Екзакта: При избори днес - само три партии в парламента

74% от българите няма да пътуват за новогодишните празници

OFFNews 20 декември 2018 в 15:15 6670 4

Ако днес се проведат избори, в парламента ще влязат само три партии - ГЕРБ, БСП и ДПС. 

Това показват данните от национално проучване на Екзакта, проведено в периода 10 – 17 декември сред 1000 пълнолетни българи в 125 гнезда в 93 населени места. 

ГЕРБ запазва позициите си на първа политическа сила с 23.5% от гласовете на избирателите, а социалистите са втори с 20.8%. Тези стойности са близки до получените през октомври т.г. от „Екзакта”, когато ГЕРБ имаше електорален дял от 23.7%, а БСП – 20.1%. Дистанцията между ГЕРБ и БСП се запазва без промени от началото на годината, като преднината на ГЕРБ пред БСП остава в рамките на около 3-4 на сто. 

Данните от настоящото изследване показват, че ДПС е трета политическа сила с електорална тежест от 5.1%, а ОП са четвърти с 3.8%. Демократична България би получила 2.5% от вота на избирателите, а Воля – 1%. АБВ и РБ биха получили по 1%. За други партии биха гласували около 7%, а 34.3% заявяват, че изобщо няма да гласуват. 

45% от българите посочват, че на страната не са нужни предсрочни парламентарни избори, а 36% са на противоположното мнение. В сравнение с месец октомври т.г., с 5% намаляват хората, които не искат предсрочни избори и също с толкова нарастват желаещите предсрочен вот.

За предсрочни парламентарни избори се обявяват по-често мъже, хора на възраст над 60 години, респонденти с нисък стандарт на живот и 72% от избирателите на БСП. Против предсрочен вот са най-често респонденти на възраст между 30 и 50 години, образовани и заможни хора, както и жители на градовете на страната извън столицата.

В София общественото мнение е разделено: 35% от столичани са „за” предсрочни избори, а 37% са „против”.

Мнозинството от избирателите на ГЕРБ и на ОП са на мнение, че кабинетът трябва да изкара пълния си мандат. Сред привържениците на ДПС също имат превес преценките, че не са нужни предсрочни избори.

Очаквания за бъдещето в навечерието на новата 2019 г. 

42% от българите посочват, че имат по-скоро оптимистични очаквания за бъдещето на България, а очакванията на 45% са по-скоро песимистични. Оптимисти са по-често мъжете, българите на възраст до 50 години, заможните и образованите, както и жителите на градовете извън столицата. Три четвърти от избирателите на ГЕРБ и половината от тези на ОП очакват по-добри дни за страната. Най-позитивни са младите и избирателите на ГЕРБ. 

Единствено сред избирателите на БСП и на ДПС песимизмът натежава над оптимизма към собственото бъдеще. Най-висок песимизъм в персонален план регистрираме и сред хората с ниско образование. 

В средата на декември 2018 г., 45% заявяват, че се чувстват оптимисти за собственото си бъдеще, а песимистите възлизат на 40%.

Как ще посрещнем Коледа и Нова година?

84% от българите посочват, че ще празнуват Коледа у дома, а 11% възнамеряват да отидат на гости. В сравнение с миналата година, с 5% намаляват онези, които ще празнуват Коледа в къщи.

Хората на възраст между 18 и 50 години, жителите на столицата и на големите градове по-често от останалите посочват, че ще отидат на гости за Коледа.

Едва 2% ще празнуват Коледа в заведение – най-често млади хора на възраст до 30 години. 2.5% отговорят, че няма да празнуват Коледа.

По домовете си ще прекарат новогодишните празници 67% от българите. Посрещането на Нова година е свързано с по-висока мобилност на хората и с по-голямо желание да празнуват извън дома – 17% от интервюираните ще отидат на гости, 11% ще посрещат празника в заведение, а 3% ще празнуват на площада.

Сравнението с данните на „Екзакта” от декември 2017 г. показва, че със 7% намаляват българите, които ще посрещнат Нова година вкъщи.

На Нова година на гости ще ходят предимно хора на възраст между 18 и 40 години, жители на столицата и на останалите градове в страната. В заведение смятат да посрещнат Нова година млади хора на възраст между 18 и 40 години, респонденти с висок жизнен стандарт и жители на столицата.

18% от участвалите в изследването възнамеряват да пътуват в страната за Коледните празници. Едва 2% ще отидат в чужбина за Коледа. 80% няма да пътуват – нито в страната, нито в чужбина.

Най-често в страната по Коледа ще пътуват хора на възраст между 18 и 50 години, висшисти и жители на градовете извън столицата. В чужбина за Коледа смятат да пътуват по-често млади хора на възраст между 18 и 30 години, както и българи със стандарт над средния.

74% от българите заявяват, че няма да пътуват за Новогодишните празници. В сравнение с Коледа, за Нова година с 3% нараства делът на българите, които ще пътуват в страната (от 19% на 22%). За Нова година в страната ще пътуват предимно млади хора на възраст до 50 години, образовани и заможни респонденти.

С 2% повече спрямо Коледа са и възнамеряващите да посрещнат Новата 2019 година в чужбина. Зад граница ще пътуват по-често хора на възраст между 30 и 60 години, високообразовани, с висок стандарт и жители на градовете-областни центрове.

Една пета посочват, че изобщо няма да купуват подаръци за празниците. Също толкова заявяват, че ще вместят подаръците си в сума от 10 до 50 лева. 27% отговарят, че са отделили за подаръци сума между 51 и 100 лева. Това е и най-масово посочваната от българите сума за подаръци.

9% възнамеряват да отделят за подаръци между 101 и 150 лева, а 12% – между 151 и 200 лева. 10% биха дали за подаръци между 201 и 500 лева, а 2% – над 500 лева.

Столичани са най-често склонни да дават по-високи суми за подаръци – 13% от тях биха заделили от 101 до 150 лева, 14% – от 151 до 200 лева и 15% – от 201 до 500 лева.

Мъжете твърдят, че ще могат да отделят по-високи суми за подаръци от жените. Най-щедри към своите близки са младите на възраст до 30 години и хората с висок материален стандарт. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    21061

    3

    рамбо

    20.12 2018 в 17:13

    Изглежда е на път да се сбъдне голямата мечта на Борисов - само 1 партия в Народното събрание и още 1-2 за бутафорна опозиция. Очевидно времето, в което е разтривал ушите на Т.Живков е било ползотворно за него, научил е как се стои на власт десетки години.

    12000

    2

    alipico

    20.12 2018 в 16:07

    Ей, не се научихте, че като се смята кой ще влезе, се махат негласуващите и се преизчислява.

    6000

    1

    Plamen Penchev

    20.12 2018 в 16:01

    Айде бързо да си промените заглавието, за да не пускам жалби за фалшиви новини. При преизчислени резултати, т.е. като се изключат негласуващите, Обединени патриоти и Демократична България също биха влезли в парламента, спрямо тези данни.

     
    X

    Николаос Цитиридис: Телевизията в България е ялова, стига стерилна журналистика