Дете на 11 г., лекувано в Клиниката по детска клинична хематология и онокология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", с остра лимфобластна левкемия, ще бъде транспортирано с военния самолет „Спартан" до Клиниката по детска онкохематология в Любляна, Словения, съобщиха от здравното министерство.
Искането до здравния министър д-р Асен Меджидиев за организиране на въздушен медицински транспорт е отправено вчера, 16 февруари, от ИСУЛ.
Транспортирането е осъществено в координация с Министерство на отбраната.
Детето е придружавано от реанимационен екип на СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев", детски онкохематолог от ИСУЛ, медицинска сестра-бордна от екипа по авиомедицинска евакуация на ВМА и родител.
Военният самолет е излетял в 9 ч. от летище „Враждебна".
Наложи се наистина по спешност да търсим съдействие. Състоянието на детето създаде критични стойности на неговите показатели, коментира проф. д-р Добрин Константинов от Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ”.
Процедурата, която ще бъде извършена в Любляна, е една от най-напредничавите лечебни манипулации, която на пръв поглед изглежда като автоложна трансплантация, ние я класифицираме към относително лесните трансплантации, но тук има манипулиране на собствените на пациента лимфоцити, които имат защитни функции, обясни проф. Константинов.
По думите му собствените лимфоцити на пациента се обработват генетично, променя се тяхната генетична програма и те се приучват, когато се върнат обратно в пациента при автоложната трансплантация, да търсят цели, строго определени, които са по повърхността на левкемичните клетки. Очакваният резултат за пациента е положителен.
Такъв подход, който е абсолютно новаторски, вероятно ще бъде бъдещето, каза още той.
Заболяването, за което става дума, е най-честото в детската възраст от групата на злокачествените, посочи проф. Константинов. Той допълни, че у нас има висок процент на успеваемост при стандартно лечение, но има процент пациенти с особена форма на лимфобластна левкемия, с много рискови фактори, при които стандартното лечение не е достатъчно.
Един от нашите лекари придружава детето и ще остане една седмица в центъра, което за нас ще бъде много голяма придобивка, съобщи ръководителят на клиниката. Проф. Константинов каза, че методът като подход е много успешен и затова се разработва и за много други заболявания. Надяваме се постепенно този метод да навлезе и в България, добави той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България