Достъпно изследване показва какво е състоянието на бъбреците ни и дали се нуждаем от консултация с нефролог. От Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания настояват то да бъде включено в Наредба 8 за профилактичните прегледи. С него могат да се проследяват диспансеризираните с диабет и сърдечносъдови заболявания, които са рискови за бъбречни усложнения, а останалите здравноосигурени лица да проверяват бъбречните си показатели веднъж годишно.
Тестът беше представен на семинара за журналисти „Болен бъбрек – болно сърце“, организиран от АстраЗенека България в навечерието Световен ден за борба с бъбречните заболявания.
Какво представлява изследването
Капка кръв върху тест лентичка се поставя в малък мобилен апарат, който измерва съдържанието на серумен креатини, а специален софтуер изчислява скоростта на гломерулна филтрация – eGFR т. е. колко добре бъбреците филтрират кръвта. Получената след секунди стойност е показателна за състоянието на бъбреците и би могла да бъде сигнал за консултация с нефролог, когато стойностите са извън референтните.
Снимка: PR Play
Според сега действащите здравни норми, българите могат безплатно да изследват креатинин и албумин веднъж на 5 години, което е крайно недостатъчно. Изследванията за бъбречно здраве трябва да се правят поне 1 път в годината. Особено важно е да се промени регулацията, така че хората с диабет, сърдечносъдови заболявания, високо кръвно налягане да получават редовно изследване на серумен креатинин и албумин в урината. Когато тези показатели не са в норма, наложителна е консултация с нефролог, казва Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ).
По думите ѝ в първите етапи хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често няма симптоми и единственият начин човек да установи дали бъбреците му работят правилно е чрез редовни профилактични прегледи. Това изследване би могло да се прави от личния лекар, тъй като не отнема време и е лесно за осъществяване, смята тя.
Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания
Христина разбира, че бъбреците ѝ са сериозно увредени на 25-годишна възраст, шест месеца след раждането на дъщеря си. Състоянието ѝ е толкова сериозно, че се налага да започне хемодиализа, а по-късно и да се подложи на бъбречна трансплантация. Казва, че не е подозирала за съществуването на такъв проблем, а симптоми като хронична умора и отоци е свързвала с бременността и периода след раждането. Оказва се, че един от сигналите за хронично бъбречно заболяване е високото кръвно.
д-р Диляна Николова
Лошият контрол на кръвното налягане много често е причина за увреда на бъбреците, обяснява д-р Диляна Николова, началник на отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда“.
Статистиката показва, че пациентите, диагностицирани с ХБЗ, са изложени на 14 пъти по-голям риск от смърт от сърдечносъдов инцидент. Опасността да получат инсулт или инфаркт е 6 пъти по-голяма от това да развият бъбречна недостатъчност.
Хроничното бъбречно заболяване е тясно свързано със сърдечносъдовите болести и със захарния диабет. 63% от пациентите с ХБЗ страдат от сърдечносъдово заболяване. Ако човек развие диабет, опасността от увреда на бъбреците и сърцето е много голяма. И обратното – в много от случаите пациентите с увредени бъбреци имат висока кръвна захар и сърдечни проблеми. Това е порочен кръг, от който трудно се излиза. Едното заболяване много често влошава другото, казва д-р Николова.
Ето защо, по думите ѝ, пациентите с диабет, високо кръвно, сърдечносъдови заболявания трябва да проследяват редовно здравето на бъбреците си. Това се прави с две достъпни изследвания – серумен креатинин (и изчисляване на скорост на гломерулна филтрация – eGFR) и албумин в урината. Препоръката е пациентите да ги правят поне един път в годината и при стойности извън референтните задължително да се консултират с нефролог. Нефрологът може да изпише съвременно лечение, което да забави прогресията на ХБЗ, да отложи диализата с години и да намали значително риска от смърт.
Пациентската организация стартира Национална образователна програма за ХБЗ, която ще се разгърне в българските болници.
"Обезпокоително е, че всеки 5-ти хоспитализиран пациент у нас има данни за намалена бъбречна функция. Важно е да образоваме пациентите за бъбречното им здраве, да ги мотивираме редовно да изследват бъбречните си показатели и да се консултират с нефролог. Това може да спаси живота им“, казва председателят на АПБЗ.
За болестта
Хроничното бъбречно заболяване засяга около 10% от възрастните хора по света, но според експерти в България този процент е около 13.
Болестта преминава през 5 стадия. Нелекувана, тя може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност или състояние, при което бъбреците работят под 15% от капацитета си. В този случай единственият изход за болния е диализа или трансплантация. Ако заболяването е открито рано и са назначени подходящо лечение и хранителен режим ранните етапи могат да бъдат обратими.
Симптомите на ХБЗ могат да бъдат суха и сърбяща кожа, по-често уриниране, оток около очите, подути крака и глезени, мускулни крампи, проблеми със съня и концентрацията, липса на апетит и умора.
Основните рискови фактори, които могат да провокират появата на ХБЗ, са диабет, високо кръвно налягане, фамилна обремененост. С напредване на възрастта опасността от появата на бъбречни проблеми се увеличава.
"Най-добрият начин да запазим бъбреците си здрави е като поддържаме кръвното си налягане и холестерола в норма, спазваме подходящ хранителен режим и спортуваме достатъчно, не пушим. Хората с диабет трябва внимателно да следят нивата на своята кръвна захар и да я поддържат в норма, а тези, които вече са диагностицирани с ХБЗ, да спазват стриктно терапията си", допълва д-р Николова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)