ЕС да се справи с руския ''сенчест флот'', зове ЕП

OFFNews 14 ноември 2024 в 14:01 784 2

Корабът Сергей Котов, който се превърна в подводница

Снимка Архив

Корабът Сергей Котов, който се превърна в подводница

• Евродепутатите искат ЕС да таргетира „сенчестите танкери“, които изнасят руски нефт в разрез със санкциите
• Държавите членки на ЕС трябва да засилят мониторинга и инспекциите
• ЕС трябва да забрани целия внос на руски изкопаеми горива
Евродепутатите настояват за по-целенасочени санкции на ЕС срещу т.нар. „сенчест флот" на Русия, който осигурява ключов финансов ресурс за войната на Москва в Украйна.

Русия използва стари танкери, често незастраховани и с неясна собственост, за да изнася суров нефт и нефтови продукти в чужбина, въпреки санкциите на ЕС, Г-7 и международните санкции. Тези дейности също така породиха опасения относно риска от екологични катастрофи, включително тежки нефтени разливи. Като част от системните усилия за подкопаване на ограничителните мерки на ЕС, "сенчестият флот" осигурява ключов финансов ресурс за Русия в нейната незаконна и неоправдана агресивна война срещу Украйна.

В резолюция, приета в четвъртък, Европейският парламент призовава за по-целенасочени мерки срещу тези кораби в следващите пакети от санкции на ЕС, с посочване на всички отделни кораби, както и техните собственици, оператори, управители, счетоводители, банки и застрахователни дружества.

ЕП също така настоява за автоматично санкциониране на плавателни съдове, които плават във водите на ЕС без известна застраховка, и настоява ЕС да засили капацитета си за наблюдение, особено наблюдението с дронове и сателити, както и да извършва целенасочени инспекции по море. Членовете на ЕП искат държавите членки на ЕС да определят пристанища, които да могат да се заемат със санкционирани кораби, превозващи суров нефт и втечнен природен газ (ВПГ), и да конфискуват незаконните товари без обезщетение.

Прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива в ЕС

Освен това резолюцията призовава държавите от Г-7 да прилагат по-ефективно наложеното ограничение на цените на руския петрол, превозван по море, да намалят значително тавана на цените и да предприемат мерки срещу вратичките, използвани от Русия, за да прехвърля и продава своя петрол и петролни продукти на пазарни цени. Като подчертават, че въздействието на съществуващите санкции и финансовата и военната подкрепа за Украйна ще продължат да бъдат подкопавани, докато ЕС продължава да внася руски изкопаеми горива, членовете на ЕП настояват ЕС и неговите държави членки да забранят целия внос на руски изкопаеми горива, включително втечнен природен газ. Посочвайки необходимостта от много по-строго прилагане на настоящите санкции на ЕС, текстът също така заявява, че ЕС трябва сериозно да преразгледа двустранното си сътрудничество с трети държави, които помагат на Русия да заобикаля действащите ограничителни мерки на ЕС, ако дипломатическите усилия се провалят.

Русия се е запътила към черния списък на ЕС за финансиране на тероризъм и пране на пари

"Разглеждаме възможността Русия да бъде включена в черния списък на Европейския съюз заради пране на пари и финансиране на тероризъм като високорискова трета страна" - това каза в Европейския парламент еврокомисарят по финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари Мърейд Макгинес, предаде националното радио. 

Тя увери, че настоящата директива срещу прането на пари в Общността регулира този въпрос.

Германия предупреди терминалите си за внос на LNG да не приемат руски газови товари

Междувременно германското правителство предупреди своите държавни терминали за внос на газ да отхвърлят всякакви руски товари с втечнен природен газ (LNG), след като властите в Берлин бяха уведомена за планирана доставка, предаде БНР.

В писмо, видяно от "Файненшъл таймс" от 6 ноември, германското министерство на икономиката "инструктира" Deutsche Energy Terminal (DET) "да не приема никакви доставки на руски LNG", след като държавната компания информира Берлин, че нейното съоръжение за внос в Брунсбютел е готово да приеме руски товари в неделя.

Министерството посочва, че заповедта е издадена, за да защити "по-висшите обществени интереси" на страната, призовавайки оператора на терминали "да отхвърли доставките на LNG от Русия до второ нареждане", съобщава финансово издание.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    22558

    2

    dolivo

    14.11 2024 в 19:28

    побара

    1020

    1

    foreigner66

    14.11 2024 в 14:56

    По този случай българите имам една много хубава поговорка :)))) .Сетила ла се Мара да се..... :))))
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице