Търсят тежко преболедували COVID-19 за изследване на ефектите от болестта

OFFNews 27 октомври 2022 в 15:45 1026 0

проучване

Снимка Скрийншот

Международен проект с участието на България, Словакия, Хърватия и Румъния

Департамент "Психология" на Института за изследване на населението и човека при БАН (ИИНЧ-БАН) търси хора, които са преболедували тежко или критично COVID-19, които биха имали желание да участват в изследване на здравните и психосоциални дългосрочни ефекти на болестта. Това информират от ИИНЧ-БАН в своята фейсбук страница.

Анкетата със засегнати от заболяването българи се прави в рамките на научно изследване на тема "Здравни и психосоциални дългосрочни ефекти и копинг ресурси при тежко или критично преболедували COVID-19: качествено изследване".

Хората, които се включат в проучването чрез интервю, ще споделят своите преживявания с болестта. В проучването могат да участват лица, които са навършили 18 години, били са диагностицирани със заболяването, имали са пневмония и са били лекувани в болница.

Участието в проекта включва разговор с продължителност около час, който може да се осъществи чрез онлайн видео среща или по телефона. На учените е необходим аудиозапис за създаване на текстов файл. От ИИНЧ-БАН отбелязват, че събраната информация е напълно анонимна и поверителна, и ще бъде използвана само за изследователски цели.

Целта на изследването е да проучи с помощта на качествени методи (интервюта) преживяванията на тежко или критично преболедували COVID-19 възрастни в четири страни от Източна и Централна Европа: България, Словакия, Хърватия и Румъния.

Изучават се преживявания относно заболяването, дългосрочните ефекти от него и начините за справяне с физическите и психосоциалните аспекти на болестта. В България проучването се осъществява от научен екип от департамент “Психология” на Института за изследване на населението и човека при БАН.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице