Депутати са внесли вчера законопроект за отмяна на необжалваемите глоби в Закона за административните нарушения и наказания и в още 19 други закона.
Инициативата е на депутатите от ГЕРБ Светослав Тончев и Ивайло Тошев.
Сред законите е и този за транслитерацията, където е предвидена необжалваема глоба от 100 лв. за този, който не напише правилно българско име с латински букви. Сред останалите закони са Кодексът за застраховането, Кодексът на труда, Кодексът на търговското корабоплаване, законите за горите, за управление на отпадъците, за устройство на територията и за лова.
Внасянето на законопроекта е мотивирано с решението на Конституционния съд, с което като противоконституционни бяха обявени текстовете в Закона за движение по пътищата. Съдът беше сезиран от омбудсмана Константин Пенчев, а атакуваните текстове касаеха необжалваемостта актове и електронни фишове до 50 лв.
Според омбудсмана с въпросните текстове от закона се нарушават правата на гражданите, законово е ограничено правото на жалба на глобените и те са лишени от ефективно средство за защита. Той изтъква, че принципът на необжалваемост на административните актове, въведен с атакуваната норма и „основан единствено на критерия размер на наложеното административно наказание“, противоречи на основни разпоредби на Конституцията.
Следете новините ни в :



























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Борисов: Аз като станах за първи път премиер, нямаше мантинели (видео)
Версия: Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев (снимки)
Версия: Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев (снимки)
Версия: Арестуваната пияна жена след гонка в София е дъщеря на Орлин Алексиев (снимки)