Въпреки намаляващия всяка година брой на кандидатите и студентите в българските университети държавата реши да утежни, вместо да облекчи, условията за прием. С още една година се удължава периодът, в който е разрешено платеното обучение в бакалавърска степен, предвиждат промени в Закона за висшето образование.
Те са предложени от Министерството на образованието, младежта и науката. Публикувани са на сайта му.
Платеното обучение за бакалаври беше разрешено чрез закона временно за две години - 2010/2011 и 2011/2012. Ако сегашните предложени промени бъдат одобрени от Народното събрание, платено обучение ще има и през предстоящата 2012/2013.
Платени студенти може да има само при условие, че университетът е запълнил всички места за първокурсници според план-приема, утвърден от Министерския съвет. Студентите, приети в тези места, заплащат такса, определена от държавата. Платените - такса, определена с решение на Академичния съвет на висшето училище.
Броят на платените бакалаври I курс не може да надхвърля 5% от капацитета на висшето училище. Капацитетът е определен от Националната агенция по оценяване и акредитация към Министерския съвет.
На платено обучение в бакалавърска степен имат право само университетите, получили най-високата оценка при програмната акредитация - "много добър", или следващата - "добър". Акредитираните професионални направления и оценките им са публикувани тук.
През последните две години, през които висшите училища имаха право и на платен прием, на практика не беше осъществен такъв. Причината беше, че повечето не можеха да запълнят местата си, определени от държавата, камо ли да обявяват допълнителен прием.
В мотивите на МОМН се посочва, че "удължаването на възможността за провеждане на платено висше образование по своята същност е антикризисна мярка, тъй като към настоящия момент е ясно, че държавата не разполага с необходимите финансови средства".
С промените в закона се предлага и налагането на "таван" на цените на административните услуги, които университетите предлагат на нестуденти. Те не трябва да надвишават действителните разходи на ВУЗ-овете.
Така се очаква да поевтинее например издаването на академична справка, за която завършилите дават между 50 и 100 лева.
Според вносителите от МОМН сега тези такси са силно завишени - нещо, за което няма "разумно икономическо обяснение".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург