''Изключително впечатляващо'': Резултатите от изпитването на ваксина срещу кожен рак развълнуваха медицинската общност

Първата в света персонализирана иРНК ваксина срещу меланом намалява наполовина риска от смърт или рецидив на болестта, твърдят британски учени

Янка Петкова 04 юни 2024 в 12:00 2274 0

ваксинация

Снимка Архив

Ваксинация

Първата в света персонализирана иРНК ваксина срещу меланом (вид рак на кожата) намалява наполовина риска от смърт или рецидив на болестта, според резултатите от проучване, които лекарите описват като „изключително впечатляващи“, пише "Гардиън".

По данни от Международния фонд за изследване на рака за 2020 г. меланомът засяга повече от 150 000 души годишно в световен мащаб. 

Пациентите, които са получили ваксината след отстраняване на меланом в трети и четвърти стадий, са имали 49% по-нисък риск от смърт или рецидив на заболяването след три години, показват данни, представени на най-голямата световна конференция за борба с рака. Националната здравна служба (NHS) на Обединеното кралство е сред организациите, които тестват ваксината.

Водещият изследовател на проучването, онкологът проф. Джорджина Лонг, заяви, че средният риск от рецидив след операция за кохортата пациенти с напреднал рак е 50%.

„Въпреки че трябва да разгледаме резултатите за пет и десет години, по-големият риск от рецидив в тази група възниква през първите две години“, каза проф. Лонг.

157-те пациенти във втора фаза на изпитването са имали високорискови меланоми и са получили инжекцията, разработена от "Модерна" и "Мерк", едновременно с имунотерапията "Кейтруда", или само "Кейтруда".

"Ваксината и имунотерапията намалиха риска от рецидив до 25%", каза Лонг, но предупреди, че е необходимо по-мащабно проучване, за да се оцени по-добре истинското въздействие.

Процентът на 2,5-годишна преживяемост без рецидив след прилагане на ваксина и имунотерапия е 74,8%, в сравнение с 55,6% само с имунотерапия, съобщиха учените пред делегатите на годишната среща на Американското дружество по клинична онкология (ASCO) в Чикаго.

„Окуражени сме от последните резултати“, каза Кайл Холен, ръководител на отдела за развитие, терапия и онкология на "Модерна". - Тези констатации засилват нашия ангажимент за напредък в това иновативно лечение.“

Иън Фулкес, изпълнителен директор по изследванията и иновациите в Cancer Research UK, обяви, че "резултатите отбелязват още един крайъгълен камък във вълнуващия, развиващ се пейзаж на изследванията на ваксините срещу рак“.

„След три години проследяване данните показват, че нивата на рецидив не са се увеличили при хора с високорисков меланом в напреднал стадий. Констатациите подсилват големите очаквания за терапевтичните ваксини срещу рак, използвани в комбинация с мощни имунотерапии“, коментира Фулкес.

Известна като mRNA-4157 (V940), ваксината се изработва персонално за всеки пациент и на практика "нарежда" на тялото му да убие раковите клетки и да предотврати повторната поява на болестта.

Как се създава - проба от тумора се отстранява по време на операцията, следва секвениране на ДНК и с помощта на изкуствен интелект се създава персонално изработена противоракова инжекция, специфична за тумора на пациента.

Проф. Чарлз Суонтън, главен клиницист на Cancer Research UK, определи резултатите от изпитването на ваксината срещу меланом като „изключително впечатляващи“.

„Ужасно вълнуващо е. Новият подход към ваксината е друга част от пъзела, която ще позволи повече пациенти да бъдат излекувани или по-малко да получат рецидив на заболяването. Това ще допринесе за непрекъснатото подобряване на нивата на оцеляване през следващите десетилетия и повече", коментира проф. Суонсън.

Надежда за пациентите с рак на гърдата

Второ проучване, представено пред Американското дружество по клинична онкология (ASCO), ръководено от Университета на Виена, установи, че противораковите ваксини могат значително да подобрят преживяемостта на пациенти с карцином на гърдата след операция.

Проучването включва 400 пациенти в ранен стадий на болестта. На половината от тях е поставена ваксина за стимулиране на имунната им система преди операцията.

След седем години 81% от пациентите, които са получили ваксината, са все още живи и без рецидив, в сравнение с 65% от тези, които са получили стандартни грижи.

Водещият автор на проучването, д-р Кристиан Сингър, заяви, че това е първата значителна и дългосрочна полза от ваксината за преживяемостта при пациенти с рак на гърдата, докладвана до момента.“

Хиляди пациенти в Англия се проследяват в новаторски изпитвания на персонализирани ваксини срещу рак в революционна, първа в света схема за сътрудничество с Националната здравна служба на Великобритания.

    Янка Петкова

    Янка Петкова e работила като водещ в радио „Мелодия“, репортер и новинар в радио „99 – Контакт“, редактор в сп. „Моето бебе и аз“, автор на "Мама Нинджа". От 2018 г. е в екипа на OFFNews с ресор "Здравеопазване". 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите