Няма родител, подготвен да чуе, че 3-годишното му дете е с диабет. Особено, когато става дума за диабет тип 1, при който поставянето на инсулин започва с поставянето на диагнозата.
През 2015 г. синът на Елица Сиракова е само на 3,5 години. Семейството живее в Беларус. От известно време детето започва да уринира често, да се изпуска и да пие много вода. Промяна има и в дъха му, но майката я отдава на наскоро прекаран бронхит. За собствено успокоение родителите решават да направят изследвания. Резултатите са много лоши. Сменят лабораторията – резултатите отново са много лоши. Нито един показател не е в норма. От лабораторията ги предупреждават, че детето вероятно е с диабет и спешно трябва да посетят ендокринолог. Личната лекарка приема диагнозата толкова емоционално, че дори се разплаква. Детето е прието в болница, където допълнителните изследвания доказват диабет тип 1. Предупреждават родителите, че инсулиновото лечение трябва да започне веднага. Друга алтернатива няма.
„Най-кухата седмица в живота ми“
„Не познавам хора, които да са преминали през това и да не са попаднали в дупка. Тази седмица беше най-кухата в живота ми. Информацията не стигаше до мен. Бях в ступор, детето го прие тежко, защото трябваше да го бодем по много пъти на ден. Ако имаше нещо добро в ситуацията, то беше, че хванахме състоянието в начален етап и не е изпадал в кома, не е имал кризи. Първите седмици беше неистова борба да сложим инсулина. Нямаш друг избор - не го ли сложиш, няма живот“, разказва майката Елица Сиракова.
„Мамо, какво съм ти направил, че постоянно ме бодеш?“
„Най-трудното беше като се прибрахме вкъщи. През първия месец питаше: „Мамо, какво съм ти направил, че постоянно ме бодеш?“ Наложи се да му обясня, че в коремчето му има една малка машинка, която се е повредила и не произвежда гориво за тялото му. Той беше ходил с баща си на бензиностанцията и знаеше за какво се използва горивото. Казах му, че инсулинът е неговото гориво, и че ако не го слагаме в неговата „машинка“, няма да може да расте здрав и силен“, споделя майката.
За нея е трудно да свикне с мисълта, че трябва непрекъснато да причинява на детето си болка, минимум 6-8 убождания дневно, за да знае каква е кръвната му захар, как се отразяват храната и физическата активност на стойностите ѝ.
Диагностицирането на детето е последвано от едноседмично диабетно училище, после идват месечните срещи, на които родителите разказват какво се случва и се учат да контролират кръвната захар чрез храненето.
„Държавата е абдикирала, на един детски ендокринолог се падат миниму 200-300 пациенти“
По думите на Елица у нас няма достатъчно обучение за родителите. Eдна седмица в болницата и след това си сам. Лекарите предоставят личните си телефони за консултации, но не могат да са непрекъснато в контакт с толкова родители и деца, тъй като са претоварени. В страната има само три специализирани отделения - в София, Варна и Пловдив. Принудени от обстоятелствата родителите на деца с диабет тип 1 си организират групи за взаимопомощ във фейсбук. Така се информират за нововъведенията, за контрола над кръвната захар.
„Детските ендокринолози са много малко, на един специалист се падат минимум 200-300 деца с диабет, а те имат и други пациенти. Специалистите за деца са концентрирани в няколко големи града: София, Пловдив, Варна, Плевен, Стара Загора... А диабетът няма адресна регистрация, деца с диабет има и в най-затънтените селца и планински градчета. Държавата е абдикирала, ако имаше детско здравеопазване, в пълния обем услуги, трябваше във всеки областен град да има учебен център, свързан с диабет тип 1, който може дори да не е ограничен до детски, защото диабет тип 1 може да те връхлети във всяка възраст“, казва майката.
Числа, точки, параболи – математика на кръвната захар
Всяко измерване на кръвната захар е точка от парабола, но Елица казва, че е нямало как да знае дали в следващия момент параболата ще бъде нагоре или надолу. За да разбере, се налага да боде детските пръстчета. Когато детето боледува, убожданията достигат до 13 на ден.
3-4 месеца след диагнозата родителите поръчват сензор, за да намалят убожданията. „Иначе не остават пръсти, за такива неща човек, който няма такъв проблем, не се замисля изобщо“, казва Елица.
Какъв е големият риск? Детето да получи хипогликемична криза. Може да има фатален изход и той съвсем не е рядкост.
„Всичко, което знам за контрола на диабета, научих чрез сензорите“
След поставянето на сензора нещата коренно се променят, а майката установява, че досегашният ѝ контрол не е бил ефективен. Сензорът има аларми, които предупреждават, когато нивото на кръвната захар се променя. Устройството се слага на ръката, имплантира се подкожно, а отгоре има предавател, който преработва данните и ги изпраща към приложение в телефона.
„Огромният обем от знания, който имам, съм придобила от сензорите. На всеки 5 минути те показват промяната в кръвната захар, грешките в храненето, дозирането на инсулина. След време научаваш как работи метаболизмът на детето ти с конкретна храна и терапия, а когато познаваш метаболизма му можеш да осигуриш стабилен контрол, което минимизира съпътстващите увреждания“, споделя Елица.
Дете като всяко друго
Как изглежда контролираното ежедневие:
„Детето иска да играе, да бъде като останалите, сензорът ми дава спокойствие, че мога да видя на телефона какво се случва с кръвната му захар. Алармата ми подсказва, че тя е стигнала до ниво, в което аз трябва да предприема нещо, за да няма тежка хипогликемична криза. Става лесно - с няколко пакетчета захар или с плод. Синът ми вече е на 9 години. Ако е в спокойна среда и си чуе алармите знае, че трябва да вземе глюкозна таблетка, защото вижда показателите на телефона си.
Имаме късмет, че класната му ръководителка е прекрасен човек. Tя също следи телефона на детето, който стои върху чина и знае как да реагира, защото в тази възраст децата все още са разсеяни. Преди пандемията синът ни ходеше на футбол и бях спокойна, защото е с помпа, сензор, телефонът има аларма и може да реагира веднага. Носи си сладка газирана напитка, за да не му падне кръвната захар по време на тренировка. Устройството е колкото детски палец, плоско и компактно, не създава дискомфорт, често дори забравя на коя ръка е сложено. Детето може да се къпе с него, да плува, да спортува да прави всичко, което правят връстниците му. Аз съм спокойна, защото знам, че не е травмиран психически“, категорична е майката.
Как е организирано осигуряването на средствата за контрол над диабета у нас
Доскоро, за да се сдобият с устройството, което облекчава живота на децата им, родителите са създавали сложна организация. Водят кореспонденция с фирмите от чужбина по e-mail, правят огромни поръчки, събирани от цяла България. Един поръчва за всички останали, получава пратката, разпределя сензорите, разпраща ги по различни краища на страната. Елица признава, че „това е адски натоварващо, защото знаеш, колко родители и деца чакат, важен е всеки ден.“
Сега нещата се променят, защото отскоро у нас се внасят едни от едни от най-търсените от пациентите сензори. В края на септември Касата публикува критериите за получаването им. Според родителите обаче, кръгът на децата, които могат да ги получат, е силно стеснен. Има ограничения за нива на кръвната захар, за възраст на детето. Поставено е и ограничение със задна дата, когато устройства не са били на българския пазар, а съответно и реимбурсация. То е свързано с вече получените през годината лентички за измерване кръвната захар.
В Указанията за отпускане на устройствата е записано, че лекарите нямат право да изписват сензори за измерване на кръвна захар, ако пациентите са взели вече лентичките, докато не изтече срокът, за които са получени - една календарна година. Сензори се реимбурсират от октомври.
„Как се предполага да се следи кръвната захар на едно дете с диагноза от август или септемви – следи се с лентички, защото те са налични в аптеката, сега и веднага – друго средство за измерване на кръвната захар в аптеките няма. С това ограничение, автоматично се спира достъпът до реимбурсирани сензори на огромен брой деца, бременни и възрастни, в рамките на цяла година.
Нали говорим за превенция и контрол над диабета? Ако детето е с нормални нива на кръвната захар, значи си постигнал добър контрол и е важно да го продължиш. Ако имаш добър контрол, няма да си в тежест на здравната система по-късно. Няма да се налага да лекуваш хипертония или инсулт, което е много по-скъпо. Но за да се проумее това, трябва да се мисли в перспектива. У нас не е така“, обобщава Елица, за която битката оттук нататък ще е повече деца с диабет да имат достъп до устройствата, които им осигуряват нормално ежедневие.
Като на връстниците им.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)