Скрининг за диабет в столицата до края на годината

OFFNews 14 ноември 2024 в 13:24 488 0

УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“

Снимка Скрийншот

Университетска специализирана болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“

Университетската специализирана болница по ендокринология - УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ в София започва от днес до края на годината скрининг за диабет. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА проф. д-р Мария Орбецова, директор на УСБАМЕ и член на УС на Българското дружество по ендокринология(БДЕ), по повод Световния ден на диабета – 14 ноември.

Целта е да бъде оценен рискът от диабет, както и от усложнения при хората с тази диагноза.

Ще бъдат дадени контакти на секретарките в клиниката по диабетология, както и ще бъде създадена организация, обясни реда за записване за изследване в болницата доц. д-р Невена Чакърова.

Към настоящия момент един от десет българи между 20-80 г. има диабет, цитира статистика проф. Цветалина Танкова, член на УС на Българското дружество по ендокринология и началник на Клиниката по диабетология към УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“. След 20 години очакванията в световен мащаб са за един от осем души, което е 12 процента от възрастните хора, допълни тя.

Над 1 милион са децата по света със захарен диабет тип 1, едно от шест раждания в глобален план е засегнато от диабет, допълни проф. Танкова.

От БДЕ представиха и факти как сега живеят хората с диабет. Две трети или 63% от пациентите споделят, че се страхуват от усложнения на заболяването и това оказва влияние на тяхното качество на живот, 80% от диабетиците са с бърнаут заради това, че имат хроничната болест, 28% споделят, че е много трудно да запазят позитивизъм по отношение на заболяването.

При грижата и лечението на захарния диабет, по-конкретно тип 2, трябва да се прилага холистичен подход – протекция на бъбреците, на сърцето, контрол на сърдечно-съдови рискови фактори, контрол на телесното тегло, контрол на кръвната захар, кардиоренална протекция, посочи проф. Танкова.

Целите на БДЕ са две – превенция на усложненията и оптимизиране качеството на живот. Затова специалистите смятат, че настоящата тема на Световния ден на диабет – за качеството на живот, е изключително важна и актуална.

В България пациентите имат достъп до всички възможни терапевтични средства, а достъпът им до иновативната терапия минава през среща със специалист, посочиха от БДЕ. И подчертаха, че диабетът тип 1 и 2 може да бъде вкаран в ремисия.

Към настоящия момент няма изразен дефицит на медикаменти в страната, увери проф. д-р Цветалина Танкова. Тя напомни, че е имало известни проблеми с някои инсулини, но Министерството на здравеопазването е забранило износа на инсулинови препарати и в момента няма дефицит. По отношение но иновативни медикаменти тя обясни, че по принцип производството им не може да задоволи търсенето у нас и в Европа, затова е възможен недостиг. Но към настоящия момент у нас можем да сложим пациент на иновативна терапия. По думите на проф. Танкова 13-15% от хората, които имат нужда от иновативна терапия, я получават. България е с най-много специалисти-енодкринолози на глава от населението в сравнение с другите европейски държави, добави тя.

Не се очаква да има дефицит на медикаменти, потвърди проф. д-р Мария Орбецова.

Съвременната препоръка е намалете захарта, а не да я замествайте с подсладители подсладители, отговори на въпрос доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по ендокринология. Хората със захарен диабет трябва да се хранят пълноценно, подчерта той.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови