Сербезова свиква работна група, която да анализира приема на пациенти в Спешна помощ

OFFNews 02 февруари 2022 в 19:29 1339 1

Снимка Архив/БТА

Здравният министър Асена Сербезова създаде работна група, която да анализира действащия към момента медицински стандарт по специалност „Спешна медицина". Причината е случаят с починалата жена във врачанската болница "Христо Ботев". 

Ръководителите на болниците, в които е разкрито спешно отделение, създават необходимата организация, ръководят, контролират и носят отговорност за осигуряването на диагностично-лечебната и консултативната дейност в отделението.

Също така спешното отделение трябва да има обща зона на регистрация. В тази зона се осигуряват обстановка и условия за кратка входяща триажна оценка на пациента. Триажната зона има директен достъп до шокова зала и трябва да бъде подсигурена с апаратура и екипировка за начална оценка и базална поддръжка и наблюдение на жизнените функции.

Стандартът съдържа алгоритъм за прием на спешен пациент. Според него всички пациенти в спешно отделение подлежат на медицински триаж и се категоризират по приетите триажни скали в зависимост от тяхното състояние като „критичен спешен пациент", „нестабилен/потенциално нестабилен спешен пациент" или „минимална спешност - стабилен пациент". Триажната категория на спешния пациент се определя на базата на основно оплакване, въз основа на наличието, вида и степента на тежест на определени физиологични прояви (ниво на съзнание, хемодинамика, дишане, телесна температура, остра болка, кървене).

Съгласно стандарта медицинският триаж в определената за тази дейност зона се извършва от минимум един член на спешния екип (лекар, специалист по здравни грижи, лекарски асистент или професионален специалист) със специална подготовка и обучение за тази дейност. Триажната оценка трябва да се извърши до 5 минути от посещението в спешното отделение и включва отчитане за определени витални белези (дишане, пулс, телесна температура, артериално налягане), и определяне на предварителна диагноза или основно оплакване, въз основа на които се определя триажната категория.

Съгласно триажната скала, определена в стандарта, критичен спешен пациент (Код Червено А1) е пациент с животозастрашаващи симптоми вследствие заболяване или увреждане с висока вероятност от летален изход, ако не се предприемат незабавни интервенции за предотвратяване на по-нататъшна нестабилност на дихателната функция, циркулацията и/или неврологичната функция. Тези пациенти се насочват незабавно - до 1 минута, към зала за ресусцитация (шокова зала).

Нестабилен/потенциално нестабилен спешен пациент (код Жълто В2) е пациент с потенциална опасност за живота, налице са признаци и симптоми вследствие заболяване или увреждане, които могат да прогресират по тежест и да доведат до усложнения с висока вероятност от настъпване на тежки последствия за жизненоважните функции, ако лечението не се приложи бързо. Тези пациенти трябва да бъдат настанени и обслужени от спешния екип в определената за целта зона за преглед/спешна терапия до 30 минути от момента на определяне на триажната категория.

Стабилен пациент (код Зелено С3) е пациент с признаци и симптоми вследствие заболяване или увреждане с нисък потенциал за прогрес към по-тежко състояние, тежки последствия или усложнения. Тези пациенти трябва да бъдат настанени и обслужени от спешния екип в определената за целта зона за консултации/пациенти с минимални увреди за бързо проследяване - fast track, до 120 минути от определяне на триажната категория.

Всяко спешно отделение трябва да поддържа и осигурява на видно място разписани алгоритми за поведение при най-често срещаните критични спешни състояния.

Регистрацията на постъпващите в Спешното се организира на принципа на приемно-регистрационно гише. Предимството на пациентите се определя след определяне на състоянието им. Стандартът изрично определя, че след извършването на медицински триаж се пристъпва към запис на пациентните данни с регистрация за прием в спешното отделение. С оглед на това, данните за регистрация на пациента могат да се събират от пациентите или придружителите навсякъде на територията на спешното отделение, паралелно с неговото обслужване - на място в стандартните клинико-терапевтични зони или на регистрационното гише за оформяне на детайлите по приема на спешния пациент.

Изпълнителна агенция „Медицински надзор" осъществява контрол върху дейността на лечебните заведения, на медицинските дейности и на качеството на медицинската помощ. Проверки за съответствие с изискванията на медицинските стандарти извършват и регионалните здравни инспекции.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    6145

    1

    kokoten

    03.02 2022 в 09:19

    Както се вижда всичко си имаме....и не е нужно разни адвокатчета и пишмах-докторчета да се изказват неподготвени....ще направят комисии,хиените от Мед.одит ще се пуснат както обикновено на кръв,това момиченце което е на три месеца работа,ще го отнесе и толкова,някое наказание за некой дребен началник и толкова.....бития,бит-еб*ния,еб*н....малко или повече здравето си е задължение на конкретния човек и ако той не се потърси -никой няма да го направи,нежели пък тия от спешния център...при абсолютната липса на хора които разбират поне малко от спешна медицина е смешно да се очакват каквито и да е резултати....за Враца не съм вече сигурен,но май имаше само една колежка със специалност "Спешна медицина"....а там работи и "змея" Иванка Петкова,мисля че е на 76 или 77 год,тя е шеф-екип и да спра дотук....възрастта няма значение,но все пак.....
     
    X

    Тодор Живков - герой в италиански филм за Берлингуер