Между 1 491 и 2 101 избирателни секции са били в риск от контролиран и купен вот на изборите през април по един или няколко индикатора в изследване, представено днес от Антикорупционният фонд (АКФ).
В риск от контролиран и купен вот са били между 12 и 17% от всички секции в страната, което е увеличение с 5% в сравнение с парламентарните избори от 2017 г. В тези рискови секции са гласували между 283 650 и 409 865 от избирателите в България, което прави между 9 и 13% от всички подадени гласове в страната.
Изследването подлага официалните резултати от изборите на статистически анализ, за да отговори на въпросите: Какъв е размерът на контролирания и купен вот? Къде са секциите в риск от контролиран и купен вот? За кои политически сили се е гласувало най-много в секциите с контролиран и купен вот?
Автори на анализа са криминологът Мария Карайотова и политологът Марио Русинов от АКФ. Д-р Никола Тулечки от сдружение „Данни за добро“ е разработил интерактивни карти, които представят анализираните резултати. Настоящият анализ е част от проекта “Нарушена легитимност: контролираният и купен вот в България, размер и влияние“, подкрепен от Фонд Активни граждани България, уточняват от АКФ. Експертите на АКФ са проследили за екстремни стойности на 4 индикатора, за да идентифицират секциите в риск от купен и контролиран вот в страната: Нетипично висока избирателна активност в секцията в сравнение с активността в цялата община, Нетипично висок резултат на партията победител в секцията в сравнение с резултатите ѝ в цялата община, Резки отклонения в избирателната активност в дадена секция в два поредни избора и Рязък ръст или спад в гласовете за дадена политическа партия в дадена секция в два поредни избора.
Авторите на анализа уточняват, че моделите отчитат отклонения в електоралното поведение в дадени секции, но не гарантират, че контролираният вот е единствената причина за екстремните стойности. Съществуват икономически, социални и политически фактори, като например етническата принадлежност на населението или присъствието на силен политически представител в общността, които моделите към този момент не могат да вземат предвид.
Въпреки тези ограничения, използваните статистически модели с достатъчна точност позволяват да се идентифицират секции на територията на цялата страна с устойчиво по-висок риск от контролиран и купен вот.
Къде са секциите в риск от контролиран и купен вот?
През 2021 г. най-много рискови секции има в Кърджалийския избирателен район – между 31 и 41%. Цели 29% от гласовете в района са подадени в рискови секции. Висок дял на гласувалите в секции в риск има и в избирателните райони на Монтана (14 до 22%), Пазарджик (14 до 22 %), Сливен (16 до 22%), Търговище (15 до 21%), Разград (16 до 20%), Шумен (15 до 20%) и Враца (15 до 20%).
На ниво общини, най-много са гласувалите в рискови секции има в общините Кирково (от 59 % до 75,4 %), Криводол (51,8 %), Павел баня (от 50,4 % до 70,9 %), Септември (от 61,2 % до 76,1 %) и Тервел (от 61,5 % до 83,9 %).
С най-голям дял от размера на контролирания и купен вот общо в цялата страна е Бургаският избирателен район. На него се падат 8 % от всички гласове в риск в страната. На второ място е Кърджалийският със 7%, следват Пазарджишкият и Благоевградският с по 6% и Старозагорският с 5%.
На парламентарните избори през април 2021 г. ГЕРБ и ДПС си разделят значителна част от подадените гласове в рискови секции.
31% от гласовете в тези секции отиват при ГЕРБ, а 30% са подадени за ДПС. 12% от вота, подаден в рискови секции, е за БСП, а 7% за „Има такъв народ“. За сравнение, на парламентарния вот през 2017 г. ДПС взима най-висок процент в рисковите секции - 26 %. Тогава ГЕРБ получава 24 % от рисковия вот, а БСП 19%.
Колко е делът на рисковия вот в резултатите на всяка партия?
През 2021 г. най-голяма тежест на гласовете от рискови секции имат тези, подадени за ДПС – 27% от всички, които Движението е спечелило. На второ място с 13% от всички гласове, подадени за тях, излизат „Републиканци за България“. ГЕРБ са на трето място - 11% от гласовете им са подадени в рискови секции. При БСП става дума за 7% от всички подадени гласове.
Целият анализ на контролирания и купен вот на парламентарните избори от април 2021 може да се прочете тук
Проект „Нарушена легитимност: контролираният и купен вот в България, размер и влияние“ се изпълнява от фондация „Антикорупционен фонд“ с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014–2021 г. в общ размер 9 990 евро. Основната цел на проекта е да подобри обществения дебат в българското общество за размера и влиянието на купения и контролирания вот върху изборните резултати и да идентифицира рискови секции в помощ на правоохранителните органи в усилията им да противодействат на купуването на гласове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)