Комисия ще проверява състоянието на инфраструктурата и причините за бедственото положение по Южното Черноморие. В 3-дневен срок от излизането на премиерската заповед – в деня на национален траур 8 септември, ще са ясни институционалните представители в нея, в нов 3-дневен срок след това ще бъде проведено първото заседание. В последващ 14-дневен срок ще трябва да бъде представен доклад.
Прочетох го веднъж, погледнах календара, после го прочетох пак.
Наводнението в района на Царево беше на 5 септември.
Както и да го смятам, отива към последната десетдневка на септември.
Достатъчно време за приключване и на това „чудо за три дни“ и замяната му с други. Като нечии страсти по комунистическия преврат и съветската окупация на 9 септември; като първия учебен ден и цялата галимация покрай него – радости, усмивки, умиление, цветя, скъпи униформи, още по-скъпи помагала и безкрайни речи колко е важно образованието и - надявам се, пресичането на пешеходни пътеки, където животът на децата ни може да се окаже зависим от поредния подпийнал солидно бабаит.
Да не забравяме Деня на Независимостта, нали? Три дни, в които целокупната дискусия ще е накъде се изнасят жителите на този или онзи по-голям град. Е, няма да е по Южното Черноморие.
Както и да го смятам, ще дойде току преди началото на официалната предизборна кампания. И становищата в доклада с голяма вероятност ще се трансформират в такива, които ще бъдат предшествани от частичката „ще“.
Хайде, да бъдем честни!
Вие наистина ли вярвате, че нещо ще се промени и след това наводнение, в което се удавиха четирима души?
Вие наистина ли вярвате, че деретата у нас ще спрат да се застрояват, да се префасонират в индустриални площадки или върху тях да не никнат къщи и постройки? Че ще спре изсичането на дървета в районите над тях? Че реките ще се почистват редовно от наноси?
Първият ми досег с водната стихия беше през лятото на 2006-а, когато започнал като слаб ръмеж дъждец в района на тогава все още незастроения Иракли се превърна в потоп в нощта срещу 1 юли.
Само късметът, наличието на алпинист в групата – с опит в изкачването на Гарвалските Хималаи, и непрекъснато му „Давай, движи се нагоре!“ по южния склон над р. Вая спаси хората около нас, почти всички от които бяха и с велосипедите си.
Още в нощните часове, равносметката от пороя бяха четири завлечени в морето коли – в една от тях беше приятел, който по чудо няколко души успяха да извадят в последният възможен момент; неколцина младежи, укрили се от дъжда в дървена постройка на плажа близо до устието на Вая, се оказаха бедстващи в морето за часове, макар и незагубили присъствие на духа, през познати бяха стигнали някакси до тогавашния кмет на Обзор, за да съобщят, че са повлечени като на сал от водата.
Гледката на сутринта – мокри, кални, пообрушени и позагубили вещи хора на различни възрасти и от различни населени места, даже и неколцина англоговорящи, които споделят, раздават и помагат, беше онова, което неосъзнато щях да търся и за което да се сещам в следващите няколко години.
Гледах кадрите от наводненията в Бисер – десетима удавили се и един получил инфаркт от гледката, в Мизия с двамата загинали и стотици евакуирани, в Цар Калоян, откъдето имах смътен спомен за река, която можеше да прецапа дори дете, а удави осмина.
После дойде наводнението в Аспарухово.
Обичайният летен варненски дъжд, който докато се прибера след работа прерасна в порой с двуметрови вълни. Над 138 л дъжд на кв. м., изсипал се за половин час между 18.30 и 19 ч. на 19 юни 2014 г. – звучи ли познато? - по двете дерета от платото Джанавара над Аспарухово, повлекли десетки коли, покъщнина на стотици, части от къщи и 13 души.
В най-новата ни история това е наводнението с втория най-голям брой жертви след 20-те в потопа в Елин Пелин и Горна Малина през 2005 г.
Последното тяло в Аспарухово беше намерено дни след трагедията.
Визуализацията на стихията беше с процент от обема на яз. „Камчия“, преминал за минути през дерета, улици и къщи в квартала.
Прекарах в Аспарухово не малка част от следващите дни. В началото като репортер, после и като доброволец, първо в разпределението, после поринах и кал. Още усещам миризмата и консистенцията ѝ.
На втория ден качих почти цялото дере край улицата на смъртта – „Горна студена“, гледах как държавни мъже (и дори тогавашният еврокомисар по кризите Кристалина Георгиева) идват, оглеждат, поцъкват с език и после си заминават, непропускайки да отбележат как ще проверят всичко, ще намерят отговорните – за орехавяването на гората на Джанавара, за постройките на ръба над дерето, за боклуците, с които е засипано.
В същото време хиляди и хиляди доброволци – „от всякоя възраст, градове, пол, занятие“ - изринаха тонове кал и наноси. Част от тях идваха за дни, други за седмици. И до днес смятам, че една от първоначалните причини за националния размах на един от тогавашните общински съветници във Варна е във факта, че като всички нас беше в калта. Да рине.
Четири години след наводнението в Аспарухово целият държавнически плам се изпари като лански сняг. Единствено дъждът се оказа виновен за потопа и макар един от съдебните състави да сметна, че разследващите не са си свършили работата и не са провели всестранно разследване, втората инстанция прекрати делото.
Непочистване на отпадъците в деретата, застрояването с незаконни постройки по протежението им се оказаха маловажни. Както и незаконната сеч в Джанавара и обезлесяването ѝ, за което свидетелстваше анализ и проверка на седем общински съветници.
Ненаказани и законно безотговорни останаха и трагедиите в Бисер и в Цар Калоян.
Непочистени дерета и сеч бяха сочени като една от причините за наводнението в Карловските села Богдан, Любен Каравелово и Слатина точно преди година. Общото с Аспарухово бяха и хилядите доброволци.
Понастоящем ситуацията се повтаря и в Царево.
В практичната част на наратива от последните дни остават факти като този, че 16 години след влизането ни в ЕС България няма система за ранно предупреждение при бедствия и кризи, защото още не е ясно (не е определено) кой трябва да преценява и уведомява населението за тях.
Или че едва сега – девет години след появата ѝ, държавните мъже тепърва са поискали данни от европейската сателитна мрежа за наблюдения „Коперник“.
Иначе, всичко е точно, законно и само природата е виновна! Няма и грам безхаберие, безстопанственост или показна загриженост.
И така до следващото наводнение. И следващите избори.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1000
1
13.09 2023 в 18:37
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара