Университетската специализирана болница по ендокринология - УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ в София започва от днес до края на годината скрининг за диабет. Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА проф. д-р Мария Орбецова, директор на УСБАМЕ и член на УС на Българското дружество по ендокринология(БДЕ), по повод Световния ден на диабета – 14 ноември.
Целта е да бъде оценен рискът от диабет, както и от усложнения при хората с тази диагноза.
Ще бъдат дадени контакти на секретарките в клиниката по диабетология, както и ще бъде създадена организация, обясни реда за записване за изследване в болницата доц. д-р Невена Чакърова.
Към настоящия момент един от десет българи между 20-80 г. има диабет, цитира статистика проф. Цветалина Танкова, член на УС на Българското дружество по ендокринология и началник на Клиниката по диабетология към УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“. След 20 години очакванията в световен мащаб са за един от осем души, което е 12 процента от възрастните хора, допълни тя.
Над 1 милион са децата по света със захарен диабет тип 1, едно от шест раждания в глобален план е засегнато от диабет, допълни проф. Танкова.
От БДЕ представиха и факти как сега живеят хората с диабет. Две трети или 63% от пациентите споделят, че се страхуват от усложнения на заболяването и това оказва влияние на тяхното качество на живот, 80% от диабетиците са с бърнаут заради това, че имат хроничната болест, 28% споделят, че е много трудно да запазят позитивизъм по отношение на заболяването.
При грижата и лечението на захарния диабет, по-конкретно тип 2, трябва да се прилага холистичен подход – протекция на бъбреците, на сърцето, контрол на сърдечно-съдови рискови фактори, контрол на телесното тегло, контрол на кръвната захар, кардиоренална протекция, посочи проф. Танкова.
Целите на БДЕ са две – превенция на усложненията и оптимизиране качеството на живот. Затова специалистите смятат, че настоящата тема на Световния ден на диабет – за качеството на живот, е изключително важна и актуална.
В България пациентите имат достъп до всички възможни терапевтични средства, а достъпът им до иновативната терапия минава през среща със специалист, посочиха от БДЕ. И подчертаха, че диабетът тип 1 и 2 може да бъде вкаран в ремисия.
Към настоящия момент няма изразен дефицит на медикаменти в страната, увери проф. д-р Цветалина Танкова. Тя напомни, че е имало известни проблеми с някои инсулини, но Министерството на здравеопазването е забранило износа на инсулинови препарати и в момента няма дефицит. По отношение но иновативни медикаменти тя обясни, че по принцип производството им не може да задоволи търсенето у нас и в Европа, затова е възможен недостиг. Но към настоящия момент у нас можем да сложим пациент на иновативна терапия. По думите на проф. Танкова 13-15% от хората, които имат нужда от иновативна терапия, я получават. България е с най-много специалисти-енодкринолози на глава от населението в сравнение с другите европейски държави, добави тя.
Не се очаква да има дефицит на медикаменти, потвърди проф. д-р Мария Орбецова.
Съвременната препоръка е намалете захарта, а не да я замествайте с подсладители подсладители, отговори на въпрос доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по ендокринология. Хората със захарен диабет трябва да се хранят пълноценно, подчерта той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Служебният кабинет раздаде предколедно десетки милиони лева
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Над 108 000 коли са излезли от София на 20 и 21 декември
Иван Костов - човекът, който промени България