Днес от 19:00 ч. стадион „МХП Арена“ в Щутгарт ще бъде мястото, където домакина на Евро 2024 Германия ще се сблъска с Унгария в мач от група „А“. Балансът в исторически план между двете страни е почти равен – 13 победи за немците, 12 равни и 12 успеха за маджарите.
Безспорно най-важната среща между двата тима е финала на Мондиал’54 на стадион „Ванкдорф“ в Берн. Златният унгарски отбор (Аранишапат), воден от играчи като Ференц Пушкаш, Золтан Цибор и Шандор Кочиш е абсолютен фаворит, тъй като няма загуба в 32 поредни мача, а в груповата фаза е надделял над съперника си с разгромното 8:3.
До 8-ата минута маджарите водят с 2:0, но дъждовното време помага на играчите на Сеп Хербергер да стигнат до исторически обрат. При третото попадение, дело на Хелмут Ран, радиокоментаторът Херберт Цимерман дава воля на емоциите си и въодушевява цялата нация. Няколко години след срещата звездата на Унгария Пушкаш ще обвини съперника в използване на допинг, а след събитията от 1956 г. маджарите така и не успяват да извадят генерация, която да се доближи до класата на Галопиращия майор и неговите съотборници.
В последните няколко години обаче Унгария се върна на футболната карта на Европа, за което свидетелстват както победите над Англия (1:0 и 4:0 като гост), така и серията от успешни мачове срещу Германия (2:2 на Евро 2020, 1:0 като гост и 1:1 у дома в Лигата на нациите). В спортно-технически план причините за успеха са работата на италианския селекционер Марко Роси, който в свое интервю призна в прав текст, че не е останал в неговата родина, тъй като му е искан подкуп за да бъде треньор в Серия Б.
В основата на цялостния възход обаче стои политиката на силния човек в държавата Виктор Орбан. Лидерът на „Фидес“ е от политиците, които използват най-великата игра за издигане на своя имидж и затова не е изненадващо как в биографията си той гордо изтъква факта, че по време на военната си служба е наказван, тъй като гледа Мондиал’82 вместо да изпълнява задълженията си. Орбан влиза и в отбора на политическите лидери, които са на „ти“ с коженото кълбо, тъй като е регистриран като футболист във Фелчут.
Именно в този град той планира първия си проект, свързан с най-великата игра – Академия Пушкаш. Макар населеното място да има 1688 жители, то се сдобива със съоръжение за 3865, носещо името „Панчо Арена“. За архитектурата му се казва, че е по-подходяща за катедрала, отколкото за стадион, но това е само начало от своеобразния план „Да направим Унгария велика отново“.
Кулминацията му е реновирането на стария „Нейпщадион“, превърнал се в бижуто „Ференц Пушкаш“. Понастоящем той има капацитет от 38 652 седящи места и бе единственият стадион на Евро 2020, който приемаше мачове на пълни трибуни. Докато правителствата в останалите страни домакини масово налагаха рестрикции спрямо хода на пандемията, властите в Унгария си бяха направили правилно сметките и атмосферата от мачовете в Будапеща рязко контрастираше на призрачните гледки в останалата част на Стария континент.
Най-важната част от футболната политика на Орбан обаче са инвестициите в унгарската общност зад граница. Само в периода преди пандемията администрацията на Орбан налива 233,2 млн. евро в клубове в Словакия, Румъния, Хърватия, Сърбия и Словения. Отборите на Дунайска стреда, Сепси, Осиек, и ТСЦ Бачка Топола се сдобиват с чисто нови стадиони, като в случая с последните два клуба това са най-модерните съоръжения в Хърватия и Сърбия.
Мачовете на Дунайска стреда пък се превръщат в открити уроци по патриотизъм – на трибуните се веят унгарски знамена, скандиранията са на унгарски, а специално ангажирани изпълнители пеят неофициалния химн на „Фидес“ “Nélküled”. Песента звучи и на мачовете на унгарския национален отбор, а стихът „като петте милиона унгарци, които не са чути от широкия свят“ спокойно може да се тълкува като пропагандиране на ревизионизъм.
Поне така УЕФА изтълкува любимата песен на хърватските фенове “Lijepa li si” на Марко Перкович – Томпсън, в която се споменава Херцеговина. Очевидно недоброто владение на унгарски език пречи на европейските футболни чиновници да приложат своите стандарти по един и същи начин за всички страни.
Още преди 3 години Германия реши да покаже недвусмислено отношението си към политиката на Виктор Орбан спрямо ЛГБТИ+ общността и бе на път да се пребори „Алианц арена“ в Мюнхен да свети с цветовете на дъгата по време на мача между двата отбора. Неприятното за маншафта бе, че на терена те стигнаха само до равенство 2:2, което бе изтълкувано от унгарците като морална победа спрямо обстоятелствата, в които бяха поставени. По време на изпълнението на техния национален химн на терена нахлу привърженик на домакините, който демонстративно развя знамето с цветовете на дъгата пред лицата на играчите на Марко Роси.
Мачът между Германия и Унгария на Евро 2020 бе белязан от нахлуването на фен, носещ знаме с цветовете на дъгата
Всъщност в последните години политическия активизъм на немските национали като протеста им срещу нарушаването на правата на работниците в Катар остави на заден план тяхната основна работа като футболисти и тима записа поредица от срамни поражения. Тазвечершният сблъсък идва веднага след европейските избори, където опозицията в лицето на Петер Мадяр показа, че позициите на Орбан не са толкова сигурни.
Поне засега политиците от всички политически партии показват единство по отношение на желанието им Унгария да се представи добре на Евро 2024, но евентуално поражение от Германия и отпадане може би ще постави на дневен ред въпроса каква е цената на милионните инвестиции в най-популярния спорт.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)