Експлозията в Бейрут бе невиждана катастрофа, но едва ли щеше да предизвика толкова гняв, ако не беше цяла поредица от събития - гражданска война, периодични терористични атаки, конфликт с Израел, нестихващи протести и корупцията.
Експлозията на пристанището в Бейрут стана на фона на продължаващите 300 дни протести. Те започнаха още на 17 октомври 2019 г. Свързвани са с религиозното и корумпирано управление, стагнацията в икономиката, масовата безработица, увеличаващите се цени на стоките. Също и с битови проблеми като липсата на питейна вода и канализационна инфраструктура, както и нестабилното електричество. Демонстрантите призоваваха правителството, както и „Хизбула“, да предаде властта на ново, технократично ръководство.
Малко след началото на протестите, на 29 октомври, тогавашният министър-председател Саад Харири подаде оставка. През януари бе избран нов премиер - Хасан Диаб, министър на образованието в кабинета на Харири. Диаб е назначен с подкрепата на „Хизбула“ и Свободното патриотично движение, ръководено от Гебран Басил.
Въпреки смяната на правителството и сформирането на нов кабинет, протестите продължиха.
Населението на Ливан е съставено от различни етнически и религиозни групи. Това е и основна предпоставка за конфликтите в страната. Ливан се намира на източния бряг на Средиземно море, граничи на юг с Израел, а на север и изток - със Сирия.
Взривът
В късния следобед на 4-ти август столицата Бейрут бе разтърсена от мощна експлозия. Малко след 18 ч. покривът на склад се възпламенява, предизвиквайки силен взрив, последван от серия по-малки. Около 30 секунди по-късно нова експлозия изравнява част от града със земята. Най-малко 160 загинаха и близо 6000 бяха ранени след апокалиптичния удар. Над 300 000 души от двумилионния пристанищен град останаха без дом.
Причина за взрива е неправилното съхраняване на близо 2750 тона амониев нитрат на пристанището, както и липсата на политическа отговорност.
Според Марун Абуд, губернатор на Бейрут, щетите от трагедията възлизат между 10-15 млрд. долара.
Още в края на юли премиерът и президентът на Ливан са били предупредени за опасността от експлозия на пристанището в Бейрут, става ясно от доклад за взрива на Главна дирекция "Държавна сигурност" на Ливан. В доклада е включено писмо от 20 юли до премиера и президента на страната, с което държавната служба предупреждава, че 2750 тона амониев нитрат, съхранявани в пристанището, са заплаха за сигурността. Писмото е изпратено и до Върховния съвет за отбрана - с очакване на отговор и спешни мерки до 48 ч., но такива не са предприети.
В деня на експлозията трибуналът на ООН е трябвало да наложи присъди на четиримата атентатори, членове на „Хизбула“, отговорни за убийството на предишния премиер на Ливан - Рафик Харири с кола-бомба. Това предизвиква различни конспиративни теории, но властите в Ливан отхвърлят версията взривът да е умишлен.
Експлозията е ключов момент за влошаването на цялостната социална, икономическа и политическа обстановка в страната. Криза в период на криза.
Взривът е поредното доказателство за вече протестиращите граждани за нуждата от промяна на политическата система.
Чашата преля
Експлозията в Бейрут от 4-ти август е пределната граница, която разпалва общественото недоволство с нова сила.
На 10-ти август, след поредица антиправителствени протести, премиерът Хасан Диаб подава оставка.
Преди него оставките си подават министрите на правосъдието - Мари Клод Найм, на информацията - Манал Абдел Самад, на околната среда - Дамианос Катар и на финансите - Гази Вазни. Както и депутатите Марван, Хамаде Паула Яакубиан, Надим Джемайел, Сами Джемайел, Елиас Ханкаш, Неемат Ефрем, Мишел Мовад, Дима Джамали, Хенри Хелоу.
Сложното общество на Ливан
Продължилата 15 години гражданска война, комплексните отношения с Израел, милионите бежанци от войната в Сирия са само част от сложния пъзел в Ливан.
Около 60% от населението на Ливан изповядва исляма, като мюсюлманите са разделени на 3 големи общности - сунити, шиити и друзи. Останалите близо 40% са християни, сред които най-многобройни са маронитите. Много са и православните, а също така и гръко-католиците (униати).
Спорове се водят и около националната идентичност на ливанците. В началото на 20-ти век маронитите започват дебат, в който претендират, че ливанците са преки наследници на финикийците и са един народ със съседите по брега на Палестина и Сирия.
През 1975 г. тази „финикийска теория“ вече се тълкува като идеологическо оръжие и средство за разделяне на християните от мюсюлманите.
Според конституцията от 1943 г. Ливан е „държава с арабски облик“. В края на гражданската война през 1990 г. понятието е заменено с „арабска държава“.
Ливан е парламентарна република, която прилага система на конфесионализъм. Тази структура е предназначена да раздели и разпредели представителите на властта от мюсюлманската общност и маронитите.
В момента правителството финансира и е признало 18 религии за легитимни.
През 1989 г. Таифското споразумение слага край на 15-годишната гражданска война. То предвижда увеличаване на броя на мюсюлманите в парламента, така че да е пропорционално на този на християните. Споразумението одобрява и конституционална разпоредба да бъдат назначавани висши служители по религиозна принадлежност. Властите не желаят да променят системата на конфесионализма, тъй като това ще бъде критично за националната сигурност.
Таифското споразумение призовава и за разоръжаване на всички национални и ненационални сили. Шиитската сила за съпротива - „Хизбула“, остава въоръжена, както и неливанските групи „Фатах“ и „Хамас“. “Хизбула" участва в управлението на днешен Ливан.
''Хизбула'' и Ливан
През 1992 г. осем от членовете на „Хизбула“ печелят места в ливанското правителство. От 2005 г. насам организацията заема позиции сред управляващите.
„Хизбула“, която САЩ и много други държави определят като терористична организация, заема 13 от 128 места на последните парламентарни избори през 2018 г. Това е с три повече от движението „Амал“, което е сегашен коалиционен партньор на организацията.
''Хизбула'' управлява широка мрежа от социални услуги като инфраструктура, здравни заведения, училища и младежки програми.
Доклад от 2014 г. на Pew Research Center показва, че 31 процента от християните и 9 процента от сунитските мюсюлмани имат позитивни възгледи за организацията.
Съществуването на Хизбула нарушава Резолюция 1559 на Съвета за сигурност на ООН - приета през 2004 г., която призовава всички ливански войски бъдат разпуснати и разоръжени.
Организацията на обединените нации обвинява членовете на „Хизбула“ в убийството на бившия премиер Рафик Харири през 2005г. Хизбула обвинява Израел за нападението.
През октомври 2019 г. „Хизбула“ се превърна в мишена на масовите протести.
Бъдещето на Ливан
След трагедията в Бейрут международното внимание се насочи към Ливан. Това помогна на много ливанци да осъзнаят, че „Хизбула“ се е превърнала в пречка за развитието на държавата.
Част от страните, които изпратиха хуманитарна помощ, заявиха, че ще дарят по-големи финансови средства, ако Ливан предприеме сериозни политически реформи. Това е гаранция, че даренията няма да бъдат отклонени за други цели.
Ливан се нуждае от промяна на политическата система, смятат някои наблюдатели. Но съществуването на подобно искане при разделението на обществото по религиозни и етнически особености е практически невъзможно. Учредяването на политически партии, основаващи се на идеология или идея трудно би изградило същото доверие сред вярващите граждани. Финансирането също е пречка, като подобни партии не успяват да се наложат.
В Ливан шиитското население е преобладаващо, а „Хизбула“ има силно влияние в управлението на страната дори и сред сунитите и християните. Това също би попречило за коренна промяна на политическата система.
От друга страна, държавата се намира в дълбока социална и икономическа криза, а нестихващите протести засилват политическата нестабилност.
Религиозното и етническото разделение на обществото правят Ливан привлекателна и сравнително лесна страна за чуждестранни интереси и прокарването на идеи и управляващи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)