Близо 30 години след демократичните промени у нас, България остава непълна демокрация, показва Индексът на демокрацията за 2018 г. на The Economist Intelligence Unit. Страната ни се намира на 46-о място от общо 167 със среден резултат по 7.03. Непосредствено преди нас е Панама (№45), а 47-ото място делят Аржентина и Ямайка.
№1 в света е Норвегия (9.87). С нея страните с пълна демокрация са 20.
Последна, №167 е Северна Корея, показва 11-ото издание на Индекса, което обхваща почти цялото население на земята - 165 независими държави и две територии.
България
От петте изследвани показателя страната ни се представя най-добре в "Изборен процес и плурализъм" (9.17). На второ място е "Граждански свободи" (7.94), на трето - "Политическо участие" (7.22). На предпоследно място е "Функциониране на правителството" (6.43). Най-зле е положението у нас по показателя "Политическа култура" (4.38).
В регионалната статистика за Източна Европа сме №7, където първа е Естония (№23 в света), следвана от Чехия, Словения, Литва, Латвия, Словакия. Всички тези страни са определени като непълни демокрации, както и класираните след нас: Полша, Унгария, Хърватия, Сърбия и Румъния.
Няма промяна в средната оценка на България спрямо 2017 г. Тя остава 7.03. Най-висока е оценката ни през 2015 г. - 7.14, по-добра е тя и през 2006 г. - 7.10.
Източна Европа
Източна Европа няма нито една пълна демокрация.
През 2018 г. средният индекс на демокрацията тук се подобрява незначително - от 5.40 през 2017 г. (най-ниското ниво, откакто той се измерва, т.е. от 2006 г.) на 5.42. Минималното подобрение се дължи на по-добрите показатели на страни като Армения, Естония и Македония, което компенсира резкия спад при Русия и Грузия. В 11 от 28-те държави се наблюдава застой. В 8 държави има влошаване, в 9 - подобрение, често от ниско ниво.
Нито една държава не променя категорията, в която е била (те са: пълна демокрация, непълна демокрация, хибриден режим, авторитаризъм). Нито една от страните в региона не е пълна демокрация. 12 са непълни демокрации (всички 11 страни членки на ЕС плюс Сърбия). 9 са хибридните режими (Западните Балкани без Сърбия, Украйна, Молдова, Армения, Грузия, Киргизстан). Останалите са авторитарни режими.
Тази картина показва, че въпреки малкия напредък през 2018 г. установяването на демокрацията в Източна Европа е проблематично и съпътствано от слаба политическа култура, трудности в отстояването на принципа за върховенство на закона, характерна е корупцията, някои страни отхвърлят либералните демократични ценности, вместо които се управлява със силна ръка, което отслабва основите на демокрацията.
Сред непълните демокрации подобрение има в Естония, Чехия, Литва и Латвия, докато при Словакия, Унгария, Хърватия и Румъния има влошаване. Словакия запазва 44-ата си позиция, но сборът от показателите ѝ се свива от 7.16 на 7.10 заради намаляването на оценката за "Граждански свободи" след убийството на разследващия журналист Ян Куцияк и годеницата му Мартина през февруари 2018 г. В Унгария политиката на министър-председателя Виктор Орбан е причината за спада. Румъния също има по-лоша оценка за "Граждански права" след въвеждането на няколко закона, които намаляват ефективността и независимостта на съдебната власт.
При хибридните режими в региона най-голям прогрес отбелязва Армения - до 4.79 от 4.11 през 2017 г., което я изкачва от 111-о до 103 място. Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина имат напредък, докато Молдова и Грузия - спад.
Светът
За първи път от три години насам глобалната оценка за демокрацията остава стабилна. Като цяло няма спад, но няма и подобрение.
Една държава - Коста Рика - преминава от непълна в пълна демокрация. Никарагуа обаче от непълна демокрация се е превърнала в авторитарен режим.
При 42 държави има влошаване спрямо 2017 г., 48 регистрират увеличение на сбора точки по показателите. Но в процентно отношение по-малко хора от световното население живеят в някаква форма на демокрация (47.7% при 49.3% през 2017 г.). Много малко от тях (4.5%) живеят в пълна демокрация. Над 1/3 от населението е под авторитарно управление, като най-големият дял тук е за Китай.
Държавите с пълна демокрация са 20, с непълна - 55 (43.2%), с хибриден режим - 39 (16.7%), с авторитарен режим - 53 (35.6%).
Продължава на стр. 2
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10571
2
18.01 2019 в 13:43
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара