Учени заявиха, че електрическото стимулиране на определена област в мозъка може да помогне на хора с увреден гръбначен стълб да ходят по-лесно, като един пациент описа как техниката му е позволила да преодолее страха си от стълби.
Новата техника е предназначена за хора с увреждания на гръбначния стълб, при които връзката между мозъка и гръбначния стълб не е напълно прекъсната и които все още могат да движат краката си.
Волфганг Йегер, един от двамата пациенти, участвали в ранните изпитания, разказва, че това веднага е довело до „голяма промяна“ в неговата подвижност.
„Сега, когато видя стълбище само с няколко стъпала, знам, че мога да се справя сам“, казва 54-годишният мъж във видеоклип, публикуван заедно с ново проучване в списание Nature Medicine.
Изследването е проведено от швейцарски екип, който е пионер в няколко скорошни постижения, включително използването на електрическа стимулация на гръбначния стълб, за да могат няколко парализирани пациенти да ходят отново.
Този път изследователите са искали да разберат коя област на мозъка е най-отговорна за възстановяването на хората след травми на гръбначния стълб.
Използвайки техники за 3D изобразяване, за да картографира мозъчната дейност на мишки с такива увреждания, екипът създава така наречения „атлас на целия мозък“.
Учените с изненада открили, че търсената от тях област на мозъка се намира в латералния хипоталамус, който иначе е известен като регулатор на възбудата, храненето и мотивацията.
Определена група неврони в тази област „изглежда участва във възстановяването на ходенето след увреждане на гръбначния мозък“, казва пред АФП неврологът Грегоар Куртен от Федералната политехническа школа в Лозана, Швейцария.
След това екипът се опитва да засили сигнала от тези неврони с помощта на процедура, наречена дълбока мозъчна стимулация, която обикновено се използва за лечение на двигателни проблеми при хора с болестта на Паркинсон.
При нея хирург имплантира електроди в областта на мозъка, които са свързани с устройство, имплантирано в гърдите на пациента. Когато е включено, устройството изпраща електрически импулси до мозъка.
Най-напред екипът тества теорията си върху плъхове и мишки, като установява, че тя „незабавно“ подобрява ходенето, се казва в проучването.
Първият човешки участник в швейцарското изпитване през 2022 г. е жена, която също като Йегер има непълно увреждане на гръбначния мозък. Неврохирургът Жоселин Блох разказва, че когато устройството на жената било включено за първи път, тя казала: „Чувствам краката си“. Когато увеличили електрическия ток, жените казали: „Чувствам желание да ходя“, според Блох.
Пациентките можели да включват устройството си, когато имат нужда, и също така преминали през месеци на рехабилитация и силови тренировки. Целта на жената била да ходи самостоятелно без проходилка, а на Йегер - да изкачва стълби сам.
„И двамата постигнаха целта си“, казва Блох.
Йегер, който е от швейцарската община Капел, разказва, че по време на почивка миналата година е бил изправен пред осемте стъпала към морето. С включеното устройство „ходенето нагоре и надолу по стълбите не беше проблем. Страхотно е усещането, когато не се налага да разчиташ на другите през цялото време“, казва той.
С течение на времето той става по-бърз и може да ходи по-дълго, дори когато устройството е изключено.
"Все още са необходими допълнителни изследвания - и тази техника няма да бъде ефективна за всички пациенти", подчертава Куртен.
Тъй като тя зависи от повишаването на сигнала от мозъка към гръбначния мозък, зависи от това колко сигнал изобщо е преминавал.
И макар че дълбоката мозъчна стимулация вече е доста разпространена, някои хора не се чувстват толкова „комфортно, когато някой оперира мозъка им“, добавя Куртен.
Изследователите смятат, че в бъдеще най-добрият вариант за възстановяване след такъв вид наранявания би могъл да бъде стимулирането както на гръбначния мозък, така и на страничния хипоталамус.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Руски боен кораб изстреля сигнална ракета по германски военен хеликоптер
Красивата къща на ул. 'Стара планина' няма да бъде разрушена
Българските руски шпиони следили украински военни в американска база
Без стари коли в центъра на София от днес