'Качи се по-нагоре' или защо проблемът не е само Валери Симеонов

Радан Кънев 23 октомври 2018 в 10:40 9494 6

"Не, проблемът не е в бъдещето на вицепремиера Симеонов. И Бойко го каза ясно - проблемът е в бъдещето на кабинета "Борисов 3", пише в коментар зам.-председателят на ДСБ Радан Кънев в блога си.

OFFNews препечатва текста без редакторска намеса:

Днешната криза, както и предходните, се дължи на провали на цялото управление, а не само на навика на Валери Симеонов да трупа точки от "straight talk" ("Модерен" навик, който носи позитиви, но и често разкрива тежката му политическа, а и човешка непригодност за висок държавен пост).

Кризата показва три трайни и непреодолими провала на управлението на Борисов:

1. Пълна управленска немощ, страх и некомпетентност.

Не може, просто не може, след близо десет години управление и политическа доминация, повечето от тях във великолепна икономическа конюнктура (с която не спира да се хвали), властта на ГЕРБ да няма елементарни решения на проблемите на хората с увреждания. И изобщо - на проблемите на най-слабите и уязвими членове на обществото ни. И изобщо - на социалната политика.
Не е чудно, че ГЕРБ не са излъчили нито един партийно отговорен министър в МТСП, въпреки обещанията си. Те просто не знаят какво да правят в тази сфера, а и ги е страх да направят малкото, което знаят.

2. Състезание по популизъм и неспособност да се решат вътрешните проблеми.

Кризата издава не само очевидния вътрешен разпад на "Патриотите", но и разломите вътре в ГЕРБ, и най-лошо - непреодолимата конкуренция между отделните групи в ГЕРБ и ОП кой да се позиционира като най-големия национален популист, лъжеконсерватор и лъжепатриот, като "български Орбан". Съвсем отделна тема, че докато се разправят, Корнелия Нинова вече се настани в това пространство...
Просташкият език на Симеонов не е случайност - той е елемент от рецептата за успешен лъжеконсерватизъм. Както и непрекъснатите празни приказки по различни актуални теми (хазарт, мутри в туризма, делото на Домусчиев, който изведнъж се прероди в защитник на Валери...) на същия герой, от които нищо не излиза, но се трупат точки. Този стил не е наложен от Симеонов, а от Борисов. И днес е напълно извън контрол, в състезание без правила между Борисов и "дясно-консервативния" му антураж, Симеонов, Сидеров, Каракачанов, Джамбазки, Бареков, но също така Нинова и други фигури на "левицата".

3. Външнополитическа зависимост и уязвимост на властта.

Тц. Бойко не го е страх, че кабинетът ще падне, ако извади Симеонов или Сидеров. Той има супер комфортно мнозинство, в което влизат и Марешки, и ДПС, да не говорим, че Нинова услужливо е извън НС, заедно с 2/3 от депутатите си.
Страх го е, но от друго. Че в единия вариант - изхвърляне на очевидния провокатор Сидеров, ще загуби милостта на Батюшка-Цар в Кремъл. А в другия, особено с привличането на Марешки, ще изпадне в пълна зависимост от Батюшка-Цар и ще загуби парите на лошите евробюрократи, без които съвсем не може да свърже двата края. Не, не на управлението - тях отдавна е изпуснал. А на финансирането на обръчите на партията си, без които не може да задържи властта и седмица.

За Борисов е особено важно да продължава да лавира между Русия и ЕС, като лапа пари и получава гаранции за сигурност и от двете места. По тази причина се нуждае и от шумното предателско поведение на Волен, и от театрално-показната русофобия на Валери. (Неприятен страничен ефект е, че в тази ситуация, Валери Симеонов започва да изглежда на нещо като "прозападен" политик, което има потенциал да нанесе непоправими вреди на образа на Запада в обществото....)

Оставката на Валери Симеонов няма да разреши нито един от проблемите. Оставането му на поста - още по-малко. Промяна е нужна "малко по-нагоре".

И тук, отвъд анализа, идва политическият въпрос: И к'во пра'им после?

Отговор на този въпрос в България има (или пък няма?) единствено демократичната, европейска десница и център.
Това важи и за трите проблема - компетентността и волята за реформи, отказа от просташко-популистко говорене за сметка на реални решения и ясна европейска и прозападна ориентация на националната политика.

Просто в последните години е трудно и не особено печелившо да стоиш извън сферата на просташкия, лъжеконсервативен и проруски популизъм. Неслучайно и БСП, и "Патриотите", и ГЕРБ, и цял сонм неконкретизирани "нови десни" се бутат в популисткото пространство като нервни хипопотами в калта, в разгара на сухия сезон.

Извън локвата остана само демократичната десница. Но готови ли сме да спрем свободното падане на обществото и институциите в трите описани посоки? Очевидният отговор е не. Въпреки съществения напредък и в консолидацията, и в програмата на "Демократична България", засега европейския демократичен център-дясно няма нито обхвата на обединение, нито дълбочината на вътрешно единство, необходими, за да поеме отговорност за властта.

А видимо няма време. За това си струва да поговорим, и то спешно...

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

5700

6

Годо

25.10 2018 в 08:22

Знам само едно - Радан Кънев никога повече няма да се "качи по-нагоре"...

6005

5

observerr

24.10 2018 в 23:15

Какво говорите за ГЕРБ че са дясно ориентирана партия като знаем, че те са отломка от БКП с кариеристи мислещи единствено как и с колко ще се обогатят от достъпа до обществени поръчки финансирани с пари от Европейския съюз. За съжаление са приети в Европейската народна партия.

11719

4

Краси

23.10 2018 в 17:11

Ами хайде започвайте да си говорите, че не остана време!
Толкова ли е трудно интелигентни хора да седнат на една маса и да се разберат в името на България? Половин милион хора чакат да гласуват за вас, но затова трябва да видят сплотена десница!
Ако наистина само престъпници и малоумници като Борисов, Симеонов и Сидеров могат да седнат и да се разберат в името на общия си егоистичен интерес, тогава българите наистина нямаме право на читаво управление.

17439

3

мнение от IP

23.10 2018 в 12:37

Въпросът е ще ни се наложи ли поемем повърнатото обратно, тоест да преживеем и БСП-Нинова с ДПС-Пеевски а за гарнитура изцепките Сидерови и Барекови и....пак...и пак...и пак....Най-големият грях на ГЕРБ е че ще постигне това накрая...

11671

2

безпартийна

23.10 2018 в 12:20

Да. Трябва да се говори. Но не само. Трябва и да се действа. Нужна е по-голяма консолидация на раздробената извън парламентарна демократична опозиция. Известно е, че много от организациите там имаха грехове от времето на Реформаторския блок. Но обстоятелствата сега са, че трябва да се спасява демократичното развитие на България. Изборите идват по-бързо, отколкото си мислехме. А едно ново оставане на демократичната общност без представителство в Парламента, ще обрече на олигархично управление България за десетки години напред. И децата ни няма да ни простят.

8000

1

narisuvan

23.10 2018 в 12:05

Хубаво обобщено, харесва ми!
Напълно сте прав за това, че единствената алтернатива на тази простащина е в здравото обединение, но да не забравяме, че трябва да е здраво и че ще се изправи срещу мафията на всички нива, не само в избирателните секции и ЦИК...
Сърдечно Ви желая успех!!!