кадрови промени и това е най-лесният въпрос, каза Запрянов за резултатите от проверката във Военновъздушните сили (ВВС) след катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA Albatros през септември, при която загинаха двама пилоти.
Има достатъчно подготвени хора, ако някой не си върши работата, да го заменим с друг командир. По-сложни са въпросите за поддържането на летателната годност на авиационната техника, посочи министърът и добави, че това е най-големият и тежък проблем. И един милиард да ми дадат сега не мога да вдигна всичките самолети МиГ-29 във въздуха. Трябва им ремонт. Ще продължим да инвестираме в поддържането на МиГ-29, докато F-16 не стане оперативен, няма кой да охранява въздушното ни пространство, каза още Атанас Запрянов.
Министерството на отбраната сключи договор с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. за основен/капитално-възстановителен ремонт (КВР) на шест двигателя РД-33, сер. 2, за самолети МиГ-29 за възстановяване на техния междуремонтен ресурс и междуремонтен срок на служба, съобщи по-рано този месец БТА.
Днес министърът присъства във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“, където беше открита система за добавена виртуална реалност, позволяваща в реален мащаб изучаването на самолета F-16 Block 70, и бяха приети два нови хеликоптера CABRI.
С тази система е възможно да се води обучение на курсантите и на техническия състав за изучаване на самолета без да има такъв. В проекта купуваме тренажори и за подготовка на пилоти. Пилотите на МиГ-29 ходят на тренажор в Белград, Сърбия, защото в България нямаме, обясни Запрянов. По думите му внедряването на F-16 е комплексно осигурено както с тренажори за обучение на пилоти, така и с тренажори виртуална реалност за обучение на техници. Плюс с индустриални проекти за поддръжка на самолети в „Авионамс“, добави министърът на отбраната.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
3
14.11 2024 в 19:23
438
2
14.11 2024 в 15:21
-1840
1
14.11 2024 в 15:16
Честна дума, питайте мурзилките!
Последни коментари
Служебният кабинет раздаде предколедно десетки милиони лева
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Над 108 000 коли са излезли от София на 20 и 21 декември
Иван Костов - човекът, който промени България
Коледната трапеза е поскъпнала с 4.7%
Мъж е починал в хотел в Добрич, в стаята са открити флакони райски газ и метамфетамин
Служебният кабинет раздаде предколедно десетки милиони лева