Наблюдаващите прокурори по делото за източените 53 млн. лв. от автомагистрала "Хемус" са си направили самоотводи пред Апелативната прокуратура в София. Висшестоящите ще преценят дали има натиск, който ще попречи на наблюдаващите прокурори и занапред да упражняват надзор върху разследването. Но дотогава те ще продължават да наблюдават делото.
Това съобщи зам. градският прокурор на София Иво Илиев на нова среща с журналистите. Той обясни мотивите на наблюдаващите така:
"Заради безпрецедентния неправомерен натиск към прокурорите по делото да извършат действия извън закона, като не протестират мярката за неотклонение на обвиняемия, като му разрешат да отиде в чужбина и да не носи наказателна отговорност, същите са счели, че по този начин е въздействано върху вътрешното им убеждение. Отделно от това предвид образуваното от Софийската районна прокуратура досъдебно производство за престъпление по (член - бел. ред.) 289 от Наказателния кодекс, колегите смятат, че това би довело до допълнителен натиск върху тях, с което да им попречи да вземат решение по делото."
Иво Илиев допълни, че прокуратурата продължава да смята, че всичко, което се случва, е недопустимо и е в интерес единствено на престъпността, но не и на българските граждани. Затова апелира за взаимодействие с всички институции и с правоохранителните органи.
Градският прокурор на София Илиана Кирилова обясни, че ако Апелативната прокуратура приеме мотивите, изложени от наблюдаващите прокурори и искането им за самоотвод, делото ще бъде разпределено на случаен принцип в първи отдел "Икономически сектор", както беше разпределено и досега.
"Искам да заявя - от мое име и от името на всички колеги от Градската прокуратура, че имаме желание да работим със структурите на МВР, както в годините сме работили, което е в интерес на обществото и в интерес на разкриване на истината, включително и по въпросното дело. С оглед създалата се ситуация прокурорите заявяват, че от тук нататък извършването на процесуално-следствени действия, които са възложени на структурите на МВР, ще се извършват в сградата и кабинетите на прокурорите, тъй като по НПК упражняват ръководството и надзора по всички досъдебни производства", обясни Кирилова.
До произнасянето на САП по самоотводите прокурорите ще продължат да изпълняват функциите си на наблюдаващи.
Скандалът между МВР и прокуратурата се разрази в неделя, когато говорителят на Софийска градска прокуратура (СГП) Десислава Петрова обвини шефа на ГДБОП Калин Стоянов, че се е опитвал да упражни натиск върху прокурори по разследването за парите от магистрала "Хемус".
Според прокуратурата ГДБОП искала по-леко обвинение на задържания за източването на милиони от магистрала "Хемус" срещу показанията му за други замесени в схемата. 42-годишният Борислав Колев бе обвинен в пране на пари в особено големи размери - 53 млн. лв., отпуснати за строежа на лот 5 на "Хемус". В последния работен ден на миналата седмица съдът го остави под домашен арест.
Стоянов категорично отрече да е упражнявал натиск.
Последва реакция и от вътрешния министър Бойко Рашков, който обвини прокуратурата, че пази бившите управляващи от наказателна отговорност.
А главният прокурор Иван Гешев обяви, че ще отнесе въпроса до европейските институции.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5837
2
14.12 2021 в 23:47
1530
1
14.12 2021 в 19:14
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас