Българският културен клуб - Скопие (БККС) приветства срещата между премиерите на България Кирил Петков и на Северна Македония Димитър Ковачевски, която се състоя навръх 30-годишнината от признаването на РСМ от нашата страна.
Според БККС този уникален държавнически и дипломатически акт е помогнал за мирното отделяне на Северна Македония от бивша Югославия. Клубът поздравява Кирил Петков за новия подход и се надява двете страни да влязат във фаза на градивно сътрудничество.
Постигането на сближаване и приятелство БККС вижда чрез прилагане, конкретизиране и надграждане на подписания Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Налагането на допълнителни, трудно реализуеми „червени линии“, блокира преговорите и води до „замразяване“ на конфликта, което е във вреда на съвместното бъдеще, смятат от клуба.
"България може да се лиши от полагащата й се водеща роля в евроинтеграционния процес на Западните Балкани, а в РС Македония да се даде превес на националисти и изолационисти, които са против споразуменията с Гърция и България. Последните предпочитат реюгославизация чрез „утешителната награда“, наречена „Отворени Балкани“, се казва в позицията.
БККС вижда решението в обективизирането на историята на РС Македония въз основа на идеалите на историческата ВМРО за свободна и независима Македония на всички нейни граждани, без фалшифициране на историческите факти и българското културно-историческо наследство.
Естествено е този процес да се предвожда от партията ВМРО-ДПМНЕ, която претендира за наследник на историческата ВМРО, но сегашното ръководство на ВМРО-ДПМНЕ отрича общата история с България и се противопоставя на подписания Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Затова на 5 октомври 2020 г. БККС публикува Меморандум за разрешаване на историческия спор, където се предлага Пътна карта с подробен времеви план за реализация на договора.
"Настояваме понятието „общата история“ да се дефинира ясно и да включва „лицата, родени и израснали на територията на „географска“ Македония, които са служили на българската държава или църква (средновековна или модерна), или са се борели са тяхното възстановяване; лицата или организациите, които са определяли своите говори като български, на базата на които е кодифициран днешният македонски език; лицата и организациите, които са се борили за автономна или независима Македония и са използвали българския книжовен език за своите документи, знамена и агитационни материали“, посочват от БККС.
А работа на Комисията по историческите и образователни въпроси е да идентифицира и регистрира въпросните лица и събития. В меморандума се настоява двете държави "да се ангажират със съвместни чествания и формулировки в учебниците, при което оставащите разлики в интерпретацията на общата ни история да не са причина за обиди и нападки".
Меморандумът на БККС подчертава, че „исканията за включване на македонските българи в Конституцията на РСМ идват от същите сили и центрове, които насърчават и финансират исканията за признаване на „македонско национално малцинство“ в България.
"Исторически необосновано и политически неоправдано е да се разделят или противопоставят понятията „българин“ и „македонец“, което е резултат на чужди доктрини! Включването на македонските българи в Конституцията на страната, без необходимата яснота за общата история и културно-историческо наследство с гражданите на РСМ, самоопределящи се като македонци, би донесло повече вреди, отколкото ползи и би обезценило съответната клауза в договора. Нашият статут би се свел до този на българите в Сърбия, които са признати за малцинство, но нямат аналогични съвместни корени, културни традиции и език със сръбското население", се казва още в позицията на БККС.
Според клуба най-доброто решение за всички би било ако преамбюлът на Конституцията на РС Македония декларира, че тя е държава на всички нейни граждани, без да изброяват никакви етноси.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)