На украински, Storm Shadow „се превежда“ като Game Changer – оръжие, което променя хода на войната в Украйна. Темата - на Украйна да бъдат предоставени крилати ракети с въздушно базиране Storm Shadow, се разискваше от ноември 2022 г. Но едва на 11-май т.г. министърът на отбраната на Великобритания Бен Уолес обяви, че това вече е факт.
Четири дни по-късно френският президент Макрон заяви, че Франция също ще предостави на Украйна ракети SCALP-EG (френският аналог на Storm Shadow). Които според него „ще подпомогнат съпротива на Украйна и успешното провеждане на предстоящото контранастъпление“.
Съвместната разработката на този тип крилати ракети започна през 1994 г. от френската „Matra“ и „British Aerospace“. Системата беше приета на въоръжение във Франция и във Великобритания през 2001 г. Във Франция допълнително беше разработена модификация с морско и с подводно базиране. Понастоящем Великобритания разполага с около 800 ракети от този тип, които са преминали модернизация след 2009 г.
Storm Shadow се отнася към системите оръжия от класа „стреляй и забрави“.
Storm Shadow е крилата ракета с нисък радиолокационен профил. Предназначена е да осъществява пробив в противниковата противовъздушна отбрана на малки височини. Снабдена е с най-съвременна комбинирана система за насочване: инерционна, чрез задаване на курса на ракетата преди старта; с автономно фотометрично сравняване на курса с особеностите на терена по време на полет и с термовизионно коригиране преди и по време на поразяването на целта. Този комбиниран способ за управление и насочване гарантира не повече от един метър кръгово вероятно отклонение на ракетата от точката на прицелване.
По своите бойни възможности ракетата се отнася към най-съвременните крилати ракети със среден обсег и има редица преимущества в този клас оръжия:
Теглото на бойната глава е 450 килограма, два пъти повече от бойната част на американската ракета със среден обсег ATACMS, която също се разглеждаше като вариант за доставка в Украйна.
Бойната част на ракетата е тандемна. Състои се от проникващ боезарят за разрушаване на бетонни, землени или от комбинирано метало-бетонен тип укрития и съоръжения. Допълнен с високоексплозивен заряд за унищожаването на целта в такива укрития.
Ракетата е особено ефективна при поразяването на подземни командни и свързочни пунктове, на хангари – укрития за авиацията, на промишлени и енергетични обекти, на мостове и на други критични елементи на транспортната инфраструктура.
В сравнение с крилатите и с балистическите ракети със земно базиране, самолетите, въоръжени със Storm Shadow, могат да покриват в пъти по-голям периметър и то за значително по-кратко време от пусковите райони, които могат да заемат например установките HIMARS с ракети ATACMS.
Експортният вариант на Storm Shadow има далекобойност 250 километра, което двукратно превишава този параметър на модификацията на ATACMS, която се разглежда като възможна за доставка в Украйна.
Докато ATACMS е класическа ракета от балистически тип и може да бъде унищожавана от противоракетни системи, Storm Shadow следва траектория съобразно релефа на местността и има изключително нисък профил на полета – 30, 40 метра. Особеностите в управлението и насочването на Storm Shadow позволява нейното интегриране и бойно използване и от самолети, които са на въоръжение във военно-въздушните сили на Украйна (произведените през съветския период Су – 24 М и Су - 27).
Една снимка на украински Су-24 М, с посвещение от министъра на отбраната на Великобритания Бен Уолес илюстрира как украинските специалисти са се справили с този проблем. Предпоставка за това е, че ракетата се програмира преди полета и тя автономно следва курса и разкрива и поразява целта, без необходимостта от управление от оператор на земята или в самолета-носител. Товароподемността на Су – 24М позволява да бъдат оборудвани три подвесни системи за пуск на Storm Shadow.
Storm Shadow е многократно изпитана в бойни условия и е с доказана бойна ефективност:
Първият значим епизод беше в рамките на операцията „Свобода за Ирак“ през 2003 г., но тогава бойното използване на Storm Shadow остана в сянката на американските „Томахавки“, от които бяха изстреляни над 800. Докато използваните Storm Shadow бяха само 27.
През 2016 г. Саудитска Арабия използва ефективно Storm Shadow срещу обекти в Йемен.
Две години по-късно 9 британски Storm Shadow и 9 френски SCALP бяха използвани за унищожаване на сирийски обект за производство и съхраняване на химическо оръжие край град Хомс.
Темата за появата на въоръжение на Storm Shadow в Украйна се обсъжда широко в руските военни среди. Според оценки на руски военни специалисти - Storm Shadow е цел, която е трудна за поразяване от противовъздушната отбрана. Защото лети на пределно малка височина със следване на особеностите на релефа и има ограничена радиолокационна отражателна повърхност.
Счита се, че ако лети на височина до 50 метра, многофункционалните радари на занитно-ракетните комплекси С -300 и С - 400 могат да разкрият и да захванат за следене Storm Shadow едва когато тя вече е влетяла на разстояние не повече от 16-18 километра от позиционния район на руските зенитни средства. Макар и с дозвукова скорост ракетата би преодоляла това разстояние за около 55-60 секунди. Време, за което зенитните разчети не биха могли да захванат целта и да произведат пуск.
Смята се, също така, че ограниченото време за разкриване на ракетата и краткият период за който тя може да преодолее зоната за поражение на зенитните комплекси налагат изграждането на ешелонирана противовъздушна отбрана в дълбочина и използването на различни по тип зенитно-ракетни комплекси.
Подчертава се, че заради напълно автономната система за управление на Storm Shadow , средствата с които разполага Русия за водене на радиоелектронна борба срещу тези ракети са значително „по-безсилни“, отколкото срещу класически аеродинамични цели.
Израелският военен експерт Давид Генделман, който често коментира войната в Украйна за БиБиСи подчертава:
"Дали Storm Shadow ще имат системен ефект върху хода на бойните действия зависи от доставените количества. Но даже единични удари по обекти от инфраструктурата, по командни пунктове и по летища - предизвикват паника".
Според него, това е много опасна система със значителни възможности за преодоляване на противовъздушната отбрана. Класическите радиолокационни средства не могат да я разкриват защото тя следва релефа на местността, като маршевият участък на траекторията е с височина 30-50 метра. Освен това в конструкцията на ракетата са приложени редица мерки за намаляване на нейния радиолокационен отпечатък. Корпусът е без остри ъгли, покрит е с радиопоглъщащ материал, а лопатките на двигателя са екранирани.
За успешното противодействие на Storm Shadow е необходим самолет за далечно-радиолокационно разузнаване и управление, който постоянно да „виси“ и „покрива“ вероятните райони за пускове на такива ракети. Но самолетите носители по принцип не влитат в контролираното от противника въздушно пространство. А за разкриване на целите и за целеуказване на Storm Shadow се използват спътникови системи.
Игор Романенко, генерал-лейтенант от резерва, бивш заместник-началник на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна изтъква:
"Безусловно Storm Shadow дава принципно нови възможности. Досега най-далекобойните системи с които разполагаха въоръжените сили на Украйна - реактивните системи за залпов огън HIMARS нанасяха удари на дълбочина до 80 километра. Но това беше далеч недостатъчно за поразяването на обекти в оперативната дълбочина на построението на противника, срещу командни и свързочни центрове, по районите за съсредоточаване на резервите и по линиите и обектите за логистично осигуряване".
Storm Shadow позволява нанасянето на ракетни удари по всички цели, намиращи се на окупираните територии в рамките на международно признатите граници на Украйна от 1991 г. От особено значение е възможността за нарушаване на логистичните доставки и на прегрупирането на войските на противника в навечерието и в хода на предстоящото украинско настъпление.
"Като съвременен вариант на знаменитите американски „Томахавки“, Storm Shadow е фактор, който ще промени хода на войната в Украйна. Защото дава възможност за нанасянето на унищожителни удари по цялата територия на Крим, в това число и по обектите за базиране на Черноморския флот. А начело на списъка с първостепенните цели е Кримският мост", подчертава Игор Романенко. "С унищожаването на който ще бъде срината цялата система за маньовър и за логистично осигуряване на руските войски в южния и в югоизточния участък на фронта. И този път заплахата за Кримския мост е не с дронове, с ограничени бойни глави от по десетина килограма, а от високоточна система носеща 450 килограма високовзривно вещество", заключава Игор Романенко.
Бойното кръщение на Storm Shadow на фронта в Украйна беше отбелязано на 13-май с масиран удар в района на Луганск. „Столицата“ на самообявилата се „Луганска народна република“ отстои на повече от 120 километра от предната линия на фронта. Извън обсега на досегашните най-далекобойни средства за поразяване, с които разполагаха украинските въоръжени сили. Като логистичен „хъб“ със стратегическо значение - в Луганск са развърнати редица мощности за ремонт на бронетанкова и на артилерийска техника, армейски складове за въоръжение и боеприпаси и бази за съсредоточаване и подготовка на личен състав.
При тези удари, украинските Военно въздушни сили използваха успешно и американски ракети ADM 160B MALD, които създават лъжливи цели за „претоварване“ на руската противовъздушна отбрана.
Наред с ударите по обекти в Луганск, в следващите дни Storm Shadow порази складови райони и в Бердянск. Ключово пристанище за доставка на боеприпаси и материални средства през Азовско море за разтоварване на маршрута, който минаха по Кримския мост.
Перспективите пред украинския арсенал от крилати ракети с въздушно базиране не се изчерпват с британските Storm Shadow и с френските SCALP-EG. На 24-и май в парламента на Федералната република Германия беше инициирано обсъждане за доставката в Украйна на германския аналог на Storm Shadow – на крилатите ракети с въздушно базиране Taurus. Германия разполага с около 600 подобни ракети, разработени и произвеждани съвместно от MBDA Deutschland и Saab Dynamics – Швеция.
На 28 май руски военни кореспонденти разпространиха в мрежата снимки от разгрома в южната част на Херсонска област на зенитно-ракетен дивизион С 400, най-съвременната и най-мощната противовъздушна система във Въоръжените сили на Русия. Снимките дават представа как изглеждат отломките на Пункт за целеуказване и управление и отломките на пускова установка от състава на зенитния комплекс С400 след удар от въздуха. Характерът на пораженията по тази нетипична, но особено приоритетна цел сочат не други оръжейни системи, а преди всичко към крилатите ракети с въздушно базиране Storm Shadow“.
------------------
Вижте още:
Къде са новите руски танкове? И защо руснаците монтират скари от винкели и арматура върху куполите?
Ново мощно оръжие за ВСУ - камикадзе дронът Суитчблейд 600
Импровизираните (невоенни) бойни дронове и тяхното използване във войната в Украйна
За още видеа за войната в Украйна, абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10095
6
06.06 2023 в 23:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
22558
5
06.06 2023 в 22:38
-10095
4
06.06 2023 в 20:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10103
3
03.06 2023 в 12:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11978
2
02.06 2023 в 22:56
Пригожиж говореше, за някакви два милиона мобилизирани, но с какво ще ги въоръжат, то не става да ги пуснеш със стрелково оръжие, а и да го направиш - няма смисъл.
Рашистан, Рашистан, в първия месец украинците дори бяха готови да прежалят Крим, а сега ще си го върнат.
9049
1
02.06 2023 в 20:20
И той ще тропне по масата и ще начертае 21-та червена линия.:D
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара