Над 13 200 позитивни за рак на дебелото черво откри скринингова кампания

Над 93 000 теста за колоректален карцином са направени за 3 месеца в кампанията на фондация "Лъчезар Цоцорков"

OFFNews 28 ноември 2024 в 10:14 152 0

кампания

Снимка фондация "Лъчезар Цоцорков"

Национална скринингова програма за рак на дебелото черво

13 272 положителни проби за диагностика на колоректален карцином (рак на дебелото черво) при направени 93 000 теста установи Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво, организирана от фондация "Лъчезар Цоцорков".

Резултатите бяха отчетени на заключително събитие с участието на представители на Министерство на здравеопазването, както и водещи специалисти в сферата на онкологията, гастроентерологията и здравните политики.

Кампанията се проведе между 28 март и 30 юни 2024 г. и даде безплатен достъп до скрининговото изследване в повече от 300 лаборатории в цялата страна. Общата стойност на инвестицията е 1,4 млн. лв.

Какви са данните?

14,2% са положителните резултати при направени 93 381 теста за колоректален карцином. Изследваната група са мъже и жени на възраст между 50 и 74 години. 37% от тестваните са мъже, 63% са жените, пожелали да се изследват. Отчетените позитивни тестове при жените са 11,93% ( 7047 от 59092 участници), при мъжете процентът на положителни проби е 18,19 (6225 от 34 219 изследвани). Резултатите показват, че близо 1 от 5 мъже е дал положителен резултат за колоректален карцином. 7,7% от хората, които са се тествали имат предходно онкологично заболяване, а 16,2% са с фамилна обремененост за болестта.

По данни на GLOBOCAN колоректалният рак представлява първото по честота раково заболяване в България, съставлявайки 15,5% от всички новодиагностицирани случаи на рак за 2022 г. То е и второто най-смъртоносно в нашата страна - единствената държава в Европейския съюз, в която се отчита увеличаване на смъртността от онкологични заболявания. Ракът на дебелото черво може да бъде напълно предотвратим, но тъй като често е безсимптомен, ранното му откриване има решаваща роля.

Данни от презентацията на събитието, скрийншот: фондация "Лъчезар Цоцорков"

Ефективност на кампанията

Според оценката на въздействието, скрининговата програма има потенциал да допринесе към БВП с над 31 млн. лева и би спестила повече от 27 млн. лева здравни разходи до 2029 г., в резултат на избегнати случаи на напреднал стадий на болестта*.

Само за 3 месеца успяхме да направим над 93 000 теста за окултно кървене. Този забележителен резултат, който достига заложеното в Националния противораков план за следващите 4 години ни изпълва с оптимизъм за бъдещето на превенцията и ранната диагностика на онкологичните заболявания в България. Мащабът, който постигнахме е безспорен - успяхме да покрием цялата страна, осигурихме достъп до над 300 лаборатории във всеки един областен град, включително и в по-малките населени места, коментира Елена Джамбазова, програмен директор „Здравеопазване” във Фондацията.

Успехът на кампанията повдига и друга важна тема: въпреки високата честота и смъртност при заболяването в България, въпреки препоръките на Европейския здравен съюз, който още през 2022 г. призовава за тестове при лицата на възраст 50-74 години, изследването все още не е част от Наредба 8 за Профилактичните прегледи и диспансеризацията. А това може да бъде животоспасяваща промяна и кардинална стъпка напред в борбата с “Тихия убиец”, посочват организаторите на кампанията.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Ахмед Доган - Вечната Амбър в политиката на прехода