„Накаран да замлъкне: Георги Марков и убийството с чадър” на германския сценарист, режисьор и продуцент Клаус Дексел е един от десетте премиерни български документални филма, които ще бъдат представени на 17-тия София Филм Фест. Сред останалите заглавия са „Витоша”, „Оркестърът на София”, „Който тръгнал е сам”, „Какво стана с нас”, „Духът на Севт III”, „Паметника и неговия брат”, „Цветанка”, „Лорд Бънди от София“ и „В търсене на прабитие”.
Българо-германската продукция „Накаран да замлъкне: Георги Марков и убийството с чадър” на германския сценарист, режисьор и продуцент Клаус Дексел е филм-разследване за едно от най-загадъчните политически убийства на Студената война. Извършено в Лондон, мотивите за него идват от София, технологията – от Москва, а най-вероятният извършител – от Копенхаген. Мишената е един писател, който трябва да замлъкне. Освен обстойното документиране на атентата и изследване на мотивите за него, замисълът на режисьора е да се опита да разкрие скривалището на предполагаемият убиец и да покаже какво мисли той за участието си в атентата срещу Георги Марков, за мястото си в една от решителните битки на Студената война.
„Витоша“ на Любомир Младенов е продукцията, с която ще бъде открит кино фестивала през март. Това е филм за планината-оазис, разположена в покрайнините на София; филм за планината, която прави хората свободни и без която животът в столицата би бил съвсем различен. Дългият път на „Витоша” дава шанс на малкия му екип (авторът на идеята Иван Попйорданов, режисьорът и монтажист Любомир Младенов, операторът Орлин Руевски и продуцентите Галина Тонева и Кирил Кирилов) да стане едно цяло с героите му, да позволи на витошкия вятър да влезе във филма - вятърът, завихрен именно от тези герои, оказали се част от гражданското общество, готово да затвори Орлов мост с телата си.
„Оркестърът на София” на Росен Елезов е документален разказ за легендарната формация, която в продължение на две десетилетия изнася стотици концерти, осъществява записи и гастроли, които илюстрират формирането на жанрове и направления в съвременната музика по времето на „студената война” и след нея. Героите на филма са знакови музиканти от 60-те и 70-те години на ХХ век, които творят и до днес в различни крайща на света. С техните спомени усещаме духа и атмосферата на града, надникваме в култовите за онова време места – бившите барове „Астория” и „София”, „Летния театър”, сладкарницата на хотел „България”.
Във филма намира място и разтърсващият разказ на изпълнителите от „Оркестър София”, оцелели при самолетната катастрофа от 1971 г., променила живота им до неузнаваемост. Трагичното събитие отнема живота на много талантливи и обичани музиканти: Паша Христова, Николай Арабаджиев, Христо Чолаков, Дончо Донев, Любомир Мицов... От преживения ужас повечето получават хронични болести, други се пропиват, изпадат в безтегловност.
„Който тръгнал е сам” (по Киплинг) на тандема Мария Ландова и Ралица Димитрова разглежда важни проблеми за избора и семейството, за социалното живеене и алтернативите... Във фокуса на вниманието е четиричленно семейство, самоналожило си изгнание в различността, сред консервативното българско общество. Патология или екзотика е да заложиш единствено на развитието на духа. Животът може да бъде видян извън стандарта, без училище за децата или постоянна работа за родителите - една човешка история, встрани от голямата и някак срещу нея. „Който тръгнал е сам” е отличен със специалната награда на журито за документален филм на кинофестивала „Златен ритон” - Пловдив 2012.
За хората от бившите тоталитарни източноевропейски страни свободата е съдба. Нейната липса става инструмент за манипулация в ръцете на бившата Държавна сигурност и златен трезор за наследниците й днес. Какво е зловещото наследство на тези режими? Ще успеят ли тези страни да се интегрират напълно в Европа след тежките травми, нанесени от системата? Това са част от въпросите, които поставя във филма си „Какво стана с нас” сценаристът и режисьорът Атанас Киряков.
В „Духът на Севт III” Васил Ганев разказва за древна цивилизация, населявала Балканския полуостров. Историята - във време на войни се ражда владетел, който издига град и обединява тракийските племена. Градът е кръстен на върховния главнокомандващ и велик жрец Севт III. Севтополис се превръща в столица на траките. Империята на македонските царе води битки със Севт за разширяване на територията си. След период на изтощителни сражения, Севтополис е унищожен, а траките поробени за дълги години.
„Паметника и неговия брат” на Тамара Пещерска ни пренася в Габрово, където в две къщи, почти една до друга, живеят един баща и двама братя, които никога не са се виждали. Единият е роден 10 години след убийството на другия. И двамата носят едно и също име – Митко Трифонов Палаузов. Това е историята на детето и историята, с която пропагандата съсипва живота на живия човек – половин век той трябва да живее с името на мъртвия си брат. Филм за лъжата към мъртвия и за усилието на живия да направи поне своя живот истински.
„Цветанка” на Юлиян Табаков е поетичен филм за историята на България от XX век, разказана през погледа и невероятния житейски път на д-р Цветанка Гошева. Родена в заможно семейство, като дете Цветанка мечтае да стане актриса, но историята на България през XX век радикално променя съдбата й. „XX век е уникален за нашата страна с резките преходи между три епохи – монархия, комунизъм и демокрация. Епохите се сменят, а заедно с тях се променят страната и хората, които живеят в нея. „Цветанка” е историята на моята баба – свидетел на тези три епохи. Нейният живот е показателен за живота на съвременниците, обществото и страната ни”, представя идеята на дебютния си документален филм режисьорът.
„Лорд Бънди от София” е документален разказ за съдбата на първата българска рокгрупа от началото на 60-те – времето на Студената война, тоталитарните догми и борбата за свобода на тогавашната младеж. „Порасналите момчета” разказват за времето, за падането на „социалистическата империя” и за съвременното измерение на рока. Филмът на Иван Трайков е с участието на Иван Милев – Вачо (Малкият Бъндарак), Кирил Маричков, Пепи Цанков, Любо Канов, Косьо Марков, Дани Ганчев и The Beat Club.
„В търсене на прабитие (В страната на Догоните)” на Николай Иванов и Иван Иванов е личен разказ за престоя при Догонските племена в Мали, Африка – затворена племенна общност, съхранила архаични и уникални митология, вярвания, култура, бит и шаманистична организация на социума. Филмът представя фрагменти от живота на Догоните, техните ритуали, свързани със Сириус и уникалната природа наоколо, заснети с документална и в повечето случаи „скрита” камера.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24.02 2013 в 17:41
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
24.02 2013 в 10:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.02 2013 в 17:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Mumko
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
yoghurt
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си
yoghurt
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Johnny B Goode
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор